Thursday, 24 June 2021
Maqedoni Futboll 24.06.21 | 17:17

Maqedonia në fazë të portokalltë, rriten thirrjet për ndihmë të shpejtë

Sot dhe nesër në gjithë territorin e vendit do të ketë temperatura nga faza ta portokalltë. Në disa vende temperatura pritet të arrijë deri në 40 gradë celsius. Si pasojë e temperaturave të larta, janë rritur edhe thirrje për ndihmë të shpejtë. Më së shpeshti thirrjet janë nga pacientët...

Maqedoni 24.06.21 | 16:52

Eurointegrimet, VMRO: Zaev fsheh zgjidhjet që i ka ofruar Sofjes

VMRO DPMNE vazhdon me akuzat drejtuar kreyministrit Zoran Zaev duke e etiketuar si fajtor për pezullimet eurointegruese të vendit. Sipas partisë së Mickovskit Zaev jo vetëms e la Maqedoninë larg Unionit, por që e turpëroi kombtarisht në relacion me fqiun lindor. Opozita maqedonase druan se kryeministri...

Bota 24.06.21 | 16:47

Ndërtesa 11-katëshe shembet në Miami ndërsa njerëzit po flinin

Një operacion i madh shpëtimi është duke u zhvilluar pasi një kullë 11-katëshe në Miami u shemb pjesërisht në orët e para të këtij mëngjesi. Nuk dihet se çfarë e shkaktoi shembjen e ndërtesës që quhet Champlain Towers South. Ekziston frika se shumë njerëz mund të jenë të vdekur...

Ballkan 24.06.21 | 15:53

Vuçiq: Serbia së shpejti nis ndërtimin dhe rindërtimin e spitaleve në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sot se ndërtimi i spitalit në Graçanicë do të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur, si dhe rindërtimi i spitalit në veri të Mitrovicës. “Ne kemi probleme teknike, paratë nuk janë problem, ne kemi lënë mënjanë para dhe i kemi...

Maqedoni 24.06.21 | 15:48

3 viktima, 10 raste të reja me virus dhe 17 të shëruar

Nga Ministria e Shëndetësisë, informojnë se gjatë 24 orëve të fundit nga 2.302 testime të realizuara, 10 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin korona. Instituti i Shëndetit Publik në 24 orët e fundit ka regjistruar 17 pacientë të shëruar, ndërkaq 3 pacientë e kanë humbur betejën...

Futboll 24.06.21 | 14:56

Një lajm i madh vjen nga Spanja. Ministrja e Shëndetësisë, Carolina Darias në një deklaratë për mediet ka bërë të ditur se stadiumet do të rikthehen normalisht me tifozë në nisje të La Ligas dhe ligës së basketbollit. Ajo tha se gjithçka do të jetë njësoj si para pandemisë,...

Shkup 24.06.21 | 11:09

Bastisje në Shkup, konfiskohet drogë e destinuar për tregun e Turqisë

Gjatë ditës së djeshme (23.06.2021) rreth orës 17.00 Departamenti i Policisë Kriminale, Sektori për Tregtinë e Paligjshme të Drogave, Armëve dhe Substancave të Rrezikshme, në Rrugën “Srbija” ka privuar nga liria personat A.R. (43) dhe E.S. (29), të dy nga Shkupi, për shkak të dyshimeve...

Jetë 24.06.21 | 11:06

Harruat kremin mbrojtës dhe jeni skuqur nga dielli, ja si mund të trajtoni djegien në shtëpi

Një nga “makthet” më të mëdha të plazhit është djegia nga dielli dhe për pasojë rrjepja e lëkurës. Djegia e lëkurës çon në dehidratim, gjë e cila çon në dhimbje të trupit dhe të kokës, kështu që pini sa më shumë ujë dhe lëngje detoksifikuese për t’u hidratuar. Ja disa...

Maqedoni 24.06.21 | 10:56

Filipçe: Vaksinat ndihmojnë që lloji indian i virusit të kalohet më lehtë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, bëri të ditur se të dielën në vendin tonë do të arrijnë edhe doza të tjera të vaksinës kineze. Ai tregon se vaksinat ndihmojnë që lloji indian i virusit të kalohet më lehtë dhe se në periudhën e ardhshme vaksinimi do të zhvillohet me një...

Maqedoni 24.06.21 | 10:54

Nesër arrijnë 100 mijë vaksina “Pfizer”

Dy avionë me nga 250 mijë vaksina kineze do të arrijnë të dielën në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit, bëri të ditur ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, duke shtuar se nesër përmes sistemit Kovaks në vendin tonë do të arrijnë edhe 100 mijë vaksina “Pfizer”. “Vaksinat...

