Category: Maqedoni
Maqedoni 13:20

Ahmeti uron nënshkrimin e protokollit: Kemi korrur atë që kemi mbjellur gjatë dekadave

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, nëpërmjet një komunikate për media ka uruar nënshkrimin e protokolit për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në NATO, informon Zhurnal. Ahmeti ditën e sotme e vlerëson si ditë e veçantë për të gjithë ne, për vendin, rajonin dhe komunitetin...

Maqedoni 12:54

Zaev pas nënshkrimit të protokollit: Kemi siguruar paqe dhe stabilitet, duhet të jemi krenar

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, me rastin e nënshkrimit të protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO, ka uruar qytetarët e vendit. Një një deklaratë me shkrim, ai thotë se kjo është ditë e madhe dhe historike për qytetarët dhe vendin. “Sot, lidhja botërore më e fortë...

Maqedoni 12:18

Ambasadorët e 29-të vendeve anëtare, sot kanë nënshkruar Protokollin për anëtarësim të Maqedonisë në NATO.

Gjatë ceremonisë në selinë e NATO-s në Bruksel, kanë qenë të pranishëm ministri i punëve të jashtme Nikolla Dimitrov, i cili mëngjesin e sotëm ka udhëtuar nga Uashingtoni për në Bruksel. Sekretari gjeneral i NATO-s Jans Stoltenberg në fillim deklaroi: “ ky është një moment historik...

Maqedoni 12:14

Gostivar, 1100 gjoba për parkime të parregullta

Vitin e kaluar, në rajonin më të gjerë të Gostivarit janë zbuluar dhe sanksionuar 1.104 shkelje për parkim të gabuar. Zëdhënësi i SPB Tetovë, Marjan Josifoski, tha se automjetet e parkuara në mënyrë të parregullt të cilët kanë qenë të vendosur në vende të palejueshme, e kanë penguar...

Maqedoni 12:00

Prokuroria: Bankat e kanë njoftuar PSP-në se Gruevski i ka zbrazur llogaritë e veta

Nga Prokuroria Themelore Publike për krim të organizuar nëpërmes një deklarate njofton opinioni për masat e që i ka ndërmarrë në lidhje me arratisjen e ish-kryeministrit, Nikolla Gruevski. Në deklaratë thuhet se Prokuroria ka dhënë urdhër për marrjen e inçizimeve nga kamerat e sigurisë...

Maqedoni 11:46

Nënshkruhet protokolli për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Sot në selinë e NATO-s në Bruksel është nënshkruar protokolli për anëtarësimin e Maqedonisë në Aleancën Veri-Atlantike. Protokolli u nënshkrua nga sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg dhe ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov. Stoltenberg në fjalimin...

Maqedoni 11:34

“Popujve që u mungojnë ‘kokat’, lehtë ua marrin tokat!

Ideja për shkëmbim territoresh është ide e kahmoçme serbomadhe! Të hapësh sot temën e shkëmbimit të territoreve me Serbinë, do të thotë t’ua mundësosh burrështetasve serb të mos e ndjejnë ngarkesën e krimeve të bëra në Bosnje dhe në Kosovë, por bisedën ta kthejnë aty ku ishte...

Maqedoni 10:34

Maqedoni, qeverisja e së drejtës të jetë kusht për qasje deri tek fondet IPA 3

Komisioni për Çështje të Jashtme të Parlamentit Evropian kërkon që qasja në fondet IPA 3, të mund të suspendohen nëse nuk respektohet qeverisja e së drejtës në vendet kandidate, njofton AIM nga Brukseli. “Fondet IPA 3, pjesë e kornizës së ardhshme shumëvjeçare e Bashkimit Evropian...

Maqedoni 09:00

LSDM: Maqedonia sot fiton vendin e saj në NATO

Nga partia në pushtet LSDM deklarojnë se Maqedonia sot po fiton vendin e saj në NATO. “Maqedonia sot po fiton vendin e saj në NATO. Ulemi në ulësen ton, në tavolinën e Aleancës. Vendet anëtare të NATO-s e nënshkruajnë protokollin për anëtarësim të Maqedonisë në Lidhjen më të fortë...

Maqedoni 07:37

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë me vranësira, i ftohtë dhe me reshje të kohëpaskohshme të shiut. Në vendet më të larta malore do të ketë reshje të borës. Gjithashtu do të fryjë erë mesatare veriore. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej -5 deri -1 gradë celcius, ndërsa ato...

