Monday, 14 June 2021
Skena 14.06.21 | 23:47

Në çfarë gjendje është Andi pas rrahjes

Ish-konkurrenti i emisionit Për‘puthen“ është çdo herë cak i mediave për veprimet që bënë ai, qoftë për jetën private edhe për atë profesionale. E kur jemi të jeta private, Andi ka pranuar ndarjen nga ish-konkurrentja, Jasemin Kadriu. Ata kanë dal si qifte nga emisioni por lidhja...

Maqedoni 14.06.21 | 23:42

NATO-ja rikonfirmon forcën e aleancës, denoncon Kinën dhe Rusinë

30 vendet anëtare të NATO-s përfunduan të hënën takimin e nivelit të lartë në Bruksel, duke riafirmuar aleancën ushtarake me një deklaratë të fortë kundër Rusisë dhe në një nivel më të moderuar ndaj Kinës. Të dyja vendet u konsideruan si “sfida ndaj rendit ndërkombëtar të bazuar...

Maqedoni 14.06.21 | 23:40

Zaev në Bruksel takohet me Biden, e fton për vizitë zyrtare në Shkup

Kryeministri Zoran Zaev këtë pasdite gjatë samitit të NATO-s u takua me Presidentin e SHBA Joseph Biden, për të cilin ishte takimi i parë i udhëheqjes në Aleancë që nga marrja e detyrës. Zoran Zaev ftoi Biden për vizitë në Maqedoninë e Veriut. Kryeministri Zaev zbuloi se ai kishte një...

Futboll 14.06.21 | 23:11

Spanja nuk arrin ta thyeje mbrojtjen e Suedisë, u terrorizua nga Isaku 21-vjeçar – vetëm barazim në fund

Kombëtarja e Spanjës nuk ka arritur ta shfrytëzojë avantazhin e nikoqirit, teksa barazoi pa gola me Suedinë, në ndeshjen e vlefshme për Grupin E në Euro 2020, që u luajt në ‘La Cartuja’ të Sevillas. Spanjollët dominuan, por qartazi vërehej mungesa e konkretizimit dhe një figureje...

Futboll 14.06.21 | 22:52

Sllovakia triumfon ndaj Polonisë

Sllovakia ka shënuar fitore të madhe në Kampionatin Evropian ndaj Polonisë. Sllovakët triumfuan me rezultatin e ngushtë 1:2. Szczezny shënoi autogol në minutën e 18-të, që ishte rezultati i pjesë së parë. Me të filluar pjesa e dytë, Polonia arriti të barazonte rezultatin përmes Linetty. Gjithçka...

Skena 14.06.21 | 22:46

Enca dhe Bearti në lidhje dashurie? Publikohen tjera fotografi nga dhoma e tyre e hotelit

Këngëtarja shqiptare, Enca Haxhia, është duke qëndruar në Kosovë. Duke qenë shumë aktive në rrjetet sociale, Enca ka befasur të gjithë ndjekësit me fotografitë e fundit. Ajo u shfaq nga dhoma e hotelit duke marrë poza para pasqyrës, teksa në anën tjetër ka publikuar një foto të ish-protagonistit...

Maqedoni 14.06.21 | 22:45

RMV/ Arrijnë edhe 12.870 doza të vaksinës “Fajzer” nga dërgesa e rregullt

Rreth 12.870 doza të reja të vaksinës “Fajzer” kanë arritur sot në vend nga dërgesa e rregullt që e marrim çdo të hëne. Ministria e Shëndetësisë (MSH), ka bërë të ditur se 8190 doza prej tyre janë nga marrëveshja bilaterale me prodhuesin “Fajzer”, ndërsa 4680 janë në kuadër...

Maqedoni 14.06.21 | 22:43

Qytetarët e Maqedonisë ende nuk mund të udhëtojnë në Gjermani si turistë

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut akoma nuk mund të udhëtojnë në Gjermani si turistë, pasi vendimi nuk ka hyrë në fuqi nga autoritetet gjermane. Kështu thonë nga Aeroporti Ndërkombëtar i Shkupit, prej ku kërkojnë falje për informacionin e publikuar të shtunën, ku informuan se shtetasit...

Maqedoni 14.06.21 | 17:30

Hiqet ora policore, shtohen mysafirët në dasma

Për shkak të shifrave të ulëta të infektimeve me Kovid 19, Komisioni për Sëmundje Infektive ka propozuar masa të reja lehtësuese, të cilat ngjajnë me situatën e para pandemisë. Pa orë policore dhe pa kufizime për të gjitha llojet e organizimeve për ahengje të ndryshme, këto masa Komisioni...

Maqedoni 14.06.21 | 17:13

Maqedoni: Mundësitë për lista të hapura të këshilltarëve në zgjedhjet lokale janë të vogla

Çështjet politike lidhur me kodin zgjedhor mbeten pa zgjidhje. Marrëveshje mes partive për momentin nuk ka. Ministria e Drejtësisë njofton se këtë javë do të ketë përpjekje për marrëveshje eventuale. Nëse nuk arrihet konsensus lidhur me çështjet e hapura, në zgjedhjet lokale në vjeshtë...

