Friday, 30 October 2020
Maqedoni 30.10.20 | 21:49

Çdo i pesti banorë në Maqedoni është i varfër

Çdo pesti i banorë në Maqedoni është i varfër. Shkalla e njerëzve të varfër në vitin 2019 ishte 21.9 përqind, informojnë sot nga Enti Shtetëror i Statistikave. Familjet me 4 anëtarë janë të varfër. Familjet ku jetojnë dy të rritur dhe dy fëmijë janë 19.5 përqind, domethënë çdo...

Futboll 30.10.20 | 21:46

Zyrtare: Ronaldo shërohet nga koronavirusi

Juventusi ka lajmëruar zyrtarisht se Cristiano Ronaldo është testuar negativ nga COVID-19 Superylli portugez ka qenë jashtë prej që u testua pozitiv me koronavirus gjatë ndeshjeve me Kombëtare dhe ai humbi ndeshjen kundër Barcelonës në Ligën e Kampionëve këtë javë. Bardhezinjtë kanë...

Bota 30.10.20 | 19:57

Shkon në 12 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi, mbi 420 të lënduar (VIDEO)

Të paktën 12 viktima dhe qindra të lënduar nga tërmeti në Turqi. Lëkundjet e tokës me magnitudë 6.9 të shkallës së Rihterit shkaktuan shembjen e dhjetëra ndërtesave në Izmir dhe shumë dëme të tjera materiale. Ai u ndje edhe në shumë qytete të tjera të Turqisë. Ndërkohë në tërmetin...

Maqedoni 30.10.20 | 19:19

Rekordi i zi në Maqedoninë e Veriut, shifra alarmante shkon në 934 raste të reja me Covid-19

934 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, që është dhe shifra më e lartë e regjistruar deri më tani që nga shpallja e pandemisë. I lartë është edhe numri i të shëruarve. Gjithsej 454 persona e kanë fituar betejën me virusin Korona, ndërsa në 24 orët e fundit 5 persona kanë...

Maqedoni 30.10.20 | 17:27

Eksperti zbulon arsye “shqetësuese” pse shpesh gratë nuk duan marrëdhënie intime

Ekspertja e seksit Nadia Bokody nga Sydney, ka zbuluar arsyen “shqetësuese” për shkak të së cilës femrat nuk e duan seksin. Nadia thotë që shumica e femrave ndrydhin seksualitetin e tyre, nga frika se si burrat do t’i trajtojnë ato. Gjëja më e mirë që mund të bëni për të ngritur...

Maqedoni 30.10.20 | 17:10

Karaxhovski: Maqedonia është në kulmin e epidemisë

Kryetari i Komisionit për Sëmundjet Infektive, Zharko Karaxhovski për “TV24” sqaron se ata po konsiderojnë të gjitha masat përfshirë mbylljen e plotë lokale, rajonale dhe madje edhe të plotë të vendit. “Së pari, le të shohim nëse masat e reja që janë miratuar do të japin rezultate....

Sport 30.10.20 | 17:02

Numri 2 i UEFA-s jep dorëheqjen: E kisha vendosur prej katër muajsh

Zëvendëspresidenti i UEFA-s, Michele Uva, ka dhënë dorëheqjen pak çaste më parë. Në një deklarata zyrtare ai konfirmon largimin e tij si dhe kërkon të shfrytëzojë disa mundësi të tjera profesionale. “Unë dorëhiqem si zëvendëspresident dhe anëtar i komitetit ekzekutiv të UEFA-s....

Jetë 30.10.20 | 17:00

7 përfitime për organizmin vetëm nga një kokërr portokalli në ditë

Portokalli është agrumja më e preferuar e miliona njerëzve në botë. Një kombinim perfekt mes të ëmblës dhe athtësisë, portokalli është plot shije dhe mbi të gjitha plot vlera. Ekspertët thonë se portokalli duhet ngrënë çdo ditë sepse prej tij organizmi merr 7 përfitime të menjëhershme. Sy...

Bota 30.10.20 | 16:57

Ambasada zvicerane në Shkup sqaron kush mund të udhëtojë nga Maqedonia drejt Zvicrës

Zvicra e ka hequr Maqedoninë e Veriut nga lista e karantinës. Kjo nënkupton se nuk vlen më masa e karantinës për qytetarët që shkojnë ose kthehen në Zvicër. Por kjo nuk do të thotë se çdokush mund të udhëtojë drejt Zvicrës, sepse bëhet fjalë vetëm për shtetasit zviceran ose raste...

Maqedoni 30.10.20 | 16:06

“Boki 13” del nga burgu, shkon në arrest shtëpiak

Gjykata e Apelit e Shkupit e shfuqizoi masën e paraburgimit dhe i caktoi masën e arrestit shtëpiak për Bojan Jovanovski “Boki 13” në rastin “Haraçi”. Gjykata e Apelit e Shkupit paraqiti deri tek Gjykata Themelore Penale të Shkupit – 68/20 me të cilin ankesa e të pandehurit B.J. dënuar...

