Një tërmet prej 5.2 shkallësh të Rihterit e ka goditur pjesën qendrore të Ishullit Verior të Zelandës së Re. Një tërmet tjetër prej 4.5 shkallësh është regjistruar disa minuta para dridhjes më të madhe.

Banorët e këtij rajoni kanë raportuar se muret e shtëpive janë dridhur nga dy tërmetet. Tërmeti i parë u regjistrua pas orës shtatë të mëngjesit sipas kohës lokale.

Tërmeti i dytë e pati qendrën e dridhjes rreth pesë kilometra në thellësi të tokës. Epiqendra e të dy dridhjeve ishte në pjesën verilindore të qytetit Turangi.

Disa banorë dërguan porosi në faqet e ekipeve të emergjencës në rrjetet sociale për të treguar për përjetimet dhe gjendjen e tyre pas tërmeteve.

“Ishte goxha e frikshme. Asnjëherë nuk kam përjetuar dridhje kaq të fortë në Turangi. Dridhjet e mëhershme kanë qenë më të dobëta”, tha një banor, shkruan “Daily Mail”.