Monday, 30 November 2020
Bota 30.11.20 | 16:03

Bjellorusi, qindra protestues të arrestuar

Autoritetet në Bjellorusi kanë arrestuar më shumë se 300 protestues të cilët ishin pjesë e protestave masive kundër Lukashenkas. Shumica e arrestimeve ndodhën në kryeqytetin Minsk, por gjithashtu pati arrestime edhe në qytete të tjera. Ministria e brendshme e Bjellorusisë ka konfirmuar se...

Maqedoni 30.11.20 | 16:02

Kovid 19/ Informatë nga Shtabi i krizës pranë komunës së Tetovës

Shtabi i krizës pranë komunës së Tetovës sot mbajti mbledhjen e rradhës lidhur me menaxhimin e situatës me covid19, me ç’rast u raportua me sa vijon: Në Tetovë dhe 5 komunat përreth, numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me #COVID19 është 3811. Nga ky numër deri më tani...

Bota 30.11.20 | 15:19

Vdes radiologia Poliksena Stojanovska–Gjorgievska nga Kovid-19

Nga komplikimet nga Kovid – 19 vdiq radiologia Poliksena Stojanovska – Gjorgievska nga Shtëpia e Shëndetit në Resnjë. Të punësuarit në Shtëpinë e Shëndetit me mesazh emocional u përshëndetën nga kolegia e tyre, e cila e humbi betejën me virusin. “Është e vështirë t’i japësh...

Maqedoni 30.11.20 | 15:15

Qeveria ndërpren masat e alarmit të ndotjes në Tetovë, Kumanovë dhe Kavadar

Sipas të dhënave nga Sistemi Automatik i Monitorimit Shtetëror për cilësinë e ajrit të ambientit dhe parashikimi i motit i marrë nga Enti  Hidrometeorologjik më 30.11.2020, koncentrimet mesatare ditore të PM10 janë nën pragun e përcaktuar të alarmit prej 175g / m3 në pikat e matjes në...

Maqedoni 30.11.20 | 14:58

Snopçe: Kuvendi shpërfill gjuhën shqipe

Deputeti i ASH-së Halil Snopçe i cili njëkohësisht është edhe kryetar i Komisionit anketues për liritë dhe të drejtat e njeriut, ka akuzuar kryetarin e Kuvendit Talat Xhaferi dhe sekretaren e përgjithshme Cvetanka Ivanova se nuk e përfillin përdorimin e gjuhës shqipe në Kuvend dhe i injorojnë...

Maqedoni 30.11.20 | 13:32

Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit të Republikës së Maqedonisë së Veriut solli vendim, me të cilin kryhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht për 2,57% në raport me çmimet e shitjes me pakicë, të përcaktuara në përputhje...

Bota 30.11.20 | 13:23

Iran, varroset shkencëtari i vrarë

Në Iran është zhvilluar ceremonia e varrimit të shkencëtarit të lartë bërthamor, Mohsen Fakhrizadeh, i cili u vra në një sulm, për të cilin Teherani e ka fajësuar armikun e tij të madh, Izraelin. Televizioni shtetëror transmetoi ceremoninë më 30 nëntor, duke treguar arkivolin e Fakhrizadeh,...

Ballkan 30.11.20 | 12:15

Edi Rama fillon ditën me “fjalët e çmuara” e Isa Boletinit

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, tash e një kohë e ka bërë të zakonshme nisjen e një dite me fjalët e çmuara të personaliteteve. Ai sot e ka zgjedhur ditën me fjalët e patriotit të kombit Isa Boletini. “Unë jam mirë kur asht mirë Shqypnia”.

Jetë 30.11.20 | 12:10

8 mënyra për të përballuar kur jeni në një martesë pa seks

Nuk je vetem. Këtu, ekspertët ndajnë këshillat e tyre. Ideja e një martese që kalon periudha pa seks nuk është e padëgjuar, por problemi i martesave pa seks është në rritje në të gjithë botën, raporton “HuffingtonPost”. Në një artikull të New York Times, analiza e të dhënave...

Jetë 30.11.20 | 12:04

Makina me naftë apo benzinë, cila është më e mirë?

Naftë apo benzinë? Kjo eshte pyetja qe e ndegjojmë më së shpeshti në mesin e shoqërisë apo edhe në internet. Gjithashtu është gjëja e parë që ju duhet ta konsideroni para se të bleni një veturë. Të dyja këto lloje të veturave i kanë përparësitë dhe të metat e tyre. Prandaj, zgjedhjen...

