Tag: poullore
Jetë 23.04.21 | 13:12

Disa këshilla çka të hani për syfyr

Çdo vit për Ramazan, miliona myslimanë në të gjithë botën agjërojnë për 30 ditë nga mëngjesi në mbrëmje. Kjo formë agjërimi, për besimtarët myslimanë nënkupton se ata mund të hanë vetëm dy vakte në ditë, një para lindjes së diellit (syfyr) dhe tjetra pas perëndimit të diellit...

Ballkan 25.02.21 | 21:50

Flet shqiptari që u përzgjodh nga NASA për të shkuar në Mars (VIDEO)

Benet Nura është njëri nga njerëzit e përzgjedhur nga NASA për t’u bërë banor i planetit Mars nëse aty ka jetë. Në një lidhje direkte nga Holanda në emisionin e mëngjesit në RTK, 19 vjeçari tha se kjo është arritja e tij më e madhe deri tani. Nura i cili studion për Shkenca Kompjuterike,...

Maqedoni 24.02.21 | 18:20

Bujar Osmani arrin në Sofje, pritet takimi me Zakharievën

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani sot pasdite arriti në Sofje. Siç njoftojnë nga MIA, delegacioni i Maqedonisë i udhëhequr nga ministri Bujar Osmani do të takohet me zëvendëskryeministrin dhe ministren e MPJ-së së Bullgarisë, Ekaterina Zakharieva. Agjencia Nacionale Bullgare sot...

Maqedoni 21.01.21 | 12:43

Kërcënimet në autobusin e Shkupit, dy persona akuzohen për dhunë

Prokuroria Themelore Publike në Shkup ka ngritur një aktakuzë kundër dy dhunuesve për të cilët u shfaqën në jë video në rrjetet sociale në fillim të këtij muaji, ku shihej se si ngacmonin dhe kërcënonin udhëtarët në një autobus të qytetit. Sipas Prokurorisë Publike, dy djemtë,...

Kronika e zezë 15.01.21 | 11:06

Detaje nga aksidenti ku humbën jetën katër anëtarë të familjes nga Kosova

Një ngjarje tragjike ishte ajo çfarë ndodhi për familjen Avdiaj nga Kosova. Blerim Avdiaj 49-vjeç së bashku me bashkëshorten Anjezën dhe fëmijët po udhëtonin drejt Shqipërisë në momentin kur u përplasën me një mjet të tonazhit të rëndë. Nga familja Avdiaj ka mundur të shpëtoje...

Jetë 09.09.20 | 12:29

Ilaçi i mrekullisë: Nxjerr sekrecionin e mukozës nga mushkëritë, lehtëson frymëmarrjen, pengon kollën e fortë!

Vera e vonë dhe fillimi i vjeshtës mund të bëhen të tmerrshme për njerëzit të cilët përballen me alergjitë Pastaj kur i shtohet kësaj edhe ndotja e ajrit do të keni mushkëri të cilat vuajnë. Trupi ndaj çdo gjëje reagon me kollë të rëndë, mirëpo kjo është vetëm një mënyrë...

Lajme 02.09.20 | 14:56

Do të dukeni 10 vjet më të rinj! Pak mjaltë dhe limon është gjithçka që ju duhet

Këto 2 përbërës të thjeshtë do t’ju ndihmojnë të rinovoni lëkurën tuaj dhe të dukeni 10 vjet më të rinj brenda natës! E pabesueshme çfarë ndryshimi! Aq shumë e shëndoshë ishte sa nuk ulej dot, e reja tregon si u dobësua: Pasi u fejova e kuptova dhe mbajta këtë diet të thjeshtë Ekspozimi...

Ballkan 27.08.20 | 10:42

Kosovë, gjithsej 8942 pacientë janë shëruar nga Covid-19

Nga 48 mijë e 743 persona të dyshimtë në virusin SARS CoV 2, 12 mijë e 840 prej tyre rezultuan pozitiv me COVID 19 në Kosovë. Të dhënat e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) tregojnë se nga këta persona, 8 mijë e 942 persona kanë arritur të shërohen...

Lajme 26.08.20 | 12:29

MSH: Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë informon se sipas raportit të Institutit për Shëndet Publik, i cili i referohet periudhës nga 17 deri në 23 gusht, janë kryer 11.129 teste pëe virusin SARS-CoV-2. Gjithsej 839 raste të reja pozitive janë regjistruar nga 29 qytete të vendit dhe një rënie prej 7.0%,...

Maqedoni 05.08.20 | 08:52

Tre vjet e gjysmë burg për Vlladimir Pançevskin

sh-kryetari i Gjykatës Penale në Shkup, Vlladimir Pançevski i akuzuar për keqpërdorim të sistemit AKMIS, nga ana e Gjykatës së Velesit është dënuar me tre vite e gjashtë muaj burg. Vendimin e ka publikuar gjykatësja Valentina Gjorgjievska nga Gjykata e Velesit. Të akuzuarit Pançevski në...

Ballkan 04.08.20 | 13:20

Infektohen me koronavirus 21 dasmorë, mes tyre nusja dhe dhëndri

Një darkë festive ka përfunduar me 21 persona të infektuar me COVID-19 gjatë një dasme në Selanik. Mes të infektuarve janë nusja, dhëndri dhe 19 dasmorë të ftuar. Sakaq janë ende në pritje analizat e tamponëve edhe për 200 persona të tjerë, dasmorë dhe persona të tyre të kontaktit,...

Maqedoni 27.07.20 | 09:47

Rritje e numrit të popullatës aktive në Maqedoni, burrat edhe më tej dominues

Rritje e popullatës aktive në vend shënohet në periudhën e fundit prej 10 viteve. Statistika tregon se vitin e kaluar ka pasur 964.014 qytetarë të aftë për punë që është për 35.239 më shumë në krahasim me vitin 2009. Pjesa më e madhe janë të punësuar në industrinë purpunuese, tregti...

Maqedoni 24.07.20 | 17:42

Sela nuk e mban fjalën, kundërshton kryeministrin shqiptar

Ziadin Sela edhe njëherë tregoi se është një politikan që nuk mund t’i zihet besë me qëndrimet e luhatura të tij si për partnerët e koalicionit që i ndryshon në secilin cikël zgjedhorë dhe i flakë më pas poashtu edhe me çështjen e Kryeministrit të parë shqiptarë që e kundërshton...

Maqedoni 08.11.19 | 09:55

Xhaferi: Nuk mundet që Kuvendi i shpërndarë përsëri të mblidhet

Kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi hedh poshtë mundësinë për mbledhje të Kuvendit për shkak të ratifikimit të Protokollit për NATO, pasi të shpërndahet. Xhaferi në intervistë për RTVM-në sqaroi se Kodi Zgjedhor parasheh 60 ditë për zbatimin e zgjedhjeve, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Kushtetuta...