Thursday, 20 June 2024
Maqedoni 20.06.24 | 15:19

Daku ofendoi maqedonasit, reagon federata: Të kërkojë falje publike! Do t’i dërgojmë letër UEFA-s

Federata e futbollit e Maqedonisë ka reaguar pas një videoje të publikuar në rrjet, ku shfaqet futbollisti i Kombëtares Mirlind Daku me megafon në fushë, duken ofenduar maqedonasit. Përmes një deklarate, Federata shprehet se Daku duhet të kërkoje falje publike. Në reagim i bëhet thirrje...

Lajme 20.06.24 | 14:24

Mickoski: Dorëzuam propozim për ndryshime në Ligjin për energjetikë me të cilin nuk do të rritet çmimi i energjisë elektrike

Ditëve të kaluara një temë zgjoi pasione në opinion dhe me të drejtë ishte çmimi i energjisë elektrike, i cili praktikisht do të rregullohet nga Komisioni Rregullativ për Energjetikë të Maqedonisë në javët në vijim dhe i cili do të jetë i aplikueshëm, d.m.th. e vlefshme nga 1 korriku...

Ballkan 20.06.24 | 09:24

Beteja me flakët vazhdon, Greqia e përfshirë nga zjarret, ekipet në terren

Greqia po përballet me zjarret, prej disa ditësh. Flakët kanë përfshirë shumë zona të vendit. Kryesisht ato agro pyjore. Si pasojë e situatës së vështirë janë angazhuar ekipe zjarrfikëse, 15 automjete, 3 avionë si edhe helikopterë. Gjithashtu janë angazhuar edhe 2 grupe njësish këmbësorie. Autoritetet...

Maqedoni 20.06.24 | 09:20

Drejtorët ekonomik, të parët që do shkarkohen nga Taravari

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari i cili pritet të emërohet për ministër në Ministrinë e Shëndetësisë tha që nga dita e parë do t’i shkarkoj drejtorët ekonomik në spitale. “Do të konsultohem me juristët në Ministrinë e Shëndetësisë dhe nëse kam mundësi, që...

Shkup 20.06.24 | 09:17

Pa energji elektrike sot do të jenë pjesë të komunave Gjorçe Petrov, Butel dhe Ilinden

Siç informojnë nga Qendra Rajonale për Menaxhim me Kriza, në periudhën nga ora 9 deri në orën  12 në Gjorçe Petrov energji elektrike nuk do të kenë konsumatorët e fshatit  Vollkovë, pjesë e rrugës 102, shtëpitë në rrugën për në fshatin Orman. Në Butel, energji elektrike nga ora...

Kronika e zezë 20.06.24 | 09:10

Ndërron jetë një ushtar profesionist 25-vjeçar, iu përkeqësua gjendja shëndetësore në poligonin “Krivolak”.

Një ushtar profesionist 25-vjeçar ka ndërruar jetë pasi iu përkeqësua gjendja shëndetësore në poligonin “Krivolak”. Incidenti ndodhi dje pasdite rreth orës 18:30 gjatë një kursi selektiv për batalionin e forcave speciale. Ushtari, i cili ishte në përfundim të një marshimi të gjatë,...