Thursday, 8 April 2021
Maqedoni 08.04.21 | 20:03

Të shtunën VMRO proteston para Ministrisë së Shëndetësisë, kërkojnë dorëheqjen e Zaevit dhe Filipçes

VMRO-DPMNE njofton të shtunën do të organizojë protestë para Ministrisë së Shëndetësisë. “Sot vdiqën 35 persona, në ditën kur kishim 51 funerale për shkak të coronavirusit. 86 njerëz vdiqën në dy ditë. Këta njerëz nuk do të kishin vdekur nëse Zoran Zaev dhe Venko Filipçe do...

Maqedoni 08.04.21 | 19:54

Festat fetare do t’i ndikojnë masat ndaj Covid-19, u përfundua në takimin në Qeveri

Kryeministri Zoran Zaev ka takuar sot krerët fetarë në Maqedoninë e Veriut. Në takimin me drejtorin e Komisionit për marrëdhënie me komunitetet fetare dhe grupeve religjioze, Darijan Sotirovski, me kreun e Kishës Ortodokse Maqedonase, z.z. Stefan, të Bashkësisë Fetare Islame, reisin Shaqir...

Maqedoni 08.04.21 | 19:50

Kishin teste PCR të rrejshme, policia e Bosnjës kapi katër shtetas të Maqedonisë

Nëpunësit e policisë kufitare të Bosnjë e Hercegovinës në vendkalimin kufitar Raçë me Serbinë gjatë kontrollit të rregullt në të shtetasve të huaj për hyrje në vend i kanë zbuluar pesë PCR teste të falsifikuara për koronavirus, njofton korrespondenti i AIM-s nga Beogradi. Në kumtesën...

Maqedoni 08.04.21 | 19:46

Filipçe: Kulmi i valës së tretë i coronavirusit është pas nesh

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe thotë se kulmi i valës së tretë i cili ka qenë më i fuqishme është pas neve. Ai tha se ndjehet pak lehtësim në sistemin shëndetësor. “Gjatë ditës së djeshme ndjemë pak lehtësim. Sot numri është më pak. Të mos shpejtojmë, duhet ta ndjekim...

Maqedoni 08.04.21 | 16:38

Regjistrohen 1.163 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni, humbin jetën 35 pacientë

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 3.927 testime dhe janë regjistruar 1.163 raste me coronavirus. Prej rasteve të reja 473 janë në Shkup, Manastir 100, Kumanovë 90, Prlep 62, Ohër 62, Strumicë 45, Tetovë 36, Shtip dhe Kërçoë 32, Veles 29,...

Bota 08.04.21 | 13:51

Vaksinat po “zbehin lidhjen” mes infektimeve me koronavirus dhe vdekjeve

Të dhëna të fuqishme tregojnë se programi i vaksinimit në Mbretëri të Bashkuar është duke zbehur lidhjen në mes rasteve të infektimit me koronavirus dhe vdekjeve, kanë thënë shkencëtarët që kanë vëzhguar pandeminë. Një studim ka zbuluar se shkalla e infektimit ka rënë prej muajit...

Maqedoni 08.04.21 | 13:49

Vaksinohen mësimdhënësit nga klasa e parë deri në klasën e tretë, MASH-Maqedoni bën thirrje që të gjithë të paraqiten për vaksinim

Sot vazhdoi vaksinimi i mësimdhënësve të shkollave të fillore nga klasa e parë deri në klasën e tretë. Siç është e ditur, vaksinimi zhvillohet në arenën “Boris Trajkovski” në Shkup, ndërsa MASH u bën thirrje mësimdhënësve që të paraqiten për vaksinim. “Vaksinimi i mësuesve...

Jetë 08.04.21 | 12:44

Studim: Një në tre pacientë me Covid-19 diagnostikohet me probleme mendore

Sipas një studimi, një në tre persona që kanë qenë të sëmurë rëndë me Covid-19 diagnostikohet me ndonjë problem neurologjik ose psikiatrik brenda gjashtë muajve të infektimit me koronavirus. Studimi vëzhgues, që është më i madhi i këtij lloji, përdori të dhëna elektronike shëndetësore...

Jetë 08.04.21 | 12:42

Ky gur i gdhendur dy mijë vjeçar është harta më e vjetër e Evropës

Një pllakë prej guri e gdhendur me vija dhe motive të ndërlikuara që datojnë nga epoka e bronzit, është zbuluar të jetë harta më e vjetër e Evropës. Duke përdorur teknologjinë 3D me rezolucion të lartë dhe fotogrametri, studiuesit rishqyrtuan pllakën Saint Belec – një copë guri...

Skena 08.04.21 | 12:37

Fationi “diss” Andit për Tean

Gjatë intervistës së fundit, Tea Trifoni teksa foli për ndarjen nga Bearti, ajo tregoi se gjatë kohës që luante lojën me Andin edhe ky i fundit kishte një lidhje tjetër. Por, që nuk e tha emrin e vajzës, duke lënë dyshimet se bëhet fjalë për Melisën. Andi dhe Melisa janë përfolur...

