Friday, 3 April 2020
Jetë 03.04.20 | 22:49

Mungesë globale e prezervativëve – koronavirusi mbyll prodhuesit më të mëdhenj në botë

Mungesa globale e prezervativëve po rritet, tha prodhuesi më i madh në botë. Koronavirusi e ka detyruar atë të mbyllte prodhimin. Karex Bhd i Malajzisë bën një në çdo pesë prezervativë në nivel global. Ndërsa 10 ditët e fundit nuk është prodhuar asnjë prezervativ nga 3 fabrikat e tij...

Skena 03.04.20 | 22:43

Filmi turk bëhet hit në botë, reagon i emocionuar aktori kryesor

“Mrekullia në qelinë numër 7” është filmi turk që po bën namin në botë këto ditë. Ai është renditur si një nga filmat më të ndjekur në Netflix dhe siç duket ka qenë i preferuari i publikut gjatë kësaj periudhe pandemie, kur të gjithë janë mbyllur në shtëpi. Pas suksesit...

Ballkan 03.04.20 | 22:38

Bullgari: Deri më 13 maj vazhdon gjendja e jashtëzakonshme

Deri më 13 maj u vazhdua gjendja e jashtëzakonshme në Bullgari me propozim të Këshillit ministror dhe në bazë të Kushtetutës. Kështu vendosën të zgjedhurit e popullit në Bullgari. “Për” vazhdimin votuan 122 deputetë, “kundër” ishin 47, ndërsa të përmbajtur shtatë, njoftoi...

Bota 03.04.20 | 22:37

Erdogan: Izolim i detyrueshëm për personat nën 20 vjeç

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, njoftoi sot masën më të re kundër COVID-19, izolimin e detyrueshëm për personat nën moshën 20 vjeç. “Gjithashtu, automjetet nuk do të lejohen më të hyjnë ose dalin në 31 qytete, përfshirë Stambollin dhe Ankaranë, për 15 ditë”, tha Erdogan...

Bota 03.04.20 | 22:33

Reportazhi që zbulon se si dukej fillimi i pandemisë në Wuhan (VIDEO)

Televizioni publik i Australisë ABC, transmetoi një reportazh 45-minutësh në fund të shkurtit për shpërthimin e një virusi në Wuhan të Kinës, gjë që çoi në një pandemi globale. Reportazhi shfaq filmime të pashembullta në Wuhan duke u karantinuar persona të tillë që policia dyshonte...

Maqedoni 03.04.20 | 22:00

Mickoski: Nga Sllovenia siguruam ndihmë 100.000 maska dhe 100.000 doreza

Nga Sllovenia siguruam ndihmë 100.000 maska ​​dhe 100.000 doreza, tha lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski, në emisionin “Samo intervju” në televizionin Kanal 5, duke theksuar se ai personalisht i është lajmëruar kryeministrit të Sllovenisë, Janez Jansha. Sipas tij, kjo ndihmë...

Ekonomi 03.04.20 | 19:20

Maqedoni, nuk do të ketë rritje të pagës minimale në tre muajt e ardhshëm

Paga minimale për muajt prill, maj dhe qershor nuk do të jetë 14.934 denarë siç është parashikuar, por paga minimale aktuale prej 14.500 denarë do të mbetet në fuqi pasi të hyjë në fuqi dekreti i jashtëzakonshëm i qeverisë. Ligji për pagën minimale ndryshohet me dekretin për shumën...

Bota 03.04.20 | 17:46

Pas 68 vite udhëheqje, Mbretëresha e Anglisë jep lajmin e papritur

Ka ndodhur vetëm 3 herë përgjatë 86-viteve sa ajo mbretëron në Angli, ndërsa për shkak të situatës alarmante me koronavirusin, mbretëresha britanike Elizabeth II do të mbajë një fjalim të rrallë televiziv ndaj kombit. BBC shkruan se ajo do t’i drejtohet qytetarëve britanikë në një...

Maqedoni 03.04.20 | 17:36

Filpçe: 3 pacientë të shëruar, 2 kanë ndërruar jetë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në konferencën e radhës mbi gjendjen e koronavirusit në vend tha se pas dy testimeve të njëpasnjëshme që kanë rezultuar negative, 3 pacientë kanë lënë spitali dhe janë dërguar në shtëpi, ndërsa kemi të bëjmë edhe me 2 persona që kanë ndërruar...

Maqedoni 03.04.20 | 17:33

Filpçe: 11 mjekë të spitalit të Kumanovës të infektuar

Ministri Filipçe tha se në Spitalin e Kumanovës situata paraqitet e rënduar pasi janë infektuar 11 persona me virusin Kovid-19 dhe si masa plotësuese janë dërguar dy mjekë plotësues, njëri nga Shkupi dhe tjetri nga Shtipi. 2 reparte janë infektuar, ai i Rengenit dhe Mjekëve të Përgjithshëm....

