Wednesday, 9 October 2019
Maqedoni 09.10.19 | 12:17

Ekskluzive: Italia do të vendos VETO ose edhe Shqipëria dhe Maqedonia ose asnjëra

Pas përfundimit të diskutimit në parlamentin holandez për hapjen   e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE-në,  nuk ka ndryshim të qëndrimit për hapjen e negociatave për Shqipërinë. Ndonëse nuk ka mocion të ri, holandezët i qëndrojnë atij të muajit qershor,...

Ekonomi 09.10.19 | 12:13

MPPS: Propozim-ligji kaloi në seancë qeveritare, deri në 6.000 denarë subvencione për paga më të larta

Në mbledhjen e 158-të, Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut e vërtetoi tekstin e Propozim-ligjit për subvencionimin e kontributeve të sigurimit social. Siç thonë nga Ministria e Punës dhe Politikë Sociale, qëllimi i këtij ligji është që të nxitet rritja e pagave në vend dhe...

Maqedoni 09.10.19 | 12:11

Holanda është që Maqedonia dhe Shqipëria të trajtohen ndaras në procesin e anëtarësimit në BE

Holanda kërkon që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të trajtohen ndaras në hapjen e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Qëndrimi i tillë vjen pas debatit të djeshëm në Komitetin për Çështje Evropiane në Kuvendin e Holandës. Shefi i diplomacisë, Stef Bllok përsëriti qëndrimin...

Maqedoni 09.10.19 | 11:04

Mickoski: Po ndryshohet statuti i partisë, nuk do të ketë kryetar nderi

“Për momentin statuti po shqyrtohet në Komitetin Ekzekutiv dhe më pastaj në Komitetin Qendror. Është në përputhje me statutet e parive simotra dhe po bëhet për demokratizim. Ju bëj thirrje edhe partive tjera në Maqedonia ta bëjnë të njëjtën gjë”, tha Mickoski. Ai shtoi se së shpejti...

Jetë 09.10.19 | 11:02

A i zhdukin rrobalarëset çorapet tuaja?

Me siguri ju ka ndodhur që në rrobalarëse t’i futni dy çorape të njëjta e pas larjes ta nxirrni vetëm një? Ku shkojnë ato çorape që zhduken në mënyrë misterioze? Në aspektin mekanik është e mundur që rrobalarësja ta “hajë” një çorape. Është pra e mundur që çorapet të...

Bota 09.10.19 | 11:01

Nëna monstër, i vret fëmijët dhe shkruan në FB: Vrasja është si patatet e skuqura; s’ndalesh vetëm me një

“Vrasja është sikur patatet e skuqura; nuk mund të ndalesh vetëm me një”, kjo ishte ajo çfarë shkroi në një postim në Facebook, 35-vjeçarja Sarah Barrass përpara se të vriste dy djemtë e saj adoleshentë dhe të planifikonte vdekjen e katër të tjerëve. Gruaja, e cilësuar si nëna-djall...

Skena 09.10.19 | 10:59

Pas dasmës, Justin Bieber dhe Hailey publikojnë fotografi provokuese vetëm në të brendshme

Këngëtari i njohur me famë botërore, Justin Bieber, ka kurorëzuar së fundmi dashurinë e tij me martesë, me bukuroshen Hailey Baldwin. Çifti u martuan në një dasmë përrallore, ku nuk munguan edhe shumë të ftuar personalitete VIP. Vetëm sot (e martë), çifti vendosën të publikojnë...

Maqedoni 09.10.19 | 10:51

A do të respektohet mendimi i Komisionit të Venedikut për Ligjin për përdorimin e gjuhëve?

Për disa ekspertë, mendimi i Komisionit të Venedikut për Ligjin për zbatimin e gjuhëve duhet të zbatohet, ndërsa për disa të tjerë janë të mendimit se fjalën e fundit e ka Kuvendi. Krerët shtetërorë thonë se duhet të pritet versioni përfundimtar dhe më pas të komentohet vendimi...

Ekonomi 09.10.19 | 10:49

Qeveria e Maqedonisë vendosi që për 10% përqind t’i risë pagat e punonjësve të arsimit

Qeveria dje në mbledhje e shqyrtoi dhe e miratoi Informacionin për rritjen e pagave në arsimin e fillor, të mesëm të lartë dhe kulturë për 10 përqind, duke nisur nga prilli i vitit të ardhshëm. “Pasi të arrihet marrëveshja me Sindikatën e pavarur për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SASHK),...

Shkup 09.10.19 | 10:48

Dymbëdhjetë persona më lehtë të lënduar gjatë aksidenteve në Shkup

Dymbëdhjetë persona kanë marrë lëndime të lehta trupore në gjashtë nga gjithsej 10 aksidente që kanë ndodhur gjatë ditës së djeshme në SPB Shkup. Në katër aksidente është shkaktuar dëm material. Nga MPB-ja informojnë se dje policia rrugore ka sanksionuar gjashtë shoferë të cilët...

Maqedoni 09.10.19 | 10:44

Zaev dhe Mickoski nuk pajtohen as për datën e mbajtjes së zgjedhjeve parlametare

Derisa kryeministri dhe lideri i LSDM-së, Zoran Zaev ka bërë të ditur se zgjedhjet e parakohshme duhet të mbahen në tetor të vitit të ardhshëm, dy muaj para atyre të rregullta, kreu i VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski thotë që ato duhet të mbahen sa më shpejt. “Qëndrimi i partisë sonë...

Maqedoni 09.10.19 | 07:45

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe me periudha me diell. Gjithashtu parashihet të ketë reshje të shiut në disa vende, ndërsa do të fryjë edhe erë e lehtë nga drejtime të ndryshme. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 5 deri 13 gradë...

Ballkan 09.10.19 | 00:44

Kurti: Po s’u morëm vesh me LDK-në, shkojmë sërish në zgjedhje

Albin Kurti ka thënë se nuk ka mundësi të një koalicioni paszgjedhor pa LDK-në. Sipas tij, po të mos arrihet marrëveshja me LDK-në, duhet të shkohet në zgjedhje, ndonëse thotë se PAN-i di të bëjë manovra të ndryshme duke provuar të bëjë diçka me LDK-në, por se, sipas tij, kjo do...