Friday, 17 September 2021
Maqedoni 17.09.21 | 17:46

Mbi 700 nxënës në Maqedoni janë infektuar me COVID-19 brenda dy javëve

Gjithnjë e më shumë fëmijë të infektuar me Covid-19 janë shtruar në spitalin e fëmijëve në Kozle, ndërsa 5 prej tyre janë në mbështetje të oksigjenit. Fëmijët kanë frymëmarrje të ulët dhe një pamje klinike serioze, por gjendja e tyre është e qëndrueshme. Sipas ESHP nga data...

Maqedoni 17.09.21 | 17:14

Në ambiente të mbyllura nga tetori vetëm me dy doza të vaksinës, tha Filipçe

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sot në konferencë për media theksoi se, planifikohet që nga muaji tetor, për hyrje në ambiente të mbyllura të nevojitet certifikatë për marrjen e dy dozave të vaksinës kundër Covid – 19. “Njëra nga masat që planifikohet është që, njëra...

Maqedoni 17.09.21 | 16:55

Banori i Reçicës ua hapi dyert protestuesve për të shkuar te selia e BDI-së

Banorët e Reçicës së vogël janë solidarizuar me protestën e sotme në Tetovë. Edhe pas thyerjes së mbrojtëses së vendosur nga policia, në rrugë kryesore për në selinë e BDI-së, protestuesit nuk arritën të arrijnë në seli dhe u larguan. Më pas u përpoqën në rrugë dytësore, përsëri...

Maqedoni 17.09.21 | 15:28

Makinat zyrtare, jo më pjesë e fushatës zgjedhore në RMV

Targat e makinave zyrtare do të jenë me ngjyrë tjetër Shumica e institucioneve shtetërore i ka dorëzuar tek Komisioni për Pengimin e Korrupsionit të dhënat për automjetet zyrtare, që shërbejnë për parandalimin e keqpërdorimit të tyre për fushatën parazgjedhore. Anëtarja e antikorrupsionit...

Bota 17.09.21 | 15:21

Irani e miraton vaksinën Johnson&Johnson

Autoritetet në Teheran miratuan përdorimin e vaksinës Johnson&Johnson kundër koronavirusit, të prodhuar nga gjiganti farmaceutik amerikan me të njëjtin emër. “Vaksina Johnson&Johnson, qe jepet me një dozë, u miratua”, tha udhëheqësi i Administratës iraniane të Ushqimit dhe Barnave,...

Maqedoni 17.09.21 | 15:19

Ende nuk ka informacione se kush ka bërë mbikëqyrjen e Qendrës Covid në Tetovë, sot ka filluar shqyrtimi i dokumenteve

Ende nuk ka informacione se kush ka bërë mbikëqyrjen dhe kush ka dhënë dokumentet për pranim teknik të spitalit modular në Tetovë. Kryeprokurorja në Prokurorinë për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit, Villma Ruskovska, tha se dje është kompletuar i gjithë dokumentacioni...

Maqedoni 17.09.21 | 15:11

Filipçe: Nuk iki nga përgjegjësia, por sistemi shëndetësor është kompleks dhe duhet të menaxhohet

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në konferencë për shtyp tha se nuk i ikën përgjegjësisë dhe pyetjeve. “Gjithmonë do të jem në dispozicion dhe përpjekje për defokusim nuk do të ketë, por sistemi shëndetësor është kompleks dhe duhet të menaxhohet”, tha Filipçe. Duke u...

Maqedoni 17.09.21 | 14:46

Protestuesit: Të jep dorëheqje Qeveria dhe kryetarja e Tetovës

Protestuesit pasditen e sotme kanë vazhduar ta shprehin revoltën e tyre para godinës së Komunës së Tetovës. Pas tragjedisë në spitalin modular në Tetovë, ata kërkojnë dorëheqjen e kryetares së komunës, Teuta Arifi si dhe dorëheqjen e Qeverisë. “Ne kërkojmë nga këtu që edhe kryetarja...

Maqedoni 17.09.21 | 14:11

Tragjedia në Tetovë – Familjarët e viktimave: Erdhi dita që as në spital nuk kemi siguri

Sot po mbahet një protest e familjarëve të 14 viktimave nga tragjedia e Tetovës, të cilët po kërkojnë drejtësi për më të dashurti e tyre. Njëri nga familjarët ka folur për media, duke kërkuar nga shteti se ku të drejtohen që të jenë më të sigurtë, shkruan Alsat. “Sot erdh dita...

Maqedoni 17.09.21 | 14:05

Ruskovska: Ka filluar shqyrtimi i dokumentacionit për spitalin në Tetovë

“Prokuroria Themelore Publike për hetim të krimit të korrupsionit dhe krimit të organizuar të martën ka pranuar dokumentacionin për spitalin modular në Tetovë nga Byroja për furnizime publike, ndërsa dje pas oraës 14:00 është marrë edhe nga Ministria e Punës dhe Politikës sociale,...

