Monday, 26 October 2020
Bota 26.10.20 | 21:19

NASA konfirmon: Ka ujë në Hënë

NASA konfirmoi se ka ujë në Hënë. Lajmi u bë më dije në një deklaratë, e cila shënon një kthesë të fortë për misionet e ardhshme në hapësirë. Sipas dy studimeve të botuara në Nature, teleskopi i Sofjes ka zbuluar pa mëdyshje molekulën e ujit. Universiteti i Kolorados vlerëson se...

Maqedoni 26.10.20 | 15:44

Shahpaska: Ka rritje të rasteve me COVID-19 në çerdhe, por gjendja në përgjithësi është e mirë

“Nga hapja më 9 shtator deri më sot, në kopshte janë regjistruar 26 fëmijë dhe 83 punonjës pozitivë me COVID-19. Javën e kaluar ka pasur rritje të lehtë të rasteve pozitive, por situata në kopshte përgjithësisht është e mirë tani për tani. Monitorohet në përputhje me zhvillimin...

Ekonomi 26.10.20 | 15:29

DAP: Pas rishikimit të buxhetit qytetarëve do t’u kthehet tatimi nga masa “Fundjava pa TVSH”

Drejtoria e të Ardhurave Publike thotë se Kuvendi së pari duhet të miratojë buxhetin shtesë për vitin 2020, ndërsa pastaj menjëherë në llogaritë e qytetarëve do të paguhen kthimi i tatimit nga “Fundjava pa TVSH”. Kthimi i shumës së plotë të TVSH-së duhet të bëhet ligjërisht...

Maqedoni 26.10.20 | 14:46

Karaxhoski: Do të bëhen deri në 2.000 teste në ditë

Kryetari i Komisionit për sëmundje infektive Zharko Karaxhoski informoi për rritjen e kapaciteteve të testimeve në nivel ditor. Ai tha se nëse hapen edhe dy laboratorë për teste në Qendrën për Shëndet publik dhe spitalin Kozle, do të analizojnë deri në 2000 strisho për 24 orë. “Teste...

Maqedoni 26.10.20 | 14:39

Dimitrov për vizitë në Paris për mbështetje të Konferencës së parë ndërqeveritare me BE-në

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çeshtje Evropiane, Nikolla Dimitrov me 27 dhe 28 tetor do të qëndroj në një vizitë pune në Francë. Kjo është vizita e parë nga formimi i Qeverisë së re dhe po realizohet në një moment jashtëzakonisht të rëndësishëm për Maqedoninë e Veriut , në...

Maqedoni 26.10.20 | 14:24

VMRO-DPMNE: Çfarë duhet ende të ndodhë që Filipçja të japë dorëheqje

Njëzet e dy të vdekur dhe 30% e të testuarve pozitivë ndaj Kovid, çfarë ende duhet të ndodhë që Filipça të japë dorëheqje? Njëzet e dy të vdekur gjatë ditës së djeshme nga Kovid, ky është faji i drejtpërdrejtë i Komisionit për Sëmundje Ngjitëse dhe Venko Filipçes të cilët...

Maqedoni 26.10.20 | 14:19

Zoran Mileski – Kiçeec hyri në burgun në Strugë

Zoran Mileski – Kiçeec sot hyri në Institucionin Ndëshkues-Përmirësues (INP) Strugë për vuajtjen e dënimit me burg prej tre viteve ku është dënuar për rastin “Reket”. Drejtori i Drejtorisë për Kryerjen e Sanksioneve Jovica Stojanoviq në deklaratën për MIA-n konfirmoi se Zoran Mileski...

Bota 26.10.20 | 13:51

Erdogan u bën thirrje turqve të bojkotojnë produktet franceze

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan u bëri thirrje turqve të hënën të bojkotojnë firmat franceze, pas deklaratave të presidentit francez Emmanuel Macron. “Po bëhet gjithnjë e më e vështirë të jesh mysliman dhe të jetosh një stil islam në vendet perëndimore”, tha presidenti në një ngjarje...

Maqedoni 26.10.20 | 13:47

Bekteshi: Subvencionet për efikasitet energjetik do të realizohen vitin e ardhshëm

Të gjitha masat për efikasitet energjetik, përfshirë masën për subvencionimin e dritareve PVC, soba me peletë dhe invertorë dhe masa të tjera do të sigurohen në buxhetin e ardhshëm dhe do të zbatohen vitin e ardhshëm, tha ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi, i pyetur nëse në buxhetin...

Maqedoni 26.10.20 | 13:44

Kufijtë me Greqinë mbeten të mbyllura deri më 8 nëntor

Qeveria greke, deri më 8 nëntor i vazhdoi dy vendimet ministrore që kanë të bëjnë me kufizimin e lidhjeve tokësore, ajrore dhe detare të Greqisë me vendet fqinje, mes të cilave edhe Maqedoninë e Veriut, si dhe ndalesën për hyrje në vend të shtetasve të vendeve të treta, lajmëroi korrespondentja...

