Friday, 18 September 2020
Maqedoni 18.09.20 | 17:05

Mickoski: Jankulloskën e gjykuan pa prova sepse ajo zgjodhi të mos i shërbejë Zaevit

Mickoski: Jankullovska është shënjestër sepse ishte sekretare e përgjithshme e VMRO-së, e gjykuan pa prova sepse zgjodhi të mos i shërbejë Zaevit. Mafia në pushtet shpenzoi mbi 8 milion euro për vetura zyrtare, ndërsa për furnizim të një automjeti zyrtar të cilin e ka shfrytëzuar pushteti...

Ekonomi 18.09.20 | 16:51

Zaev paralajmëron pakon e katërt të masave, ja cilat sektore do të ndihmohen

Ndihmë do të ketë për të gjithë, shteti është i gatshëm të bëj gjithçka në kuadër të kapaciteteve të veta financiare për t’iu ndihmuar të punësuarve, të papunëve, të varfërve, ekonomisë së vendit, paralajmëroi sot kryeministri Zoran Zaev dhe informoi se vendimet akoma do të...

Maqedoni 18.09.20 | 16:47

Koronavirusi në Shqipëri: Pesë të vdekur në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë pesë persona të prekur me koronavirus. Lajmi i mirë është se numri i rasteve të reja ka pësuar një rënie, ku në 24 orët e fundit janë konfirmuar pozitivë 125 persona. Ndërkohë në...

Maqedoni 18.09.20 | 16:39

Carovska dhe Zaev ndoqën mësim online në informatikë, shfaqën se si do të duket mësimi nga shtëpia

Me një orë në lëndën e informatikës u prezantua platforma e parë për mësimi online në këtë vit arsimor. Kryeministri Zaev tha se platforma shtetërore për mësim online punon në pesë gjuhë edhe atë në gjuhën maqedonas, shqipe si dhe në gjuhën turke, boshnjake dhe serbe. “I vërtetuan...

Maqedoni 18.09.20 | 15:53

Grubi-Cakaj: Marrëdhëniet tona janë të shkëlqyera

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive z.Artan Grubi sot në kabinetin e tij priti Ministrin në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë, z.Gent Cakaj. Në takim, të dy bashkëbiseduesit z.Grubi dhe...

Jetë 18.09.20 | 13:20

Çfarë i ndodh organizmit kur hani pas orës tetë në darkë

Të gjithë e kemi dëgjuar paralajmërimin se nuk duhet të hash darkë pas orës tetë, ose do të shtosh në peshë. Por metabolizmi ynë nuk është se ndalon së punuari në darkë. Prandaj çelësi i suksesit qëndron tek raporti i kalorive, që konsumoni dhe atyre që digjni. Gjithsesi nëse flasim...

Maqedoni 18.09.20 | 13:08

Carovska: Platforma, mundësi për modernizimin e arsimit

Platforma për ndjekjen e mësimit online paraqet mundësi për vazhdimin e procesit mësimorë gjatë kohës së pandemisë, por edhe hap para drejtë modernizimit të arsimit, tha ministrja e arsimit, Mila Carovska sipas së cilës platforma është shumë efikase dhe shumë praktike për të gjithë...

Ballkan 18.09.20 | 13:03

“Orët e ardhshme, shumë kritike”: Cikloni mesdhetar godet brigjet e Greqisë

Brigjet greke janë prekur nga cikloni, i shoqëruar me erëra të forta dhe shira të rrëmbyeshëm. Kefalonia, Ithaca dhe Zakynthos në Greqi janë tashmë në vorbullën e ciklonit. “Ka dëme por ato nuk kanë rrezikuar jetën e njerëzve”, tha së fundmi zëvendës Ministri i Mbrojtjes Civile...

Jetë 18.09.20 | 12:58

Pse duhet të konsumoni qumësht para gjumit?

Qumështi është një burim i shkëlqyeshëm ushqyesish, është i shëndetshëm për kockat tuaja dhe ka edhe më shumë përfitime nëse e pini para se të flini. Qumështi mund t’ju ​​ndihmojë të bini në gjumë më shpejt, të flini gjumë të qetë pa u zgjuar në mes të natës, dhe madje...

Maqedoni 18.09.20 | 12:54

Shtimi i ndjeshëm i rasteve, Europa gati të shpallë kufizime të reja

Një numër vendesh evropiane, si Franca, Spanja e Republika Çeke, pritet të shpallin kufizime të reja në përgjigje të rasteve në rritje me koronavirus. Ndërkohë, disa vende kanë njoftuar rritje rekord të infeksioneve ditore, ndërsa të tjerët kanë parë numrin e tyre më të lartë në...

