Tuesday, 4 August 2020
Bota 04.08.20 | 14:14

Rusia do ta testojë vaksinën kundër koronavirusit te fëmijët vitin e ardhshëm

Qendra kërkimore kombëtare “Gamalei” në Rusi planifikon të fillojë me testimin e vaksinës kundër virusit korona të fëmijëve në periudhën janar- shkurt vitin e ardhshëm, ka deklaruar drejtori i Qendrës, Aleksandar Gincburg. Ai ka thënë se Instituti asnjëherë nuk ka zbatuar testim...

Maqedoni 04.08.20 | 14:11

Zaev: Prej sot obligohemi të ndërtojmë Kuvend të pavarur dhe përgjegjës

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev përmes profilit në Facebook ka shkruar në lidhje me seancën konstitutive të Kuvendit që po mbahet sot pas zgjedhjeve parlamentare të 15 korrikut. “Parlamenti ynë sot mban seancën e parë, konstitutive me pjesëmarrjen e deputetëve që shprehin vullnetin e qytetarëve...

Ekonomi 04.08.20 | 14:10

Shtrenjtohen benzinat, lirohet dizeli

Edhe pse në bursat botërore derivatet e naftës kanë shënuar ulje të çmimit gjatë javës së fundit, Komisioni Rregullator për Energjetikë në Maqedoninë e Veriut ka vendosur të rrisë çmimin e benzinave, kurse të lirojë vetëm çmimin e dizelit. Këtë vendim KRRE e arsyeton me rënien...

Ballkan 04.08.20 | 13:20

Infektohen me koronavirus 21 dasmorë, mes tyre nusja dhe dhëndri

Një darkë festive ka përfunduar me 21 persona të infektuar me COVID-19 gjatë një dasme në Selanik. Mes të infektuarve janë nusja, dhëndri dhe 19 dasmorë të ftuar. Sakaq janë ende në pritje analizat e tamponëve edhe për 200 persona të tjerë, dasmorë dhe persona të tyre të kontaktit,...

Shkup 04.08.20 | 13:13

Shkup, për një javë janë larguar 129 makina të parkuara në mënyrë jo të rregullt

Shërbimi i “Karrotrecit” i NP Parkingjet e Komunës Qendër gjatë javës së kaluar nga sipërfaqet publike në komunë ka ngritur 129 automjete. Me ndihmën e automjetit të posaçëm” Karrotrec” nga NPKQ janë larguar 61 automjete të parkuara në mënyrë jo të rregullt, ndërsa me vendosjen...

Maqedoni 04.08.20 | 13:10

MPPS: Pagesa e ndihmës financiare për mbrojtje sociale dhe të fëmijëve prej sot, në tre grupe

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale informoi se në vijim është pagesa e të drejtave financiare për mbrojtje sociale dhe të fëmijëve për muajin korrik. Duke filluar prej sot 4 gusht, kryhet pagesa në etapa të ndihmës së garantuar minimale, kompensim për shkak të aftësisë së kufizuar,...

Maqedoni 04.08.20 | 13:03

Filloi seanca për konstituimin e Kuvendit, zhvillohet nën protokolle të posaçme shëndetësore

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka filluar seanca e parë e përbërjes së re parlamentare e cila mbahet në Sallën e kupolës së madhe konform protokolleve shëndetësore për mbrojtje nga përhapja e Kovid-19. Me seancën kryeson kryetari i Kuvendit në largim, Talat Xhaferi....

