Sunday, 5 April 2020
Maqedoni 05.04.20 | 13:53

Mickoski: Pas pandemisë do të shihet se kush ka gënjyer dhe kush ka vjedhur

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski në rrjetin social ‘Facebook’ shkroi se “në këto momente krize, në vend se të mendojnë se si të shpëtojnë jetë, mendojnë për lajme të rreme”. “E vërteta fiton. Edhe një herë falënderime për kryeministrin e Sllovenisë dhe mikun...

Maqedoni 05.04.20 | 13:44

1 i vdekur dhe 21 pozitiv me KOVID-19 sot në Kumanovë

Ndërroi jetë 56 vjeçari I.Sh. nga Rramanlia, i prekur me Virusin Korona. I ndjeri ishte i shtrirë në Spitalin “8 Shtatori”, pasi u diagnostikua me CoVid-19 që nga 1 Prilli. Ndërkaq, të dhënat zyrtare tregojnë se pozitiv me këtë virus kanë rezultuar edhe 21 persona të tjerë nga Kumanova....

Teknologji 05.04.20 | 13:42

Peticioni për ndalim të 5G-s është hequr për të ndaluar përhapjen e dezinformatave

Një peticion në internet që pretendon se 5G është përgjegjës për pandeminë e koronavirusit është hequr pasi të ketë marrë më shumë se 100,000 nënshkrime. Peticioni Change.org citoi një teori të pabazë të komplotit në lidhje me rreziqet e supozuara të shëndetit të teknologjisë...

Maqedoni 05.04.20 | 13:18

Pushimi i lindjes zgjatet deri në skadimin e masave të përkohshme

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale informon se periudha e pushimit të paguar nga puna për shkak të kujdesit dhe edukimit të një fëmije të porsalindur dhe të birësuar zgjatet deri në skadimin e masave të përkohshme. Me një dekret të ligjit për marrëdhëniet e punës të miratuar...

Maqedoni 05.04.20 | 13:09

Koronavirusi në 17 qytete, 483 të prekur, shteti në pritje të pikut

Janë diagnostifikuar 53 raste me koronavirus, që është numri më i madh deri më tani pas regjistrimit të rastit të parë në shtet, më 26 shkurt. Deri më tani 17 persona e kanë humbur jetën nga komplikimet e koronavirusit, ndërsa 20 janë shëruar. Numri i të prekurve si dhe i të vdekurve...

Maqedoni 05.04.20 | 12:50

Ademi: Arsimi online është zgjidhje sistematike dhe ka mekanizma për kontrollimin e shkollave

Arsimi online është zgjidhje sistematike dhe ka mekanizëm për kontroll të shkollave. Internet do të ketë për gjithë nxënësit dhe me ndihmën e donatorëve do të ndihmohen edhe ata nxënës që nuk kanë pajisje TI, thotë ministri i Arsimit, Arbër Ademi në një intervistë për Radio Evropën...

Maqedoni 05.04.20 | 11:13

Pendarovski: Masa më rigoroze, vetëm nëse autoritetet vlerësojnë se ka nevojë

Frika ime më e madhe ishte dhe mbetet në ekonomi, veçanërisht ana e të ardhurave të buxhetit. Sigurisht, pa lënë mënjanë edhe shqetësimin për shëndetin dhe jetën e qytetarëve tanë, që është absolutisht përparësia jonë më e madhe, tha Presidenti Stevo Pendarovski në një intervistë...