Maqedoni 26.10.20 | 13:41

Filipçe: Vdekjet ndodhin për shkak se pacientët vijnë me vonesë për trajtim

Ministri i shëndetësisë në Maqedoni të Veriut, Venko Filipçe ka folur sot për gjendjen aktuale me pandeminë COVID-19 në vend, nga një konferencë e jashtëzakonshme e planifikuar së bashku me kryetarin e komisionit për sëmundje infektive, Zharko Karaxhovski. Filipçe tha se Klinikën Infektive...

Maqedoni 26.10.20 | 13:26

Milanov: Situata me coronavirusin po eskalon në rajonin e Shtipit

Situata me koronavirusin në rajonin e Shtipit po eskalon, vlerësoi sot kryetari i përkohshëm i Komunës së Shtipit, Jane Milanov. Aktualisht janë 200 raste aktive, dhe sot u regjistrua rast i dytë i një edukatori të infektuar në objektin “Luledielli” në kuadër të kopshtit “Astibo”. “Atje...

Maqedoni 26.10.20 | 13:17

ANALIZË: Procedura e shkurtuar në praktikë nuk i dha rezultatet e pritura

Procedura e shkurtuar në praktikë nuk dha rezultatet e pritura në drejtim të përmirësimit të efikasitetit të procedurës, kështu që shpesh rrjedha dhe kohëzgjatja e tyre nuk ndryshojnë aspak nga ajo e procedurave të rregullta, vlerësohet në analizën “Rruga e gjatë deri te drejtësia...

Jetë 26.10.20 | 13:07

Figura e parë që shihni tregon çfarë dëshiron zemra juaj më së shumti

Zebra: Ju jeni një ekstrovert: ju pëlqen të flisni, të festoni, të takoni njerëz të rinj dhe të bëni gjëra të reja. Ndjekja e një rutine nuk është stili juaj. Luani: Ju jeni një introvert: ju pëlqen të kaloni kohë cilësore vetëm ose me shoqërinë e një të dashur, një gotë me...

Ekonomi 26.10.20 | 13:00

Publikohen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, solli vendim, me të cilin kryhet ulja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht për 0,39 % në raport me vendimin e datës 19.10.2020. Nga sonte në mesnatë,...

Jetë 26.10.20 | 12:14

Krijohet maska që ‘vret’ koronavirusin, shpikja e fundit e teknologjisë

Inxhinierët nga Instituti i Teknologjisë në Masaçuset (MIT) kanë ideuar dhe realizuar një maskë që filtron dhe çaktivizon koronavirusin, duke zvogëluar rrezikun e infektimit. Sipas Sci-Tech Daily, maska është e ripërdorshme dhe përfshin një rrjetë bakri të nxehtë, e cila funksionon...

Maqedoni 26.10.20 | 12:11

U nënshkrua Korniza e Bashkëpunimit për Zhvillim të Qëndrueshëm (UNSDCF) ndërmjet RMV dhe OKB për periudhën 2021-2025

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani, sot në emër të Qeverisë së bashku me Koordinatoren e Përhershme të Kombeve të Bashkuara në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Rosana Duxhiak e nënshkruan Kornizën e re për Bashkëpunim për Zhvillim të Qëndrueshëm (UNSDCF) për periudhën...

Jetë 26.10.20 | 12:06

Dieta General Motors, si të rrëzoni kilogramët e tepërt brenda një jave

Efikasiteti i kësaj diete është se, ushqimi që konsumohet djeg më shumë kalori se sa ai përmban. Ky program është i krijuar për të pastruar sistemin nga papastërtitë dhe të japë ndjesi të mirëqenies. Pas shtatë ditëve ju do të filloni të ndiheni më të lehtë në peshë, duke fituar...

Sport 26.10.20 | 11:49

Cristiano Ronaldo rrezikon të dënohet për thyerje të rregullave te Covid-19

Superylli i Juventusit, Cristiano Ronaldo, është duke u hetuar nga autoritetet italiane për thyerje të rregullave të pandemis Covid-19, më herët gjatë muajit tetor. Lajmi është bërë i ditur nga ministri italian i Sportit, Vincenzo Spedafora i cili ka deklaruar: “Pa autorizimin e autoriteteve...

Jetë 26.10.20 | 11:39

Kripa e tepërt ndikon negativisht në jetën seksuale

Marrja shtesë e kripës mund të çojë në presion të lartë të gjakut, bllokimin e arterieve dhe dëmtimin e enëve të gjakut. Nga ana tjetër, mund të zvogëlojë rrjedhën e gjakut në trupin tuaj, duke përfshirë zonën tuaj të legenit. Nëse kjo ndodh, do të ketë ndalim të rrjedhjes së...

Повеќе