Wednesday, 14 August 2019
Shkup 14.08.19 | 18:58

Shkupi përfshihet nga moti i ligë

Moti i ligë ka përfshirë qytetin e Shkupit dhe një pjesë të Maqedonisë, ndërsa nga erërat e forta janë rrëzuar disa drunj. Siç është njoftuar më herët, pjesa veriore e vendit u përfshi nga moti i ligë. Ndërsa kryeqyteti u përfshi nga një erë e fortë. Moti nesër do të jetë me...

Maqedoni 14.08.19 | 18:55

“Pederasti”, reagime të bujshme ndaj deklaratës së Zaevit

Deklarata e kryeministrit Zoran Zaev, se ai nuk do të lejojë disa kriminelë, një gazetar me ego dhe një pederast ta rrëzojë qeverinë po e trondit publikun. OJQ-të i mbrojnë të drejtat e homoseksualëve. Drejtoresha Ekzekutive e Komitetit të Helsinkit, Urania Pirovska reagoi në facebook.   “E...

Maqedoni 14.08.19 | 15:16

Ja cili ishte qëllimi i luftës së 2001-shit, sipas Tito Petkovskit

Ish kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Tito Petkovski ka komentuar Marrëveshjen e Ohrit, dokument që doli nga lufta e vitit 2001. Petkovski ka thënë për Rel se, konflikti i armatosur më 2001, në asnjë mënyrë nuk mund të konsiderohet si luftë për avancimin e të drejtave të...

Maqedoni 14.08.19 | 14:50

Petre Shilegov: Po përgatisim ligj të ri për Matkën

Kryetari i Bashkisë së Shkupit Petre Shilegov, sot tha se Ligji për Matkën është në proces dhe në përpunim në bashkëpunim me Komunën e Sarajit, UNDP dhe Ministrinë e Ambientit Jetësor. Ai tha se si kryetar i Shkupit insiston të ketë zgjidhje ligjore që nuk do të varet nga vullneti subjektiv...

Jetë 14.08.19 | 14:07

E jashtëzakonshme: Nxënësit në Kinë përdorin gishtat në vend të kalkulatorit

Nxënësit e Kinës përdorin gishtat më shpejtë se sa me kalkulator. Këta nxënës nga Kina nuk kanë nevojë të përdorin kalkulator, sepse në videon më poshtë shihet mjaft mirë se janë më të shpejtë sesa kalkulatori. Do habiteni edhe ju dhe do ju duket e pabesueshme, por këta fëmijë...

Skena 14.08.19 | 14:02

Deklarata befasuese e pornostares myslimane, tregon sa pak ka fituar nga filmat e saj

Mia Khalifa është anguar për pagën e saj, duke thënë se i është bërë e padrejtë. Mia Khalifa s’ka nevojë për prezantim, për fat të mirë dhe të keq. 26-vjeçarja punoi vetëm tre muaj si aktore pornografike dhe buja e atyre muajve ndihet ende sot, ku renditet si ndër performueset...

Skena 14.08.19 | 13:56

VIP-at po i konsumojnë me të madhe krimbat, arsyeja…

Thuhet s mund të jetë një nga mënyrat e reja të ushqimit të popullsisë në mbarë botën dhe për një mori arsyesh. Insektet si ushqime kanë filluar të konsiderohen dhe vlerësohen gjerësisht. Ato mund të mos jenë vetëm në menunë tuaj të drekës, por më shumë se dy miliardë njerëz...

Maqedoni 14.08.19 | 13:52

Gjykata Supreme sjell vendim: Morina nuk do të ekstradohet

“Gjykata Supreme e Republikës së Maqedonisë se Veriut njofton se më 14 gusht 2019 solli vendim për lëndën nr.30/2019 ku vërtetohet vendimi i Këshillit Penal i Sektorit për krim të organizuar dhe korrupsion në Gjykatën Penale Shkup KIOK-KS.nr 252/19 nga 07.08.2019, i cili vendosi se nuk...

Kronika e zezë 14.08.19 | 13:24

Pamje nga rrahja fizike në Shkup, ku humbi jetën një 17-vjeçar

Portalet maqedonase kanë publikuar pamje nga rrahja fizike në lagjen Lisiçe, ku u ther për vdekje një 17 vjeçar. Video është bërë nga banorët e banesave përreth, ndërsa policia më herët njoftoi se autori i vrasjes është arrestuar,. “35 minuta pas mesnate në SPB është denoncuar se...

Maqedoni 14.08.19 | 13:21

Zaev: Jam i pari që e kam paraqitur rastin “Haraçi”, kjo të mos harrohet

Kryeministri Zoran Zaev përmes një postimi në Facebook thotë se beson në hetime të shpejta, precize dhe transparente për rastin “Haraçi”. Zaev thotë se ai është i pari që e ka paraqitur këtë rast dhe kërkon që hetimet të shkojnë në fund. “Unë e theksoj edhe një herë, jam njeriu...