Maqedoni 03.04.20 | 16:40

Mickoski: Kërkova nga Jansha ndihmë, sot arriti aeroplani i parë me pajisje mbrojtëse për vendin tonë

Të martën kam realizuar bisedë telefonike me kryeministrin e Republikës së Sllovenisë dhe lider i partisë simotër PDS, Janez Jansha. Kemi këmbyer mendime dhe informacione për gjendjen aktuale politike, ndërsa jemi përqendruar në sfidat e përbashkëta me pandeminë e koronavirusit, ndërsa...

Maqedoni 03.04.20 | 15:21

Lajm i fundit: Vdesin edhe dy persona nga Koronavirusi, një nga Tetova, tjetri nga Kumanova

Ministria e shëndetësisë informon se si pasojë e Koronavirusit kanë ndërruar jetë edhe dy pacientë gjatë ditë së sotme (3 prill 2020). Sipas MSH, njëri pacient është 70 vjeçar nga Kumanova, kurse tjetri 68 vjeçar nga një fshat i Tetovës. Të dy kanë vuajtur edhe nga sëmundje tjera....

Maqedoni 03.04.20 | 15:03

Maqedoni, regjistrohen 46 raste të reja, gjiithsej 430 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë njofton se në Klinikën për sëmundje infektive kanë ndërruar jetë dy pacientë. Njëri pacient për të cilin Alsat njoftoi më herët është nga Kumanova, i moshës 70 vjeçare dhe vuante nga disa sëmundje, ndërkohë që akoma priten rezultatet e testit për të...

Ekonomi 03.04.20 | 14:45

Ndihmë e garantuar minimale për të papunët, shtesë energjetike për 30.000 persona dhe shtesë arsimore për 17.000 nxënës

Me pakon e dytë të masave të Qeverisë, për tejkalimin dhe zbutjen e pasojave nga kriza shëndetësore-ekonomike, krahas mbrojtjes së vendeve të punës, një nga masat kyçe është edhe ndihma në të holla për personat dhe familjet të cilave ajo u nevojitet, deklaroi sot zëvendësministri...

Maqedoni 03.04.20 | 14:43

Bekteshi: Do të hiqet ndalesa për eksportin e miellit, rezerva ka, mullinjtë punojnë në mënyrë të shkëlqyer

Do të hiqet ndalesa për eksportin e miellit që u vendos për shkak gjendjes së jashtëzakonshme, vendosi sot Ministria e Ekonomisë pas takimit me mullisët. Siç informoi ministri Kreshnik Bekteshi, vendimi është sjellë pasi u konfirmua se industria e mullinjve punon në mënyrë të shkëlqyer...

Kronika e zezë 03.04.20 | 14:39

Goditja e makinës e hedh në lumë, vdes 43-vjeçari nga Shkupi

Një dyzet e tre vjeçar, banor i fshatit Glovo të Shkupit ka ndërruar jetë si pasojë e një aksidenti me makinë. Sipas informacioneve nga MPB, dje rreth orës 19:40 është raportuar se në rrugën lokale në fshatin Glovo të Shkupit, G.J. 43 vjeç pasi është goditur nga një kalimtar, ka humbur...

Maqedoni 03.04.20 | 14:13

Bilanc lufte në Spanjë, 932 viktima gjatë 24 orëve

932 njerëz të tjerë kanë vdekur nga koronavirusi në Spanjë, tha të premten Ministria e Shëndetit duke çuar në 10.935 viktima nga Covid-19. Është numri i dytë më i lartë në 24 orë që nga fillimi i pandemisë në Spanjë, por pak më i vogël se rritja e paralajmëruar të enjten. Kurse...

Maqedoni 03.04.20 | 14:07

Kumanovë, 11 punonjës shëndetësorë infektohen me koronavirus

11 punëtorë shëndetësorë nga Spitali i Kumanovës janë infektuar me koronavirus. Tre nga reparti i rentgenit, tre nga reparti i kirurgjisë, një infermiere nga reparti i Gjinekologjisë, një ndihmës dhe një mjek specializant nga repari infektiv. Drejtoresha e spitalit, Snezhana Zaharieva thekson...

Maqedoni 03.04.20 | 13:49

Shtrëngohen masat në Maqedoninë e Veriut, si do bëhet lëvizja

Derisa numri i të infektuarve me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut po vazhdon të rritet mësohet se institucionet vendore kanë marrë vendim që edhe gjatë kësaj fundjave ora policore të nisë nga ora 16:00 deri në orën 05:00 ditën e nesërme. Personat mbi moshën 67 vjeçe do të mund të lëvizin...

Bota 03.04.20 | 13:32

Lindin binjakët Korona dhe Covid

Mirësevini në këtë botë Korona dhe Covid. Këto janë emrat e dy binjakëve të lindur në qytetin Raipur të Indisë. Binjakët, një djalë dhe një vajzë lindën gjatë 3 javëve karantinë që është vendosur dhe në Indi. Prindërit e tyre thanë se i quajtën ashtu me qëllim që të kujtojnë...

Повеќе