Category: Lajme
Maqedoni 09:33

Sot vazhdon seanca për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

Seanca e Kuvendit të Maqedonisë në të cilën duhet të diskutohet dhe miratohen propozim-amendamentet për zbatimin e marrëveshjes me Greqinë, do të vazhdojë sot në orën 13:00. Mbrëmë kryeministri Zoran Zaev arsyetoi ndryshimet kushtetuese duke përsëritur qëndrimin se me ta garantohet...

Bota 14:45

Apple urdhëron tërheqjen e iPhoneve nga dyqanet në Gjermani

Kompania Apple ka urdhëruar që të heqë disa modele të iPhoneve nga dyqanet në Gjermani për shkak të mosmarrëveshjes me Qualcomm. Një vendim gjykate në Mynih, zbuloi se Apple kishte shkelur patentat për teknologjinë e kursimit të energjisë nga kompania Qualcomm. Qualcomm ka paguar 1.3 miliard...

Bota 14:42

A e dini që Zvicra e ndërron presidentin çdo vit?

Që nga 1 janari 2019, Ueli Maurer është presidenti i ri duke zëvendësuar Alain Berset. Ueli Maurer do të jetë ‘i pari midis të barabartëve’ në një Këshill Federal të përbërë nga shtatë anëtarë, ndërsa Alain Berset vazhdon si Këshilltar Federal. Zvicra e ndërron presidentin çdo...

Shkup 14:30

Bashkia e Shkupit ndan 186 milionë denarë për mbrojtjen mjedisit jetësor

Sot në mbledhje e Bashkisë së Shkupit u prezantua programi dhe aktivitet për mbrojtjen e mjedisit jetësor në qytetin e Shkupit. “Bashkia e Shkupit obligimet për mbrojtjen e mjedisit jetësor dhe natyrës i realizon nëpërmjet aktiviteteve të programit vjetor të sektorit për mbrojtjen e ambientit...

Maqedoni 14:17

Mickoski ju bashkohet protestave para Kuvendit: OBRM-PDUKM nuk jep legjitimitet për ndryshimet kushtetues

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, sot në konferencë për shtyp tha se partia e tij nuk do të merr pjesë në procesin e ndryshimeve kushtetuese dhe nuk do t’i japin mbështetje dhe legjitimitet këtij procesi. Ai ftoi qytetarët që të dalin në protesta kundër ndryshimeve kushtetuese,...

Maqedoni 13:46

Jovan Mitrevski koordinator i ri i grupit parlamentar të LSDM-së, Zemon në vend të Tuntevit

Deputeti nga radhët e LSDM-së, Jovan Mitrevski është koordinator i ri grupit të deputetëve të LSDM-së, përcjell Telegrafi Maqedoni. Ai vjen në vend të deputetit Tomisllav Tuntev i cili dha dorëheqje nga posti i deputeti dhe koordinatorit të grupit që të bëhet drejtor i Agjencisë për...

Maqedoni 13:45

Për shkak të dorëheqjes së Tuntevit, seanca për ndryshimet kushtetuese shtyhet për në orën 16:00

Seanca e sotme e Kuvendit për ndryshimet kushtetuese është shtyrë për në orën 16:00, për shkak të dorëheqjes së deputetit Tomisllav Tuntev. Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi, e konstatoi dorëheqjen e deputetit të LSDM-së dhe tha se do të jep afat që Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ta...

Maqedoni 12:21

Maqedoni, ndahen 7.9 milionë euro për zbulimin e ushqimit gjenetikisht të modifikuar

Qeveria ka pranuar propozim programin për monitorim të sigurisë së ushqimit në Republikën e Maqedonisë, për vitin 2019. Për këtë qëllim janë destinuar 7,9 milion denarë, kurse qëllimi i programit është të përcaktohet prania e koncentrimeve dhe kontaminimeve në ushqim, migrimi i substancave...

Maqedoni 12:19

Inspektorati Shtetëror i Punës shton kontrollet tek kompanitë private për pagesën e K-15 për punëtorët në Maqedoni

Ministria për Punë dhe Politikë Sociale informon se Inspektorati Shtetëror i Punës ka përforcuar kontrollet tek kompanitë private për pagesën e K-15 për punëtorët. Nga MPPS thonë se mbikëqyrja që ka filluar nga ky vit do të bëhet deri në fund të muajit shkurt, ndërsa inspektorët...

Maqedoni 12:17

Maqedonia e treta në Evropë për numrin më të madh të policëve për kokë banori

Maqedonia në vitin 2017-të ka pasur 522 policë për 100.000 kokë banori, njofton Eurostat. Sipas këtyre të dhënave Maqedonia zë vendin e tretë për “shtet policor” në Evropë, ndërsa më shumë ka në Serbi (620) dhe Qipro e vogël (573). Pas Serbisë, Qipros dhe Maqedonisë radhitet Malta...

