Saturday, 15 May 2021
Bota 15.05.21 | 20:35

E vetmja e mbijetuar, adoleshentja qëndroi në det të hapur për 3 javë pa ujë dhe ushqim

Nga 59 pasagjerët që ndodheshin në varkë, ajo ishte e vetmja që mbijetoi. E reja u shpëtua nga ekuipazhi spanjoll i Forcave Ajrore, në ishujt spanjoll Kanarie. “Mendova se do të vdisnim të gjithë,” thotë adoleshentja. “Ka gjëra për të cilat nuk mund të jesh i trajnuar, si këto,”...

Maqedoni 15.05.21 | 19:13

Ministria e Arsimit dhe Shkencës tërësisht e legjitimon të drejtën e protestës së qytetarëve, sepse është e garantuar me kushtetutë

Ministria e Arsimit dhe Shkencës tërësisht e legjitimon të drejtën e protestës së qytetarëve, sepse është e garantuar me kushtetutë. Por, megjithatë, arsyeja se pse përdoret kjo e drejtë, nuk është e arsyeshme. Është absurd që të protestohet kundër digjitalizimit në arsim, nëse...

Maqedoni 15.05.21 | 19:09

Reformat në arsim, SASHK Maqedoni: Fillimisht duhen siguruar kushtet

Digjitalizimi i paralajmëruar i librave shkollorë, ngriti pakënaqësi në opinion, në veçanti tek prindërit. Opinioni i gjerë nuk e di se çka nënkupton ky proces dhe si do të realizohet ai, thekson për TVM 2 Kryetari i SASHK-ut Jakim Nedellkov. Sipas tij, ka shumë paqartësi sa u përket...

Maqedoni 15.05.21 | 18:15

Kina i dhuron 100 mijë vaksina Maqedonisë

Ministria e Arsimit dhe Shkencës tërësisht e legjitimon të drejtën e protestës së qytetarëve, sepse është e garantuar me kushtetutë. Por, megjithatë, arsyeja se pse përdoret kjo e drejtë, nuk është e arsyeshme. Është absurd që të protestohet kundër digjitalizimit në arsim, nëse...

Ballkan 15.05.21 | 16:36

Gjermania heq karantinën për udhëtarët nga Kosova

Me rënien e rasteve të reja me COVID-19 në Gjermani ka nisur edhe lehtësimi i masave kundër COVID-19. Gjermania e ka ndryshuar listën e vendeve me rrezikshmëri të lartë ku Kosova, Maqedonia e Veriut, Serbia, Mali Zi dhe disa shtete tjera nuk bëjnë pjesë më në këtë listë ashtu siç ishin...

Lajme 15.05.21 | 16:21

Nga COVID-19 shërohen 2.179 pacientë, Maqedonia me 3.833 raste aktive

Ministria e Shëndetësisë njoftoi gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar numër rekord i pacientëve me COVID-19. Janë regjistruar 2.179 pacientë të shëruar, ndërsa prej tyre 924 janë nga Shkupi, 189 nga Kumanova, Manastiri 166, Prilepi 137, Tetova 97, Ohri 94, Velesi 76, Kërçovë 65, Gostivari...

Maqedoni 15.05.21 | 15:11

Prindërit kundër librave digjital, paralajmërojnë referendum

Qindra prindër dhe nxënës sot kanë protesutar kundër reformave të paralajmruara në arsim me të cilat parashihet digjitalizimi i librave shkollor. Protestat kanë filluar pasi Ministria e Arimit dhe Shkencës nuk iu përgjigj kërkesave të tyre në lidhje me projektligjin për librat shkollor....

Shkup 15.05.21 | 13:27

Bastisje në Gazi Babë të Shkupit, arrestohet dileri i drogës

Siç njoftojnë nga policia, gjatë ditës së djeshme në Gazi Babë të Shkupit, zyrtarët policorë kanë privuar nga liria 32 vjeçari B.I nga Shkupi. Gjatë bastisjes në shtëpinë e tij dhe hapësirave tjera ndihmëse të kryera me urdhër gjyqësor, është gjetur dhe konfiskuar marihuanë dhe...