Shkup 14.06.21 | 16:33

Përdori test PCR të falsifikuar në Aeroportin e Shkupit, gjobitet me 2 mijë euro

Prokuroria Publike e Shkupit ka ngritur procedurë kundër një personi nga fshati Senokos i Gostivarit, për veprën penale, falsifikim i dokumentit të udhëtimit. “Më 17 mars, i akuzuari 36-vjeaçar është përpjekur të lëshojë shtetin nëpërmjet Aeroportit Ndërkombëtar të Shkupit, duke...

Maqedoni 14.06.21 | 16:00

Sheqerinska: Samit historik i NATO-s, treguam se mund të kontribuojmë si aleatët tjerë

“Në këtë samit historik vijmë si delegacion i vendit të 30-të anëtar, i cili nuk priti se çfarë do të bëjë Aleanca për të, po deshi të tregojë se di edhe të kontribuojë”. Këtë e deklaroi ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska, e cila së bashku me kryeministrin Zoran Zaev,...

Maqedoni 14.06.21 | 14:36

Deri më tani në Vranjë janë vaksinuar 4.502 shtetas të Maqedonisë

Gjatë kësaj fundjave në Serbi ka vazhduar vaksinimi masiv i shtetasve të Maqedonisë, ku shtetasit tanë po vaksinohen pa pagesë dhe pa termine vetëm me dokumente personale. Shumica e tyre i referohen vaksinimit në Vranjë, ku vaksinat e “Pfizer” dhe “Sinofarm” janë të zgjedhura. Sipas...

Maqedoni 14.06.21 | 13:38

20 persona kanë shkelur orën policore në Maqedoni

Nga mesnata e deri në ora 04:00 të ditës së sotme Ministria për Punë të Brendshme ka konstatuar 20 shkelje të orës policore. Nga ky dikaster gjithashtu njoftojnë se gjatë 24 orëve të fundit janë shqiptuar edhe 108 gjoba për mosmbajtje të maskës mbrojtëse për parandalimin e përhapjes...

Ekonomi 14.06.21 | 13:11

Publikohen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit mori vendim, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht për 1,15 %. Nga sonte në mesnatë, çmimet e shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-95 dhe EUROSUPER BS-98 rriten...

Maqedoni 14.06.21 | 12:45

Grubi për Selën – u pensionua në Strugë, pasi qytetarët u rreshtuan pas Merkos

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi i ka dhënë mbështetje të madhe kryetarit aktual të Strugës, Ramiz Merkos. Ka deklaruar, se të gjithë qytetarët u rreshtuan pas Merkos, dhe se pensionuan një kryetar partie (Ziadin Selën e Aleancës për Shqiptarët) në vendin e tij. “Nuk ka fare...

Maqedoni 14.06.21 | 12:43

Zaev: Besoj se Bullgaria do të mbështes që të mbajmë konferencën e parë ndërqeveritare

Delegacioni qeveritar i udhëhequr nga Kryeministri Zoran Zaev mbërriti në Samitin e NATO-s 2021 në Bruksel. “Të gjitha takimet për vendin tonë kanë sjellë përfitime, nga bisedimet mund të presim vetëm hapa drejt një të ardhme më të mirë të vendit tonë. Do të jemi në gjendje të...

Ballkan 14.06.21 | 12:08

Ky është Agimi që u fotografua gjatë luftës në Kosovë teksa kalonte përmes gardhit me gjemba

Agim Shala në vitin 1999 ishte vetëm 2 vjeç kur u fotografua nga gazetarja amerikane Carol Guzy. Aty shihet teksa ai kalonte përmes gardhit me tela e gjemba në duart e gjyshërve në një kamp në Kukës. Anëtarët e familjes Shala u ribashkuan atje pasi ikën nga Prizreni gjatë konfliktit dhe...

Skena 14.06.21 | 11:20

‘Unë e kam fajin’, Mevlani flet për ndarjen nga Ledjana

Mevlan Shaba, ish-konkurrent i Përputhen ditën e sotme ka folur pas kaq kohësh për ndarjen e tij nga Ledjana, duke e ka marrë vetë përsipër fajin. I pyetur nga gazetari se pse i është lënduar zemra, Mevlani tha: “Nga mendtë e mia se vajzat nuk kanë faj. Unë e kam fajin”. “Domethënë...

Ballkan 14.06.21 | 11:11

Sot në Tiranë shpallet fituesi i garës për kryetar të PD-së

Sot do të shpallen rezultatet e zgjedhjeve të djeshme për kryetar partie në PD. Sipas rezultateve paraprake, Lulzim Basha do të sigurojë mandatin e tretë si kryetar i partisë së dytë, më të madhe në Shqipëri. Të dhënat e deritanishme bëjnë të ditur se Basha ka fituar 81 për qind të...

Повеќе