Maqedoni 08.04.21 | 12:33

Zaev: Të hënën presim marrëveshje për shtetësinë

Kryeministri Zoran Zaev tha se të hënën mund të arrihet marrëveshje lidhur me çështjen e shtetësisë në takimin që do të ketë me opozitën shqiptare Aleanca dhe Alternativa. Ai tha se ata si qeveri janë përgatitur që tu dalin në pah kërkesave të koalicionit shqiptar. “Ti japim...

Ekonomi 08.04.21 | 12:28

Besimi: Akciza për derivatet e naftës nuk është vendosur për të mbushur buxhetin e shtetit

Ministri i Financave Fatmir Besimi, së fundmi ka komentuar rritjen e çmimeve të derivateve të naftës në Maqedoni. I pyetur në lidhje me deklaratat e opozitës, prej ku thonë se çmimi i naftës, është rritur për të mbushur buxhetin shtetëror, Besimi tha se rritja e akcizës së naftës nuk...

Maqedoni 08.04.21 | 11:40

Zaev: Të gjitha pakot ekonomike në fokus kanë qytetarët

860 milionë euro janë vendosur në dispozicion të qytetarëve dhe ekonomisë në 4 pakot e para ekonomike, bëri të ditur kryeministri Zaev. Pakoja e parë është zbatuar 90.1%, e dyta 100% e 3-ta 75.4% ndërsa pakoja e katërt është zbatuar 72.7%. Zaev theksoi se disa nga masat në pakon e tretë...

Jetë 08.04.21 | 11:36

Nëse ju bien flokët me shtëllunga, provoni këtë maskë 100% natyrale dhe do të shpëtoni një herë e mirë

Të gjithëve na ndodh që në një moment të caktuar te jetës të na bien flokët, madje sipas ekspertëve të shëndetit është mëse normale që një njeri të humbë rreth 50 deri në 100 qime në ditë. Miliona njerëz vuajnë në periudha të ndryshme të jetës nga humbja e flokëve për arsye...

Bota 08.04.21 | 11:28

Pekini ka më shumë miliarderë sesa çdo qytet tjetër në botë

Pekini ka më shumë miliarderë sesa secili qytet tjetër në botë, sipas listës vjetore të përpiluar nga revista Forbes. Kryeqyteti kinez ka shtuar 33 miliarderë vitin e kaluar dhe tani është nikoqir i 100 të tillëve, ka thënë revista. Ky qytet ka mposhtur qytetin e Nju Jorkut me rezultat...

Maqedoni 08.04.21 | 11:26

Maqedonia e Veriut ka vaksinuar vetëm 0.7 për qind të popullatës

Me 12.100 qytetarë të vaksinuar me dozën e parë kundër coronavirusit dhe që është vetëm 0.7% e popullatës, Maqedonia e Veriut është ndër vendet me vaksinimin më të ulët. Sipas “The Economist”, ka shtete edhe me vaksinim më të dobët se Maqedonia, madje vetëm me 0.1% të popullatës,...

Ballkan 08.04.21 | 11:21

Facebook mbyll qindra llogari të lidhura me grupin iranian në Shqipëri

Facebook tha të martën, më 6 prill se ka mbyllur qindra llogari të rreme të lidhura me një grup iranian në Shqipëri. Llogaritë postuan përmbajtje kritike ndaj qeverisë së Iranit dhe mbështetëse të Muxhahedin-e-Khalq, një grup disident i njohur si MEK. Në shumë raste, llogaritë e Facebook...

Maqedoni 08.04.21 | 11:12

Dje 16 shkelje të orës policore dhe 449 gjoba për mosmbajtje të maskave

Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoni njofton se ka vazhduar me aktivitetet për zbatimin e masave për mbrojtje nga coronavirusi. Nga kjo ministri thonë se mbrëmë janë konstatuar 16 shkelje të orës policore, ndërsa janë dhënë edhe 449 gjoba për mosmbajtje të maskës mbrojtëse. MPB...

Maqedoni 08.04.21 | 11:10

Reshjet e borës bllokojnë rrugën Gostivar-Kërçovë

Për shkak të reshjeve të dobëta të dëborës është bllokuar rruga Gostivar-Kërçovë në qafën malore Strazhë duke shkaktuar kolona të gjata të makinave. Dyshohet se rruga është bllokuar për shkak se shumica e vozitësve me kalimin e afatit për pajisjet dimërore, tashmë kanë ndërruar...

Maqedoni 08.04.21 | 11:07

Mitko Çavkov dhe katër të burgosur të tjerë infektohen me COVID-19

Pesë persona të dënuar, në mesin e të cilëve edhe ish-drejtori i Byrosë për Siguri Publike Mitko Çavkov, që janë të vendosur në Burgun e Shtipit, janë infektuar me coronavirus. Këtë për “sdk.mk” e kanë konfirmuar nga Burgu i Shtipit, prej ku thonë se të infektuar janë edhe tre...

Повеќе