Friday, 8 November 2019
Maqedoni 08.11.19 | 19:57

Të punësuarit në gjykata kërcënohen me grevë

Sindikata e të punësuarve në gjykata kërkon që punonjësve tre deri më katër herë t’u jepet kompensim page, me qëllim që ta arrijnë deri tek shuma e përafërt e kompensimit që e marrin gjykatësit. Sipas tyre, nuk mund që një gjykatës të merr kompensim, varësisht nga pozita, nga 6...

Maqedoni 08.11.19 | 19:08

Dorëzohen propozim-ndryshimet për Kodin Zgjedhor – një njësi zgjedhore në zgjedhjet parlamentare dhe lista të hapura në zgjedhjet lokale

Iniciativa për një njësi zgjedhore sot i ka dorëzuar dy propozime për ndryshimin dhe plotësimin e Kodit Zgjedhor, kumtoi sot në një konferencë për shtyp në Kuvend deputetja, Liljana Popovska. “Në propozimin e parë kërkuam që të bëhet ndryshimi nga gjashtë njësi zgjedhore në një...

Maqedoni 08.11.19 | 19:00

Ndryshim i modelit zgjedhor në një njësi zgjedhore me ose pa konsensus

Kryeministri Zoran Zaev vazhdon me idenë për ndryshim të modelit zgjedhor nga gjashtë në një njësi zgjedhore, që ishte edhe një nga premtimet zgjedhore të LSDM-së. Iniciativa për ndryshim të modelit zgjedhor, të cilën ai e mbështet dhe të cilën këto ditë e kanë shtyrë 15 deputetë...

Skena 08.11.19 | 18:31

“Thjesht te du”, thotë Flori Mumajesi

Pas një pritje të gjatë, Flori Mumajesi vjen me zhanrin që ai di ta bëj më së miri, një baladë melankolike për stinën e vjeshtës Nuk janë të pakta baladat e Flori Muajesit. Në fakt janë baladat që ai i bën më së miri. E tillë është edhe kënga e tij më e fundit, “Thjesht te...

Maqedoni 08.11.19 | 18:16

Stoilkovski: Kemi pasur takim të dakorduar me SASHK-un, por e anuluan pas takimit me qeverinë

Takimi që duhej të zhvillohej sot midis përfaqësuesve të SASHK-ut dhe kryetarit Jakim Nedellkov me përfaqësuesit e OBRM-PDUKM-së, e cila u konfirmua nga vetë kryetari i SASHK-ut, u anulua në mënyrë të njëanshme pas takimit me ministrat e qeverisë, tha zëdhënësi i OBRM-PDUKM, Naum Stoilkovski. Lidhur...

Maqedoni 08.11.19 | 15:24

Infermieret largohen nga Maqedonia për në Gjermani, atje marrin paga dhjetë herë më të mëdha

Infermieret po bëhen personel i vogël shëndetësor, sepse po shkojnë jashtë vendit, kryesisht në Gjermani. Dyzet infermierë u larguan nga Qendra Klinike e Shkupit në më pak se një vit. Këto të dhëna alarmante u publikuan kohët e fundit nga Sindikata e Pavarur e Qendrës Klinike. Situata...

Skena 08.11.19 | 14:14

E rrethuar me flori, Ivanka Trump lë pa fjalë të pranishmit në pallatin mbretëror (FOTO)

Ivanka Trump gjithmonë tërheq vëmendje për shkak të paraqitjes së saj dhe veshjeve ekstravagante. Së fundmi Ivanka ka marrë pjesë në një darkë në pallatin mbretëror në Rabat. Ajo shoqërohej nga princesha Lalla Meryem e Marokut. 38-vjeçarja dukej mahnitëse me një fustan të artë, të...

Maqedoni 08.11.19 | 11:38

LSDM dhe VMRO nuk i zbulojnë emrat për qeverinë teknike

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev dhe ai i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickovski nuk shpalosin asnjë detaj në lidhje me emrat për qeverinë e re teknike. Mickovski ka njoftuar se në pjesën e dytë të dhejtorit, VMRO-DPMNE-ja do t’i shpalos kandidatët për qeverinë teknike e cila duhet t’i zbatojë...