Maqedoni 12:09

Reshjet e borës bllokojnë disa fshatra të Dibrës

Moti i shoqëruar me reshje të dendura bore, ka shkaktuar probleme në qarkullimin e mjeteve në qarkun e Dibrës. Trashësia e dëborës arin në 35-40 cm në disa zona si Selishtë, Lurë, Sllove, Kala e Dodës dhe deri 15 cm në qytetin e Peshkopisë. Mësohet se janë pjesërisht funksionale rrugët...

Maqedoni 12:02

Po shpërndahet lajm i rrejshëm në Fejsbuk se gjoja në Maqedoni po kidnapohen fëmijë nga dy persona

Ministria e Punëve të Brendshme i informon qytetarët se nëpër rrjete sociale me qëllim që të shpërndahet panik, po shpërndahet një lajm i rrejshëm se gjoja dy persona, nëpër Maqedoni po kidnapojnë fëmijë, njofton Portalb.mk. “Ditët e kaluara, individë të caktuar me qëllim që...

Ballkan 11:47

15 vjet me gruan/ Elvis Naçi tregon sekretin e martesës së suksesshme (FOTO)

I ftuar në “Dritare me Rudinën” mbrëmjen e djeshme ishtë teologu i njohur Elvis Naçi për të folur mbi faktorët që çojnë në dhune në familje. “Jam prej 15 vitesh me gruan dhe kam një raport të shkëlqyer. I kam thënë gruas sime: “nëse ka krisje nuk ia vlen të vazhdohet një...

Bota 11:45

Papunësia në Zvicër, në nivelin më të ulët në dekadën e fundit

Norma mesatare mujore e papunësisë në Zvicër vitin e kaluar ishte 2.6 për qind, shifra më e ulët në dhjetë vjetët e fundit, sipas të dhënave të publikuara nga Sekretariati Shtetëror për Çështjet Ekonomike (SECO). Shkalla mesatare mujore e papunësisë në vitin 2017 ishte 3.2 për qind,...

Bota 11:12

Zbulohet vendi në Kolumbi me emrin Albania, ç’lidhje ka me shqiptarët

Një vend në Kolumbi mban emrin e shtetit shqiptar. Po, po është e vërtetë dhe këtë me siguri e dinë shumë pak shqiptarë. Ky qytet me emrin Albania në Kolumbi është qendër komune në Departamentin Kolumbian të La Guajira në Detin e Karaibeve. Emri i provincës ka qenë Calabacito dhe...

Maqedoni 10:00

Ndryshimet në Këshillin Gjyqësor të Maqedonisë, peng i politikës

Vendin vakant në Këshillin Gjyqësorë që i takon komuniteteve etnike, presidenti i shtetit Ivanov do ta plotësojë pa konsultimin e partive. Në më pak se gjashtë muaj nga mbarimi i mandatit, Gjorge Ivanov ka pozuar Bujar Sabriun nga Tetova, emri i të cilit tashmë është dorëzuar në Kuvend. “Propozimi...

Maqedoni 09:09

Sot fillon diskutimi për amendamentet, më 15 janar pritet votimi

Sot në Kuvendin e Maqedonisë do të vazhdojë diskutimi për propozim-amendamentet, me të cilat duhet edhe të përmbyllet procesi i ndryshimeve kushtetuese dhe zbatimit të Marrëveshjes me Greqinë, për zgjidhjen e çështjes së emrit. Miratimi i ndryshimeve kushtetuese me dy të tretat e votave...

Maqedoni 08:20

Maqedoni, miratohet programi për transplantim të organeve

Në seancën e djeshme qeveritare ministrat e miratuan propozim-programin për transplantim në Republikën e Maqedonisë për vitin e ardhshëm. Qëllimi i këtij programi është që të rritet numri i donatorëve nga person i vdekur përmes lehtësimit të procedurës së transplantimit të organeve...

Kronika e zezë 08:01

Arrestohet një person nga Gostivari, dyshohet për disa vjedhje

Zyrtarët policor të Sektorit për Punëve të Brendshme Tetovë dje kanë kryer kontroll në një objekt në Gostivar, me çka kanë zbuluar mjete të cilat kanë qenë të vjedhura më herët. “Zyrtarët policor të Sektorit për Punëve të Brendshme Tetovë-stacioni policor Gostivar, më 08.01.2019...

Maqedoni 07:40

Gjendja e rrugëve në Maqedoni, vendosen disa ndalesa për makinat e rënda

Komunikacioni në rrugët shtetërore zhvillohet nëpër rrugë të lagura dhe në disa vende ka mbetje të borës. Reshje të borës ka në Kodrën e Diellit, Mavrovë, Dibër, Ohër, Strugë, Kërçovë dhe në kalimet malore Strazhë, Bukovë, Gjavato, Pletvar dhe Presekë. Për shkak të reshjeve...

Повеќе