Maqedoni 04.08.20 | 12:41

Me maska, duke u matur temperatura dhe me distancë hyrja në Kuvend

Deputetë tashmë kanë hyrë në Kuvend. Me maska, duke u matur temperatura në hyrje dhe duke pritur në distancë, këto janë disa nga masat kundër Kovid-19 që paraqesin risi për mënyrën se si po zhvillohet puna e Kuvendit. https://www.facebook.com/watch/?v=286848429240204

Maqedoni 04.08.20 | 12:15

Maqedoni: Vendkalimet kufitare greke “Dojran” dhe Niki” mbeten të mbyllura për trafik

Pikat kufitare “‘Dojran’ dhe “Niki” mbeten të mbyllur për trafik, ka bërë të ditur sot Ministria e Punëve të Brendshme (MPB). “MPB i njofton qytetarët se shërbimet kufitare në pikat kufitare ‘Dojran i Vjetër’ dhe ‘Mexhitlia’, nga ana e shërbimit kufitar grek në vendkalimet...

Maqedoni 04.08.20 | 11:17

Filipçe: Pacientët me veshka të transplantuara janë në gjendje të mirë shëndetësore

Dy pacientë të cilëve u është kryer transplantimi i veshkave janë në gjendje të mirë shëndetësore. Më 31 korrik u eksplantuan dy veshka nga një pacient 46-vjeçar me vdekje të konstatuar të trurit dhe u transplantuan tek një grua 35-vjeçare dhe një burrë 60-vjeçar. Pas transplantimit,...

Ballkan 04.08.20 | 10:37

Nxirrnin pllaka dekorative nga Mali i Tomorrit pa leje, dy të arrestuar

Administratori i një firme është vënë në pranga nga policia e Beratit pasi ushtronte aktivitetin e nxjerrjes së pllakave dekorative edhe pse i kishin pezulluar licencën. Gjatë kontrollit është vënë në pranga edhe një punonjës i një subjekti tjetër të përpunimit të gurit, ndërsa...

Maqedoni 04.08.20 | 10:29

Janë regjistruar 390 kundërvajtje për mosmbajtje të maskës në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit, në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, lidhur me masën për mosmbajtje të mbrojtjes personale në fytyrë, janë regjistruar 390 kundërvajtje. Nga Ministria e Punëve të Brendshme sot u bëjnë thirrje qytetarëve t’i respektojnë masat dhe protokollet...

Maqedoni 04.08.20 | 10:24

Dr.Andonovski: Për nxënësit mbi 10 vjeç, mbajtja e maskës do të jetë e detyrueshme në shkollë

A do të vijojë mësimi me orë të shkurtuara apo në disa shkolla do të shkolet shkallë pas shkalle, gjithçka do të vendoset sipas gjendjes momentale. Me rëndësi është të kuptohet se ne duhet të jetojmë me virusin, momenti social tek fëmijët dhe shkollimi i tyre duhet të vendoset nga...

Maqedoni 04.08.20 | 10:05

Prej sot fillojnë bisedimet për qeverinë e re

Pas mbajtjes së seancës konstituive të Kuvendit, prej sot fillojnë edhe bisedimet për formimin e qeverisë së re. Partitë të cilat pas zgjedhjeve jozyrtarisht i kanë filluar bisedimet, pritet prej sot t’i intensifikojnë përpjekjet rreth sigurimit të shumicës në përbërjen e re parlamentare...

Maqedoni 04.08.20 | 09:08

Maqedoni: 3656 raste aktive me COVID-19, 500 viktima

Tre pacientë vdiqën dje si pasojë e komplikimeve nga Covid-19 me çka numri i viktimave nga kjo sëmundje në vendin tonë shkon në 500. Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me Covid në vend që nga fillimi i epidemisë është 11.128, numri i pacientëve të shëruar është 6.972, ndërsa...

Maqedoni 04.08.20 | 07:06

MOT me diell, nga fundi i ditës vranësira të paqëndrueshme

Moti do të jetë me diell dhe i ngrohtë, ndërsa kah fundi i ditës do të ketë zhvillim lokal të vranësirave të paqëndrueshme me shi të rrëmbyeshëm, bubullima dhe erë të përforcuar. Temperatura e mëngjesit do të jetë në interval prej 16 deri 22, ndërsa ajo maksimale do të arrijë...