Monday, 10 August 2020
Maqedoni 10.08.20 | 18:01

Takohet sërish Ahmeti dhe Zaev, Ahmeti: Do të krijohet shumica (VIDEO)

Ka nisur takimi midis liderit të LSDM-së dhe atij të BDI-së, Zoran Zaev dhe Ali Ahmeti, ndërkohë që pritet të merren vesh për Qeverinë e ardhshme katërvjeçare. Temë e takimit të sotëm, siç merr vesh KOHA, do të jetë kombinatorika e periudhës së udhëheqjes me Qeverinë, konkretisht...

Maqedoni 10.08.20 | 17:58

Talat Xhaferi ende nuk ka njoftuar për konstituimin e Kuvendit të ri të RMV-së

Kryetari i deritanishëm i Kuvendit të RMV-së, Talat Xhaferi nuk e ka dërguar ende raportimin te shefi i shtetit, Stevo Pendarovski, për formimin e kuvendit, me çka do të fillonte afati i dhënies së mandatit. Në lidhje me këtë, Xhaferi ka folur per TV21, duke u shprehur se nuk mund të konsiderohet...

Futboll 10.08.20 | 17:15

Ekipet nga Maqedonia e Veriut në Ligën e Evropës, morën kundërshtarët e tyre në kualifikime

Ekipet nga Maqedonia e Veriut, të cilat që do të luajnë në kualifikimet për Ligën e Evropës, këtë pasdite zbuluan kundërshtarët e tyre për në xhiron e parë. Në shortin e sotëm në Nion, Shkëndija dhe Shkupi, si dhe Sileksi, i cili luan në kualifikimet për Ligën e Kampionëve, do...

Maqedoni 10.08.20 | 17:10

Vjedhje e armatosur në Tetovë

Në një shtëpi në Tetovë ka ndodhur një vjedhje e armatosur, ku janë vjedhur para, ar dhe telefona, përcjell Telegrafi Maqedoni. Rasti është paraqitur në polici nga një zonjë 47-vjeçare, e cila ka bërë të ditur se vjedhja ka ndodhur nga disa persona të armatosur. Zonja ka qenë në shtëpi...

Maqedoni 10.08.20 | 15:44

Maqedoni: Edhe pse u paralajmërua për sot, nesër vendoset për hapjen e shkollave

Edhe pse ishte paralajmëruar, Komisioni për sëmundje infektive së bashku me përfaqësuesit nga Ministria e Arsimit, sot nuk e kanë publikuar protokollin për procedurën e mësimit në kohë pandemie, ndërsa konsultimet do të vazhdojnë edhe nesër. Epidemiologu Aleksandar Stojanov, i cili është...

Maqedoni 10.08.20 | 15:19

Ahmeti fton në takim të përbashkët Selën, Kasamin, Thaçin dhe Gashin

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti, i ka ftuar në takim të përbashkët Ziadin Selën, Bilall Kasamin, Menduh Thaçin dhe Afrim Gashin. Ahmeti thotë që takimi të realizohet në përvjetorin e Marrëveshjes së Ohrit (e enjte, 13 gusht) në Shkup, njofton Telegrafi Maqedoni. “Përshëndetje të nderuar...

Ekonomi 10.08.20 | 14:29

Maqedoni: KRRE i publikon çmimet e derivateve të naftës për këtë javë

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe Shërbimeve të Ujit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, solli vendim që çmimet e benzinës, naftës dhe vajit ekstra të lehtë të mbeten të njëjta në pajtueshmëri me vendimin e datës 04.08.2020, ndërsa rritje do të ketë te çmimi për shitje...

Maqedoni 10.08.20 | 13:24

Nuhiu: Nënshkruhen aktet normative për dygjuhësinë e uniformave policore

Ministri i Punëve të Brendshme Agim Nuhiu, nëpërmjet një postimi në Facebook thotë se i ka nënshkruar aktet normative që uniformat e policisë të jenë edhe në gjuhën shqipe. Sipas tij, me nënshkrimin e këtyre aktive emblemat e policisë së trafikut, policisë kufitare, njësitit të helikopterëve...