Maqedoni 18.09.20 | 12:51

Nuk kthehen në punë të gjithë të sëmurët kronikë në Maqedoni, vlerësimin e bën mjeku specialist

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe për masat qeveritare ku përfshihet kthimi i të sëmurëve kronikë në punë thotë se masat janë vlerësuar mirë dhe janë analizuar para se të miratohen. “Nuk kthehen të gjithë të sëmurë kronikë në punë, por mjeku specialist vlerëson se kush...

Maqedoni 18.09.20 | 12:44

Supremja konfirmoi dënimet për rastin “Tanku”, Jankullovska duhet të shkoj në burg!

Gjykata Supreme ka hedhur poshtë ankesat e parashtruara nga të dënuarit në rastin “Tanku”, Nikolla Gruesvki, Gordana Jankullovska dhe Gjoko Popovski dhe konfirmoi aktvendimet e shqiptuara nga Gjykata e Apelit, njoftojnë nga Gjykata Supreme. Në rastin “Tanku”, lëndë e akuzës ishte tenderi...

Maqedoni 18.09.20 | 10:52

Mos e injoroni dhembjen në gjoks

Simptomat e kancerit ndonjëherë me shumë lehtësi mund të ngatërrohen me simptomat e ndonjë sëmundje tjetër. Prandaj, është shumë e rëndësishme të jeni të kujdesshëm për çdo ndryshim të pashpjegueshëm që ju ndodh në trup. Megjithëse disa simptoma të kancerit mund të jenë plotësisht...

Maqedoni 18.09.20 | 10:22

Vazhdon gjykimi për organizatorët e 27 prillit

Në Gjykatën Themelore Penale në Shkup sot duhet të vazhdojë gjykimi për organizatorët e ngjarjeve të 27 prillit të vitit 2017 në Kuvend. Në propozim të mbrojtjes duhet të dëgjohen tetë deputetë nga ish përbërja mes të cilëve edhe Talat Xhaferi. Rasti gjendet në procedurë dëshmuese...

Maqedoni 18.09.20 | 10:21

Sot sërish protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike

Sërish do të ketë protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike të paralajmëruar nga Komisioni Rregullator për Energjetik. Sipas njoftimit të Këshillit protestues, protesta do të mbahet sot me fillim orën 19:00. Protesta do të fillon nga Çairçanka deri tek Kuvendi dhe më pas do...

Maqedoni 18.09.20 | 10:14

Regjistrohen 533 shkelje të masës për mbajtjen e maskës në Maqedoni

Ministria e Punëve të Brendshme informon se ka vazhduar me aktivitetet për zbatimin e masave për mbrojtje nga coronavirusi. Nga kjo ministri thonë se në 24 orët e fundit (17/18.09.2020) janë regjistruar 533 shkelje në lidhje me masën për mbajtjen e maskës. MPB apelon tek qytetarët që t’i...

Maqedoni 18.09.20 | 10:13

Filipçe: Nëse gjendja epidemiologjike është stabile, në nëntor do të lejohet edhe ndonjë grup të shkojë në shkollë

Ministri i Shëndetësisë gjatë ditës së djeshme theksoi se nëse gjendja epidemiologjike mbetet stabile dhe e mirë, në fillim të muajit nëntor do të mund të lejohet edhe një grup nxënësish që të shkojnë në shkollë me prani fizike. “Nga 1 tetori, me prani fizike do të mund të shkojnë...

Maqedoni 18.09.20 | 09:31

Maqedonia pritet që t’i hapë kufijtë javën e ardhshme me vendet e rajonit

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe thotë se vendet e rajonit gjatë javës së ardhshme do të marrin vendim përfundimtar për hapje të kufijve. Mbledhja e ardhshme për regjimin e lëvizjes së qytetarëve nga rajoni do të zhvillohet ‘online’ mes gjashtë vende nga Ballkani Perëndimor,...

Maqedoni 18.09.20 | 09:28

A i duhen Maqedonisë hotele të reja dhe në cilat rajone?

Me pandeminë e coronavirusit u rrit edhe interesi i turizmit në Maqedoni dhe parashtrohet pyetja nëse Maqedonia ka kapacitete të mjaftueshme akomoduese. Në disa qytete të Maqedonisë nuk ka hotele ose kanë vetëm një, megjithatë Maqedonisë i duhen hotele të reja, por vetëm në vendet turistike,...

Maqedoni 18.09.20 | 08:00

Vazhdon gjykimi për organizatorët e 27 prillit

Në Gjykatën Penale të Shkupit sot duhet të vazhdojë gjykimi për organizatorët e ngjarjeve të 27 prillit në Kuvend. Me propozim nga mbrojtja, sot duhet të dëgjohen tetë deputetë nga përbërja e vjetër, dhe në mesin e tyre është edhe Talat Xhaferi. Rasti ndodhen në procedurë dëshmuese,...

Повеќе