Maqedoni 30.10.20 | 15:48

Qytetarët i mbajnë maskat në mjedis të hapur

Një ditë pas hyrjes në fuqi të ndryshimeve ligjore, me përjashtime të vogla, qytetarët po i përdorin maskat në ambient të hapur. Nëpër lokale nuk vërehet më shumë se tre ose katër qytetarë të ulur në një tavolinë. Ndërsa distanca duket se është rregulli që më së paku respektohet....

Maqedoni 30.10.20 | 15:41

Osmani: Respektoni masat, mbrohuni nga virusi

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani në profilin e tij në fejsbuk publikoi video përmes së cilës në uniformën e mjekut dërgoi mesazh për qytetarët të mbrohen nga koronavirusi. “Ja ku jam përsëri me uniformën e mjekut, por kësaj radhe më shumë si reflektim për sfidën e tmerrshme...

Maqedoni 30.10.20 | 14:19

Hotelierët thonë se ka vonesa në pagesën e kuponëve për turizëm

Arkëtimi i kuponëve të turizmit bëhet ngadalë, reagojnë hotelierët dhe qiradhënësit privat të banesave në Ohër dhe Strugë. Para fillimit të sezonit turistik këtë verë, shteti shpërndau më shumë se 120.000 kuponë për personat me të ardhura të ulëta, për të ndihmuar turizmin....

Ballkan 30.10.20 | 13:52

Izmiri goditet nga një tërmet prej 6.9 shkallëve

Tërmeti i fuqishëm që u regjistrua pasditen e sotme në Detin Egje duket se ka lënë dëme të mëdha sidomos në qytetin turk të Izmirit. Siç shihet në videon e mëposhtme, disa ndërtesa janë shembur, ndërsa dyshohet se ka persona nën rrënoja. Sipas prefektit të Izmirit, ende nuk ka informacione...

Skena 30.10.20 | 13:51

U largua nga emisioni për Shqipen, Ana kapet keq me Beratin: Je gay, kam fakte

Në puntatën e sotme, Berati vendosi të largohej nga “Përputhen” duke argumentuar se në emision është futur vetëm për Shqipen dhe se me largimin e saj, qëndrimi i tij do të ishte i pakuptimtë. Por, argument i tij u kthye në një debat të ashpër mes tij dhe Anës, e cila e akuzoi atë...

Bota 30.10.20 | 13:48

Merkel: E rëndësishme që kufijtë të qëndrojnë të hapur

Për Gjermaninë si një vend në qendër të Europës është e rëndësishme që kufijtë të mbeten të hapura, pasi ka një cikël ekonomik funksional që të luftojmë së bashku pandeminë, theksoi kancelarja gjermane Angela Merkel në video-konferencën e udhëheqësve BE mbi evolucionin e pandemisë.   Kancelarja...

Bota 30.10.20 | 13:47

Grenell: Shqiptaro-amerikanët e bënë të qartë, do të votojnë për Trumpin

Ndërmjetësuesi special për Kosovën dhe Serbinë nga Administrata Trump, Richard Grenell, ka thënë se ka siguruar mbështetjen e shqiptaro-amerikanëve në Detroit. Grenell e ka bërë të ditur nëpërmjet një cicërime në Twitter se përfaqësues të bizneseve dhe liderëve religjioz ia kanë...

Ballkan 30.10.20 | 13:45

Grabitje e madhe në Prizren, hajnat vjedhin para e stoli ari në vlerë 90 mijë euro

Vlerë e madhe e stolive të arit u vodhën mbrëmë në Prizren. Përveç kësaj, hajnat në fshatin Krajkë të kësaj komune vodhën edhe para. Siç kanë treguar nga Policia e Kosovës, vlera e vjedhur e stolive në një shtëpi në fshatin Krajkë të komunës së Prizrenit, kap vlerën e 40 mijë...

Maqedoni 30.10.20 | 13:40

Kanë filluar përgatitjet për testimin provë PISA për vitin e ardhshëm në Maqedoni

Me online-trajnime të mësimdhënësve dhe drejtorëve nga shkollat e mesme në vend, Ministria e Arsimit dhe Shkencës i ka filluar përgatitjet për testimin e ardhshëm provë PISA. Ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Mila Carovska u uroi trajnim të suksesshëm mësimdhënësve dhe drejtorëve, duke...

Maqedoni 30.10.20 | 13:30

Çerdhet në Maqedoni: 33 fëmijë dhe 109 punonjës janë infektuar me COVID-19

Që nga hapja e çerdheve më 9 shtator, deri sot janë regjistruar gjithsej 142 raste me coronavirus, prej të cilëve 33 janë fëmijë, ndërsa 109 të punësuar. Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska, tha se në izolim janë 107 të punësuar dhe 650 fëmijë. Ajo theksoi se...

Повеќе