Sunday, 25 October 2020
Bota 25.10.20 | 15:10

Gjermania përgatitet të nisë vaksinimin kundër COVD-19 para fundit të vitit

Gjermania po përgatitet të nisë vaksinimin kundër koronavirusit përpara fundit të vitit, shkruan gjermanja Bild. Ministria e Shëndetësisë planifikon të krijojë 60 qendra të posaçme vaksinimi, për të siguruar që vaksinat mund të ruhen në temperaturën e duhur, dhe u ka kërkuar 16 landeve...

Maqedoni 25.10.20 | 15:03

Xhaferi: Nevojiten zgjidhje alternative për punën e Kuvendit në kushte alternative

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi thekson se duhet të gjinden zgjidhje alternative për punën e shtëpisë ligjdhënëse në kushte alternative, duke u kthyer në situatën e sapondodhur me punën e deputetëve në kushte të pandemisë së Kovid-19. Xhaferi në intervistë për Radion Evropa e Lirë...

Maqedoni 25.10.20 | 14:58

Taravari: Ne do të bashkohemi me VMRO DPMNE-në

Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, në një paraqitje të tij ,i ftuar në emisionin “Çfarë nuk është e qartë”, tha se në zgjedhjet e ardhshme lokale, të cilat ai beson se do të shoqërohen me zgjedhje të parakohshme parlamentare, koalicioni VMRO-DPMNE...

Maqedoni 25.10.20 | 11:56

MPB: 846 shkelje për mos-mbajtje të maskës mbrojtëse

Në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut gjatë 24 orëve të kaluara (24/25.10.2020) janë regjistruar gjithsejtë 846 shkelje për mosrespektim të masave antiCovid, gjegjësisht mos-mbajtjes së maskës mbrojtëse. Nga MPB-ja në vazhdimësi apelojnë deri tek të gjithë qytetarët...

Bota 25.10.20 | 11:50

Parisi tërheq ambasadorin nga Ankaraja

Ky ishte reagimi diplomatik francez pas një sulmi verbal të presidentit Erdogan ndaj presidentit francez, që e akuzoi Macron për armiqësi ndaj islamit dhe se duhet të kontrollojë gjendjen mendore. Deklaratat e ashpra të presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan i kanë rritur tensionet mes Turqisë...

Maqedoni 25.10.20 | 11:41

Besimi: Përmirësimi i sistemit të menaxhimit financiar, një nga përparësitë në kuadër të bashkëpunimit me BB

“Projekti për sistemin e integruar të informacionit të menaxhimit financiar, i cili do të mundësojë monitorimin e integruar të të hyrave dhe shpenzimeve nga planifikimi i tyre deri në implementimin e plotë, si dhe projektet për rrugët lokale, inovacionin dhe konkurrencën dhe për zhvillimin...

Maqedoni 25.10.20 | 11:29

Filipçe: Ka kuadro të mjaftueshme, i zgjerojmë kapacitetet spitalore

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe nga Strumica tha se kapacitetet e spitalit të këtij qyteti janë zgjeruar dhe se tani në dispozicion janë 100 shtretër për pacientë me COVID-19. Filipçe përsëriti qëndrimin se duhet të respektohen masat dhe kufizimet dhe se spitalet janë të...

Maqedoni 25.10.20 | 08:46

Sot do të varroset Amdi Bajram

Sot do të varroset lideri i Lidhjes së Romëve, Amdi Bajram, i cili vdiq dje në moshën 64 vjeçare. Varrimi, siç kumtoi Lidhja e Romëve, është caktuar për sot, në orën 14:00 në varrezat e Butelit. Ministria e Shëndetësisë dje kumtoi se te Amdi Bajrami pas vdekjes është konstatuar se...

Maqedoni 25.10.20 | 07:44

Moti me vranësira dhe reshje të kohëpaskohshme të shiut

Moti sot do të jetë me vranësira dhe reshje të kohëpaskohshme të shiut, të cilat më intensive do të jenë në orët e pasdites. Temperatura minimale do të jetë në interval prej 5 deri në 11 gradë, ndërsa ajo maksimale prej 15 deri më 21 gradë Celsius. Në Shkup dhe rrethinë moti do...