Friday, 26 May 2023
Kuzhina 26.05.23 | 22:06

Byrek me arra

Perberesit: 1 pako peta 350 gr arra 70 gr gjalpë 1 fç vaj ulliri 3 gota qumësht 3 kokrra vezë Pergatitja: Fillimisht thërrmojmë arrat dhe i trazojmë me gjalpin e temperaturës së ambjentit. I trazojmë mirë me duar në mënyrë që arrat bashkë me gjalpin të bëhen si një masë...

Ballkan 26.05.23 | 21:55

Departamenti i Shtetit: Veprimet e sotme do të kenë pasoja në raportet Kosovë – SHBA

Departamenti i Shtetit ka thënë se Qeveria e Kosovës ka marrë veprime të premten në veri kundër këshillave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, dhe për pasojë, sipas tyre, do të ketë pasoja në raportet mes të dyja vendeve. Departamenti i Shtetit ka thënë se veprimet e Kosovës për...

Ballkan 26.05.23 | 20:02

SHBA-ja dënon aksionin e policisë së Kosovës në veri

Ambasadori i SHBA-së në Prishtinë, Xhefri Hovenier ka dënuar veprimin e autoriteteve të Kosovës dhe ka theksuar se dhuna e sotme në veri duhet të ndalohet menjëherë. “SHBA-ja dënon aksionin e ndërmarrë nga autoritetet e Kosovës për t’iu qasur objekteve komunale në veri të Kosovës....

Shkup 26.05.23 | 16:18

Përplaset për vdekje nga makina një e moshuar në “Gjorçe Petrov” të Shkupit

Automjeti motorik “mercedes” me targa të Shkupit, i drejtuar nga R.M. (25) nga fshati Gllumovë e Shkupit, dje në orën 12:07 në rrugën “Gjorçe Petrov” në Shkup e ka përplasur M.N. (78) nga Shkupi. Pas fatkeqësisë, siç informon MPB, M.N. është dërguar në Kompleksin...

Basketboll 26.05.23 | 15:23

Trajneri i klubit të basketbollit KB Çair Ramadani i drejtohet simpatizuesve

Trajneri i klubit të basketbollit Çair 2030, Erhan Ramadani me rastin e përmbylljes së sezonit të garave në Ligën e Parë, ka falënderuar publikisht simpatizuesit, miqtë dhe të gjithë të tjerët që i qëndruan besnik klubit deri në mbyllje të sezonit. Ai thotë se si klub nuk do të kishim...

Ballkan 26.05.23 | 15:15

Situatë e tensionuar raportohet nga veriu i Kosovës, ku janë dëgjuar të shtëna armësh

Mes Policisë së Kosovës dhe qytetarëve serbë që janë mbledhur para ndërtesës së Komunës së Zveçanit ka pasur përplasje. Për të shpërndarë turmën, efektivët kanë përdorur edhe gaz lotsjellës. Disa makinave të policisë u është vënë flaka nga protestuesit. Struktura ilegale...

Ekonomi 26.05.23 | 15:06

Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit i Republikës së Maqedonisë solli vendimin, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës, mesatarisht 1,01% në raport me vendimin e datës 22.5.2023. Çmimet referente të derivateve të naftës...

Maqedoni 26.05.23 | 15:03

Mungojnë pjesë të marrëveshjes me “Bechtel dhe Enka”, pretendon Komisioni Kundër Korrupsionit

Mungojnë pjesët e kontratës me “Bechtel dhe Enka” që Qeveria e ka dorëzuar në Komisionin Kundër Korrupsionit, thotë presidentja Biljana Ivanovska. Sipas saj, dokumentacionit të paraqitur i mungojnë bashkëngjitjet e kontratës. Edhe pse DKSK-ja i është drejtuar Qeverisë, kanë marrë...

Maqedoni 26.05.23 | 14:57

Takim Pendarovski – Marfi: Mbështetje nga SHBA-ja për aspiratat evropiane të shteteve të Ballkanit Perëndimor

Marrëdhëniet e përgjithshme bilaterale midis Maqedonisë dhe SHBA-së, situatat në rajonin më të gjerë në kontekst të agresionit rus mbi Ukrainën, si edhe aspiratat e vendit tonë për anëtarësimin në Bashkimin Evropian, ishin temat kryesore të takimit të sotëm të presidentit të shtetit...

Lajme 26.05.23 | 14:46

Takimi Osmani-Kurti: Bashkëpunimi rajonal është hallkë kyçe në forcimin e sigurisë

Mbrojtja e të drejtave të të gjitha komuniteteve është e rëndësisë thelbësore për stabilitetin në Kosovë dhe rajonin më të gjerë, theksoi kryesuesi i OSBE-së dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, pas takimit të sotëm zyrtar me Kryeministrin Albin Kurti në Prishtinë. Gjatë...

Familja 26.05.23 | 12:00

Lumturia varet nga ajo që na mungon

Psikiatri Robert Waldinger praktikon atë që predikon. Si drejtor i Studimit për Zhvillimin e të Rriturve në Universitetin e Harvardit, një nga studimet më të gjata se si të jetosh një jetë të shëndetshme, të lumtur dhe plot qëllime, ai di se si të zbatojë “ilaçin e tij”, dhe atë...

Bota 26.05.23 | 11:00

Forcat e Wagner po tërhiqen nga Bakhmuti, po zëvendësohen nga forcat ruse

Grupi ushtarak privat rus Wagner po tërhiqet nga Bakhmut, një konfirmim ka ardhur edhe nga Kievi. Sipas mediave të huaja, zëvendësministrja e Mbrojtjes e Ukrainës, Hanna Maliar, thotë se inteligjenca sugjeron se trupat nga forcat e armatosura ruse po zëvendësojnë tani trupat e Wagner. Komentet...

Shëndet 26.05.23 | 10:15

Dita Botërore e Tiroides 2023 çfarë i shkakton problemet e tiroides tek gratë

Prevalenca e çrregullimeve të tiroides tek femrat është dukshëm më e lartë se tek meshkujt, me raportin femra-meshkuj. Hipotiroidizmi prek shumë gra. Gjendja është më e përhapur në grupmoshat më të mëdha, veçanërisht në gratë mbi 35 vjeç. Gjëndra tiroide rregullon funksione të...

Sportet e tjera 26.05.23 | 09:00

Flaka Olimpike 2024 në Kullën Eifel

Organizatorët e Lojërave olimpike, të cilat vitin e ardhshëm do të mbahen në Paris punojnë në vendosjen e pishtarit olimpik në Kullën e Ajfelit, njoftuan sot agjencitë botërore, duke iu referuar burimeve të mirë informuara. Nuk dihet nëse pishtari olimpik do të vendoset në përmendoren...