Maqedoni 30.11.20 | 11:50

Borë në Kodrën e Diellit, rrugët janë të kalueshme (FOTO)

Kodrën e Diellit dhe Malin Sharr gjatë natës e kanë mbuluar rreshjet e borës.Trashësia e borës është 3-5 centimetër kurse rrugët janë të kalueshme dhe komunikacioni zhvillohet pa probleme. Trafiku rrugor në Maqedoni zhvillohet në rrugë të lagështa. Nga Lidhja Auto-moto e Maqedonisë...

Bota 30.11.20 | 11:48

Komplet një familje vdes pas infektimit me COVID 19, shpëton vetëm foshnja

Në Rusi një familje e tërë ka vdekur nga COVID-19 për pak ditë. Një çift dhe një vajzë shtatzënë janë infektuar me koronavirus, sidoqoftë doktorët kanë arritur të shpëtojnë një foshnje. Sipas mediave një 64-vjeçar dhe gruaja e tij 61-vjeçare bashkë me vajzën 36-vjeçare kanë...

Bota 30.11.20 | 11:43

Biden rrëshqet dhe pëson frakturë në këmbë, reagon Trump

Presidenti i zgjedhur i SHBA-ve Joe Biden ka pësuar një frakturë në këmbë pasi rrëshqiti teksa luante me qenin e tij. Mjeku i shefit të ri të Shtëpisë së Bardhë ka deklaruar se Biden do të duhet të përdorë këpucë mbrojtëse për disa javë. Incidenti ndodhi ditën e shtunë, ku 78-vjeçari...

Maqedoni 30.11.20 | 11:24

MPB: 538 sanksione për mos mbajtjen e maskës

Gjatë 24 orëve të fundit (29 / 30.11.2020) në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, janë regjistruar 538 kundërvajtje për mosmbajtje të maskës mbrojtëse. Ministria për Punë të Brendshme në vazhdimësi u bën apel qytetarëve që të respektojnë masat dhe protokollet e miratuara...

Jetë 30.11.20 | 11:21

Magnezi dhe kalciumi për shëndetin e mirë

Kalciumi dhe mangezi janë dy minerale që ndërthuren së bashku në nivel qelizor. Bashkëpunimi i tyre përmirëson metabolizmin dhe shëndetin në përgjithësi. Trupi i njeriut ka nevojë për më shumë se 100 mg nga këto minerale. Si kalçiumi ashtu edhe magnezi mund të merren nëpërmjet ushqimit...

Maqedoni 30.11.20 | 11:03

Arrestohet një person nga Tetova, i gjenden armë dhe drogë gjatë bastisjes

Gjatë ditës së djeshme (29.11.2020) diku rreth orës 18:00 në fshatin Çellopek të Tetovës policia ka privuar nga liria M.M. 24 vjeçar, pasi gjatë bastisjes në shtëpinë e tij dhe disa hapësirave ndihmëse është gjetur dhe konfiskuar një pushkë automatike disa karikator të zbrazët dhe...

Maqedoni 30.11.20 | 11:00

12 mjekë dhe 20 infermiere nga Armata do të angazhohen në Kovid-qendra

Personeli mjekësor nga Qendra Mjekësore Ushtarake, i përbërë nga dymbëdhjetë mjekë dhe njëzet infermierë nga sot do të përfshihen në punën e klinikave interne ku ka reparte për pacientë me Covid-19. Ekipet mjekësore të ushtrisë fillimisht do të vendosen në Klinikën Interne në triazhë,...

Maqedoni 30.11.20 | 10:47

Shoqatat qytetare në Maqedoni kërkojnë ligj për të penguar hidrocentralet në Malin Sharr

Dyzetë e katër shoqata qytetare dhe iniciativa kërkojnë ligj i cili do të pengojë krijimin e hidrocentraleve në Malin Sharr, ndërsa nga Ministria e Mjedisit Jetësor sipas nenit 97 të Ligjit për mbrojtje të natyrës, ta vendosë Malin Sharr në mbrojtje të përkohshme. Shoqatat përkujtojnë...

Shkup 30.11.20 | 10:42

MPB: 167 gjoba për shoferët në Shkup

Ministria e Punëve të Brendshme ka vazhduar me aksionet e përforcuara në komunikacionin rrugor. Nga MPB thonë se vetëm në territorin e qytetit të Shkupit janë shqiptuar 167 masa. “26 kanë qenë për vozitje pa leje, 14 për parregullsi teknike dhe makina të paregjistruara, 36 për parkim...

Maqedoni 30.11.20 | 09:04

Anulohet seanca gjyqësore për “Monstrën”, një nga gjykatësit me Kovid-19

Seanca gjyqësore për lëndën “Monstra” e caktuar për sot shtyhet për shkak se njëri nga gjykatësit e porotës është infektuar me virusin Kovid-19, informon Gjykata Penale në Shkup. Në lëndën “Mostra” për vrasjen e pesëfishtë te Liqeni i Smillkovës që ndodhi më 12 prill të...

Повеќе