Futboll 17.09.21 | 12:29

Si një kofshë pule shkatërroi karrierën e Andre Schurrle, ish-kampioni i Botës me Gjermaninë

Ish -futbollisti i Cheslea dhe ish -lojtari i kombëtares gjermane Andre Schurrle kujtoi se si një copë pule i shkatërroi karrierën futbollistike, sepse që nga momenti kur u helmua, filloi rënia, e cila përfundimisht e detyroi të mbyll karrierën në moshën 29-vjeçare. Andre Schurrle ishte...

Skena 17.09.21 | 12:21

Bebe Rexha bën ndryshimin drastik në pamje- transformohet në zeshkane

Bebe Rexha ka mahnitur me fotot e reja në instagram. Këngëtarja me prejardhje shqiptare por me famë botërore ka marrë vëmendje teksa ka treguar ndryshimin drastik që ka bërë në pamje. Ajo është shfaqur me flokë të zi korb të prera shumë shkurt si dhe përpara më balluke. Ky stil i ri...

Maqedoni 17.09.21 | 12:20

Mos luani me Llabunishtën

Në seancën e fundit të këshillit në rend dite ishin programet e shkollave. Mes tyre ndodhi një propozim provokues dhe i paprecedentë për arsimin në Llabunishtë. Me një logjikë të paarsyetuar, drejtori i Shkollës fillore “Murat Llabunishti” me mbështetjen e Komunës së Strugës...

Bota 17.09.21 | 12:18

Këto janë 5 vendet që po hapen dhe jetojnë me pandeminë

Më shumë se 18 muaj në pandeminë e koronavirusit, një numër vendesh kanë vendosur se është koha për t’u hapur dhe për të miratuar një model “të jetosh me Covid”. Disa kanë norma të lakmueshme të vaksinimit; të tjerët kanë vendosur që kostot e kufizimeve të vazhdueshme ekonomike...

Maqedoni 17.09.21 | 12:00

Njoftimi i fundit nga ESHS, kaq qytetarë janë regjistruar deri dje

Enti Shtetëror për Statistika njofton se deri dje në orën 20.00 janë regjistruar 800.008 qytetarë, 249.500 amvisëri dhe 336.109 banesa. Mundësinë për vetëregjistrim, deri tani, e kanë shfrytëzuar 193.168 qytetarë nga diaspora. Regjistrimi i popullsisë, amvisërive dhe banesave...

Maqedoni 17.09.21 | 11:53

Angellov: Kemi kapacitete modeste, por me zjarret menaxhuam pa viktima

Duke folur për zjarret në pyje që ishin aktive gjatë verës, drejtori i Qendrës për Menaxhim me Kriza, Stojançe Angellov tha se ka pasur gjithsej 116 zjarre, prej të cilave një e treta kanë qenë aktive në të njëjtën kohë. Sipas Agnellov, autoritetet kanë menaxhuar mirë situatën me...

Shkup 17.09.21 | 11:28

Gjithsej 173 kundërvajtje në komunikacion në Shkup

Ministria e Punëve të Brendshme gjatë ditës së djeshme vazhdoi me aksionet e përforcuara në fushën e komunikacionit. “Në territorin e Bashkisë së Shkupit janë shqiptuar se 173 masa, prej të cilave 48 janë për tejkalim shpejtësie, 12 për vozitje pa leje, tre për vozitje nën ndikimin...

Lajme 17.09.21 | 11:23

Maqedoni, nesër skadon afati për vërtetimin e emrave për kryetarë të komunave dhe këshilltarë

Nesër skadon afati në të cilin Komisionit Zgjedhore Komunal (KZK) duhet t’i dorëzojë te Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) listat e vërtetuara të kandidatëve për kryetarë të komunave dhe këshilltarë për zgjedhjet e ardhshme lokale. KZK-ja i dorëzon listat e kandidatëve edhe deri...

Lajme 17.09.21 | 11:21

Bullgaria i dhuron Maqedonisë 50 mijë vaksina “Pfizer”

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani u shpreh se shteti bullgar ka ndarë vaksina për coronavirusi për Maqedoninë e Veriut. “Vaksinat janë distribuuar dhe janë gati për përdorim. Një gjest i rëndësishëm i miqësisë dhe solidaritetit”, tha Osmani. Ndryshe, Kuvendi i Bullgarisë...

Maqedoni 17.09.21 | 10:22

Ivanovska: Dorëheqja e Filipçes duhet të pranohet

Kryetarja e Komisionit Anti-korrupsion, Biljana Ivanovska në emisionin “Utrinski brifing” tha se po bëhet debat në opinion nëse dorëheqja e Filipçes duhet të jetë për arsye morale ose profesionale dhe për këtë shkak duket si dorëheqje e vonuar. “Edhe gjithçka mirë të bëjë njeriu,...

Повеќе