Jetë 14.08.19 | 11:55

Falni: 5 mënyra për ta çliruar shpirtin nga zemërimi dhe pakënaqësia

Të jesh i gatshëm të falësh nuk është thjesht një akt dashurie, force dhe guximi. Është mbi të gjitha një mënyrë për të hequr qafe dhimbjen. Lironi shpirtin nga zemërimi dhe pakënaqësia. “Të falësh do të thotë të lëshosh një të burgosur dhe të zbulosh se je i burgosur”....

Maqedoni 14.08.19 | 11:47

OBRM-PDUKM thotë se me projektin ‘TVSH-ja ime’ më së shumti përfitojnë më të pasurit

Nëpërmjet një njoftimi të partisë opozitare maqedonase OBRM-PDUKM thuhet se ‘projekti ‘TVSH-ja ime’ është masë e huqur ku më së shumti shkon në favor të Zaevit dhe ata që janë të pasur”. “Me këtë masë të varfrit dhe qytetarët e klasës së mesme më së shumti mund të marrin...

Jetë 14.08.19 | 11:41

Tri ushqimet që bëjnë çudi për mushkëritë

Këshilla më e mirë për mushkëri të shëndetshme është lënia e duhanit, por nëse nuk mund ta lini cigaren, atëherë duhet të hani ushqime të cilat e përmirësojnë shëndetin, shkruan “Zëri.info”. Rreziku nga sëmundjet e mushkërive, si dhe paraqitja e kancerit në mënyrë drastike...

Maqedoni 14.08.19 | 11:29

ASH- Zaevit: Nuk e bëjnë dot drejtësinë ata që duhet të përgjigjen para saj

I nderuari Kryeministër nuk e dimë cila është e vërteta e deklaratës së Blerim Bexhetit, ne pohimet e tija se Ju i keni kërkuar ndihmë, pikërisht atij që të ushtroj ndikimin e tij për ta shkarkuar Jovo Vangelovskin. Besoj se Ju i keni dëgjuar bombat qe vetë i publikuat se si vet ai së...

Shkup 14.08.19 | 11:27

Shkupjani 17 vjeçar goditet për vdekje me thikë

Gjysmë ore pas mesnate në SPB Shkup është denoncuar se në rrugën “Februarski Pohod” në lagjen Lisiçe të Shkupit, ka pasur mosmarrëveshje e cila ka vazhduar me përleshje fizike. “Në një moment A.T (18) ka nxjerr thikën dhe i ka shkaktuar lëndime 17 vjeçarit N.H, i cili me makinë...

Maqedoni 14.08.19 | 11:22

Absurdi në Maqedoninë e Veriut: Prokurorët hetojnë prokurorët

Prokurorët e Prokurorisë për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit po hetojnë kolegët e Prokurorisë Speciale, Lile Stefanova dhe Elizabeta Josifovska për përfshirjen eventuale në rastin e njohur me emrin “Reket”. Për skandalin e zhvatjes së 1.5 milion eurove nga afaristi Orce...

Maqedoni 14.08.19 | 11:20

Osmani në Finlandë, do të kërkoj mbështetje për fillim të negociatave

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, nga dita e nesërme do të qëndrojë për vizitë punë në Republikën e Finlandës, ku do të realizoj takime pune me Ministren për Punë Evropiane, Tuti Tupurainen dhe me Ministrin për Punë të Jashtme, Peka Havisto. Në takime...

Bota 14.08.19 | 11:18

Amerikani që bëri pasuri të madhe, vetëm duke ngritur padi

Historia e jetës së Jonathan Lee Riches është ndoshta historia më interesante, pasi mënyra se si ka zgjedhur që ai të bëjë para nuk e ka bërë askush deri më tani. Jonthan Lee Riches është një qytetar amerikan i cili ka ngritur një lumë padish kundër personave dhe kompanive të ndryshme,...

Teknologji 14.08.19 | 10:55

Ç’po ndodh me Instagramin? Vidhen sërish të dhënat e përdoruesve

Instagrami, që është në pronësi të Facebook, i dërgoi së fundmi një letër paralajmërimi kompanisë partnere të marketingut Hyp3r, me bazë në San Francisko, fill sapo u zbulua se grumbullonte të dhënat e përdorueve në mënyrë të parregullt. Siç u raportua nga Business Insider, Hyp3r...

Skena 14.08.19 | 10:45

Tayna numëron sukseset që arriti për një vit: Ka qenë ëndrra më e bukur (FOTO)

Tayna është artiste, e cila ka pak kohë që u ngjit në skenën muzikore, por sukseset për të nuk kanë të ndalur. Së fundi, përmes një postimi në Instagram reperja ka numëruar sukseset që i arriti për një vit dhe falënderoi fansat për përkrahjen. “1 vit, 11 këngë, 1 milion ndjekës...

Повеќе