Ballkan 24.06.21 | 10:29

Austria heq ndalimin e udhëtimeve për shtetasit e Shqipërisë

Nga data 24 qershor, shtetasit e Shqipërisë mund tё udhёtojnё drejt Austrisё pёr çfarëdo arsye, pёrfshirё edhe turizёm. Lajmin e ka dhënë Ministria e Punëve të Jashtme dhe Evropës në një status në rrjetet sociale, sipas së cilës shqiptarët duhet të jenë të pajisur me testin...

Maqedoni 24.06.21 | 10:23

OBRM-PPDUKM: Me rritjen e çmimit të derivateve të naftës, Zaev do të merr nga 54 milionë euro nga qytetarët dhe firmat

Nëpërmjet një njoftimi të OBRM-PDUKM-së thuhet se “me rritjen e çmimit të derivateve të naftës, Zaev në vjet do të merr me nga 54 milion euro nga xhepi i popullit dhe nga firmat”. “Rritja e çmimeve të naftës me të ashtuquajturën taksë të gjelbër, do të ndikojë edhe te rritja...

Maqedoni 24.06.21 | 10:17

Dehari: Nëse nuk na lejojnë të punojmë në ambiente të mbyllura, mund të falimentojmë përfundimisht

Ibrahim Dehari nga shoqata e Kulinare Horeka i ftuar në emisioni “Magazina Ekonomike”, tha se nëse Qeveria nuk lejon zhvillimin e dasmave dhe manifestimeve të tjera në ambiente të mbyllura, atëherë ata rrezikojnë të mbyllen plotësisht sepse ky është viti i dytë që ata nuk punojnë. “Ne...

Maqedoni 24.06.21 | 10:06

Legalizimi i kanabisit në Maqedoni: Definohen termet “dekriminalizim”, “legalizim” dhe “depenalizim”

Qeveria e Maqedonisë së Veriut informon se dje pasdite, u mbajt mbledhja e dytë e “Grupit të punës për përgatitjen e ndryshimeve dhe plotësimeve të legjislacioni për dekriminalizimin, legalizimin dhe shfrytëzimin e përfitimeve mjekësore, sociale dhe ekonomike të kanabisit”. Siç njoftojnë...

Maqedoni 24.06.21 | 10:02

Rekord për nga numri i vdekjeve gjatë vitit 2020, në Maqedoni kanë humbur jetën nga 70 persona në ditë

Siç njoftojnë nga Enti Shtetëror për Statistika, numri i personave të ndjerë gjatë vitit të kaluar është rritur për 26% në krahasim me vitin 2019. Sipas të dhënave, vitin e kaluar kanë humbur jetën 25.775 persona, që do të thotë se mesatarisht kanë vdekur nga 70 persona në ditë....

Maqedoni 24.06.21 | 09:00

Maqedoni: Vazhdon ulja e numrit të infektimeve me COVID-19

Të dhënat që dje i publikoi Ministria e Shëndetësisë tregojnë se vazhdon trendi i uljes së infektimeve me coronavirus. Nga 2.466 testime, vetëm pesë raste rezultuan pozitiv. Ndërsa u regjistruan edhe tetë pacientë të shëruar. Numri i rasteve aktive është 251. Nga MSH njoftojnë se deri...

Maqedoni 24.06.21 | 09:00

Bekteshi: Këtë vit nuk do të ketë shtrenjtim të energjisë elektrike

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, në paraqitjen e tij në emisionin “Magazina Ekonomike” në Alsat shprehu besimin se këtë vit çmimi i energjisë elektrike nuk do të rritet. Megjithatë ai tha se vitin e ardhshëm, duke pasur parasysh lëvizjet në bursë, mund të rritet çmimi i energjisë...

Maqedoni 24.06.21 | 08:50

Zaev: Taksa ekologjike do të sigurojë mjete për burime të rinovueshme të energjisë

“Taksa ekologjike është përgjigjja për kujdesin e mjedisit jetësor dhe në thirrjen e qytetarëve të ndërmarrim masa lidhur me këtë çështje të rëndësishme, prandaj edhe të gjitha paratë e grumbulluara të kësaj takse do të shkojnë në Fondin ekologjik e cila do të ndihmojë tranzicionin...

Maqedoni 24.06.21 | 07:48

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe i nxehtë. Në disa vende do të ketë vranësira dhe kushte për reshje të shiut. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 11 deri 20 gradë celcius, ndërsa ato maksimale do të jenë në interval prej 31 deri 40 gradë celcius. Gjatë...

Futboll 24.06.21 | 00:57

10 golashënuesit më të mirë të fazës së grupeve “Euro 2020”

Me dy golat në ndeshjen e sotme kundër Francës, Cristiano Ronaldo momentalisht është golashënuesi më i mirë deri tani në Kampionatin Evropian Euro 2020. Në fazën e grupeve, Ronaldo ka kontribuar në gjithsej gjashtë gola, respektivisht duke shënuar pesë sosh, e duke e asistuar një. Dy...

Повеќе