Tag: ppullore
Maqedoni 05.10.20 | 14:24

Zaev: Nuk pres bllokadë nga Bullgaria për BE-në

Kryeministri Zoran Zaev sot deklaroi se nuk pret që Bullgaria ta pengojë fillimin e negociatave aderuese të Maqedonisë së Veriut me BE-në. Edhe një herë përsëriti se çështjet e identitetit, gjuha maqedonase, populli maqedonas, janë e drejtë e vetëpërcaktimit, që nuk mund të kontestohen. “Edhe...

Maqedoni 03.09.20 | 09:26

Rasti “Monstra”, gjykimi vazhdon me dëshminë e nëpunësit policor

Me dëshminë e një nëpunësi policor i cili ka marrë pjesë në procedurën hetimore kundër të akuzuarve, sot duhet të vazhdojë procesi gjyqësor për vrasjen e pesëfishtë afër Liqenit të Smillkovës. Në seancat paraprake, dëshmuan nëpunës të mëparshëm dhe aktual policor lidhur me...

Maqedoni 02.09.20 | 12:48

Takim Zaev-Bërnz: Investime të drejtpërdrejta nga SHBA-ja, bashkëpunim në energjetikë, ekonominë digjitale dhe siguria kibernetike në fokus të partneritetit strategjik

Qeveria mbetet fuqimisht e përkushtuar në partneritetin strategjik me SHBA-në, të cilën do të vazhdojmë ta kultivojmë me energji të re dhe vendosmëri në krijimin e një rritje ekonomike më dinamike, zhvillim të qëndrueshëm, arsim modern, shtet efikas ligjor dhe institucione të forta për...

Futboll 10.08.20 | 17:15

Ekipet nga Maqedonia e Veriut në Ligën e Evropës, morën kundërshtarët e tyre në kualifikime

Ekipet nga Maqedonia e Veriut, të cilat që do të luajnë në kualifikimet për Ligën e Evropës, këtë pasdite zbuluan kundërshtarët e tyre për në xhiron e parë. Në shortin e sotëm në Nion, Shkëndija dhe Shkupi, si dhe Sileksi, i cili luan në kualifikimet për Ligën e Kampionëve, do...

Maqedoni 17.07.20 | 20:37

Filipçe: Ka filluar ndërtimi i ambulancës së montuar-modeluar tek Klinika për pulmonologji

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce, njoftoi se ka filluar instalimi i departamentit të poliklinikës ambulatore të montuar-modulare të Klinikës për pulmonologji dhe alerologji. Ky objekt ndodhet në zonën midis Institutit të Patofiziologjisë dhe Institutit të TBC. Instalimi i plotë duhet...

Shkup 18.03.20 | 16:32

Bashkia e Shkupit: Mbani maska dhe doreza nëse udhëtoni me autobusë

Autoritetet e Bashkisë së Shkupit ju rekomandojnë qytetarëve të cilët përdorin transport publik të përdorin mjete për mbrojtje siç janë dorezat dhe maskat. “Bashkia e Shkupi i rikujton qytetarët se automjetet e NQP Shkup vazhdojnë të dezinfektohen, që prej para dy javëve. Çdo automjet...

Ekonomi 15.03.20 | 14:00

LSDM paralajmëron rritje të limitit të masës “TVSH-ja Ime” në 2.300 denarë për person

Limiti i “TVSH-ja Ime” do të rritet në 2.300 denarë për person në mandatin e ri të LSDM-së, thuhet në deklaratën kësaj partie. “Përmes projektit “TVSH-ja Ime”, qytetarëve u janë kthyer rreth 8.5 milion euro. Por ne mund të bëjmë edhe më mirë dhe më mirë. Ne po e vazhdojmë...

Lajme 20.02.20 | 17:16

Jeni të sigurt që po zgjidhni qumështin e duhur? Lexoni cili bën për ju

Qumështi i zakonshëm i lopës apo kafshëve të tjera, pra ai me origjinë shtazore, është i paketuar me ushqyes të cilët bëjnë mirë për shëndetin e kockave, sepse përmbajnë kalcium, kalium, vitaminë D dhe proteina Kalciumi ndihmon në ndërtimin e kockave dhe të dhëmbëve dhe ndihmon...