Bota 08.11.19 | 10:45

I gjetën dorën brenda peshkaqenit, gruaja e njeh nga unaza në gisht

Dora e një 44 vjeçari është gjetur brenda stomakut të një peshkaqeni në Reunion Islands. Peshkaqeni ishte i llojit tigër, një nga grabitqarët më të rrezikshëm, ndërkohë që trupi i turistit akoma nuk është gjetur shkruan albeu.com. Unaza e martesës ishte akoma në dorën e tij ndërkohë...

Jetë 08.11.19 | 10:38

Më efektive se viagra: Kjo gjë po bën meshkujt të zgjasin 12 orë në shtrat

Një lodër seksuale revolucionare mund të mposhtë mosfunksionimin erektil (ED) dhe ejakulimin e parakohshëm (PE), duke ndihmuar burrat të zgjasin deri në 12 orë në shtrat. Vegla, e quajtur “Stays-Hard”, i ndihmon penisit të mbajë një ereksion solid, madje edhe pas ejakulimit, transmeton...

Maqedoni 08.11.19 | 10:30

Makron: Data për Maqedoninë e Veriut, pas reformave

Presidenti francez Emanuel Makron deklarohet i gatshëm të pajtohet me fillimin e negociatave me Shkupin, vetëm nëse gjatë muajve të ardhshëm reformohet procedura e zgjerimit dhe vazhdohen reformat e brendshme. Por, ai kundërshton anëtarësime të tjera në union, pa reformim thelbësor duke...

Maqedoni 08.11.19 | 10:10

Osmani për “mini-schengenin”: Nuk bëjmë projekte pa aprovimin e Washingtonit dhe Brukselit

Zv.kryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani, në një intervistë për AA ka folur në lidhje me takimin e krerëve të shteteve të Ballkanit Perëndimor, i cili do të mbahet të dielën në Ohër. Osmani pohoi se në takim janë ftuar presidenti i Kosovës, Shqipërisë, Malit të Zi, Bosnjë...

Maqedoni 08.11.19 | 09:55

Xhaferi: Nuk mundet që Kuvendi i shpërndarë përsëri të mblidhet

Kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi hedh poshtë mundësinë për mbledhje të Kuvendit për shkak të ratifikimit të Protokollit për NATO, pasi të shpërndahet. Xhaferi në intervistë për RTVM-në sqaroi se Kodi Zgjedhor parasheh 60 ditë për zbatimin e zgjedhjeve, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Kushtetuta...

Maqedoni 08.11.19 | 09:45

Zaevi dhe Dimitrovi sot takohen në Gjenevë me Dendiasin

Në margjinat e Forumit Ekonomik Botëror në Gjenevë sot kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov do të takohen me shefin e diplomacisë greke, Nikos Dendias. Në takim me Zaevin dhe Dimitrovin, Dendias foli në intervistën për radion greke “Tema fm”, por...

Shkup 08.11.19 | 08:00

Një person rëndë i lënduar, 15 aksidente trafiku në Shkup

Ngasësi i një motoçiklete është lënduar rëndë në një nga gjithsej 15 aksidente që kanë ndodhur dje në rajonin e SPB Shkup. Në gjashtë aksidente me lëndime më të lehta kanë kaluar shtatë persona, ndërsa në tetë aksidente është shkaktuar vetëm dëm material. Nga SPB Shkup informojnë...

Maqedoni 08.11.19 | 07:38

Mot kryesisht i vranët dhe me shi

Në vendin tonë sot do të mbajë mot i ndryshueshëm me reshje të kohëpaskohshme. Intensitet më të madh të reshjeve do të ketë në pjesën lindore të vendit. Ndërsa në pjesën juglindore të vendit do të ketë kushte për stuhi të vogla. Do të fryjë erë e dobët në drejtimin jug-lindor.