Maqedoni 10.08.20 | 13:06

Filipçe: Nuk ka justifikim për ata që nuk mbajnë maskë

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, ka apeluar që qytetarët të jenë të kujdesshëm dhe të mbajnë maska, për parandalimin e COVID-19. Ai thotë se mjekët dhe personeli mjekësor punojnë çdo ditë me maska ​​mbrojtëse dhe pajisje shtesë mbrojtëse, por në shumë profesione të...

Shkup 10.08.20 | 12:58

Spërkatje me aeroplan kundër mushkonjave në Shkup

Sot në mëngjes po zbatohet spërkatje me aeroplan kundër mushkonjave në rajonin e Qytetit të Shkupit. Me këtë, siç kumtoi Qyteti i Shkupit, kryhet faza e katërt e dezinfektimit me aeroplan kundër larvave të mushkonjave. Qyteti i Shkupit apelon që bletarët në kohë t’i ndërmarrin masat...

Bota 10.08.20 | 09:52

Rritet numri i vdekjeve nga koronavirusi në Australi

Australia ka regjistruar ditën e saj me më së shumti vdekje nga koronavirusi, pasi situata epidemiologjike është përkeqësuar në Melburn. Shteti Viktoria – kryeqytet i së cilit është Melburni – raportoi 19 vdekje të hënën. Viktoria tani ka rreth dy të tretat e 314 vdekjeve në Australi...

Maqedoni 10.08.20 | 09:48

Inspektorja sanitare-shëndetësore në vetizolim, ka kontaktuar me të infektuar me COVID-19

Drejtoresha e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH), Irina Sotirova Buhova është në vetizolim, për shkak se ka pasur kontakt me familjar të afërt i cili ka rezultuar pozitiv me virusin Covid-19. Informacionin e kanë kumtuar nga ISHSSH-ja. “Pas rekomandimit të epidemiologëve,...

Maqedoni 10.08.20 | 09:47

Më shumë raste aktive me COVID-19 në Shkup, Shtip dhe Gostivar

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me Kovid-19 në vend që nga fillimi i epidemisë është 11.839, numri i pacientëve të shëruar është 7.664, i të vdekurve është 527, ndërsa për momentin numri i rasteve aktive në vend është 3.648. Pjesa më e madhe e rasteve aktive janë në...

Maqedoni 10.08.20 | 09:43

Edhe pesë ditë mundësi për marrëveshje për qeverinë e re në Maqedoni

Vazhdojnë bisedimet mes partive politike për të formuar shumicë të re parlamentare, pa ndonjë konfirmim zyrtar të një marrëveshjeje të mundshme. Kjo duhet të bëhet jo më vonë se të premten, kur skadon afati dhjetë ditor, pas së cilës presidenti duhet ta ndajë mandatin për të formuar...

Maqedoni 10.08.20 | 09:18

Sot merret vendimi për vitin e ri shkollor në Maqedoni

Ministria e Arsimit dhe Shkencës dhe Komisioni për sëmundje infektive sot pritet të vendosin se si në kushte pandemie do të organizohet viti i ri shkollor 2020/2021 në Maqedoninë e Veriut. Këto dy institucione do të vendosin se si dhe në çfarë kushte do të ketë mësim. Epidemiologët paraprakisht...

Maqedoni 10.08.20 | 07:07

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe vranësira mesatare, si dhe do të fryjë erë e lehtë nga drejtimi verior. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 12 deri 21 gradë celcius, ndërsa ato maksimale do të jenë në interval prej 26 deri 34 gradë celcius. Gjatë ditëve...

Ballkan 10.08.20 | 00:58

Ngjarje e rëndë në Shqipëri/ Plagosen me thikë babë e bir

FUSHË KRUJË– Dy persona, babë e bir, janë plagosur me thikë gjatë mbrëmjes së sotme në fshatin Larushkë të Fushë Krujës. Babë e bir, Shefqet Stafuka, 58 vjeç dhe Alban Stafuka, 30 vjeç, janë dërguar në spital me plagë të shkaktuar nga mjetet e mprehta, thikë, në disa pjesë të...