Maqedoni 14:56

Zaev-Krstiçeviq: Maqedonia dhe Kroacia janë vende mike, pa çështje të hapura

Kryeministri Zoran Zaev sot ka realizuar takim me ministrin e Mbrojtjes të Kroacisë, Damir Krstiçeviq. Siç njoftojnë nga qeveria, në takim është shprehur ndihma Qeverisë së Kroacisë për integrimin e Maqedonisë në NATO, ku Krstiçeviq ka thënë se Kroacia do ta nënshkruajë protokollin...

Maqedoni 14:27

Shekerinska dhe Kërstiçeviq: Nënshkrimi i nesërm i Protokollit për NATO-n në Bruksel është sukses historik për Maqedoninë

Zëvendëskryeministri dhe ministri kroat i Mbrojtjes, Damir Kërstiçeviq, i cili është duke qëndruar për vizitë në vend, si sukses historik për Maqedoninë e vlerësoi nënshkrimin e nesërm të Protokollit për inkuadrim në NATO nga vendet anëtare në Bruksel. Me nënshkrimin e Protokollit,...

Maqedoni 13:00

VMRO-ja publikoi emrat e kandidatëve për president

VMRO-DPMNE shpalli emrat e kandidatëve të paraqitur për kandidat për president të shtetit. Deri tek kjo parti opozitare kanë arritur gjithsejtë 10 kandidatura, ndërkohë që një kandidaturë nuk është pranuar meqë është dorëzuar pas skadimit të afatit. Kandidatë për presidentë janë...

Maqedoni 12:43

13 raste të reja nga epidemia e fruthit në Maqedoni

Nga Ministria e Shëndetësisë njoftojnë se dje janë zbuluar 14 pacientë të prekur nga epidemia e fruthit. Pas kryerjes së kontrolleve në Klinikën për sëmundje infektive njëra nga pacientët (39) nga Gostivari është shtruar në spital, ndërsa 13 të tjerët janë lëshuar për mjekim shtëpiak,...

Maqedoni 12:42

Nesër nënshkruhet protokolli për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Maqedonia dhe vendet anëtare të NATO-s nesër në Bruksel do të nënshkruajnë protokollin për anëtarësimin e vendit në aleancë. Pas kësaj, kuvendet kombëtare e vendeve anëtare duhet ta ratifikojnë, ndërsa Maqedonia do të marrë pjesë në të gjitha mbledhjet e NATO-s, në kuadër të...

Maqedoni 11:54

Gjorçevi kërkon që mos t’u paguhen borxhet qytetarëve për rrymën elektrike

Vllatko Gjorçev njëri nga konkurruesit i cili mund të jetë për kandidatë për president të vendit nga radhët e OBRM-PDUKM-së, ka kërkuar nga kryeministri Zoran Zaevi të mos paguhen borxhet milionëshe të faktuarave ilegale të qytetarëve para zgjedhjeve presidenciale, përcjell Telegrafi...

Maqedoni 11:43

VMRO-DPMNE: Carovska s’ka ndërmarrë asgjë konkrete për kujdesin e fëmijëve

Nga partia opozitare VMRO-DPMNE theksojnë se moskujdesi i fëmijëve nga ana e Ministrisë për Punë dhe Politikë Sociale është e pranishme çdo ditë. “Carovska nuk ka ndërmarrë asgjë konkrete për resorin ministror, por vetëm pret ndonjë ngjarje që të lavdërohet me atë se “Do” të...

Maqedoni 10:49

Mitchell-Dimitrov: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO është moment historik

Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov, sot në Washington ka realizuar takim me zv.ndihmësin e sekretarit amerikan për Evropë, Wess Mitchell. Siç njoftojnë nga MPJ, Dimitrov dhe Mitchell kanë diskutuar për aktivitetet lidhur me zbatimin e Marrëveshjes së Prespës, si dhe aktivitetet...

Maqedoni 08:35

Xhaferi: Gruevski mund të ngrit padi për ndërprerjen e pagës së deputetit

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xaferi në emisionin “Click Plus” tha se në seancën plenare ku iu ndërpre paga e deputetit Nikolla Gruevskit, ka votuar “i përmbajtur” për shkak se vlerëson se nuk janë respektuar në tërësi procedurat ligjore. Xhaferi tha se nëse Gruevski...

Maqedoni 07:33

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë i ndryshueshëm, në pjesën lindore të vendit do të ketë periudha me diell. Gjithashu do të fryjë erë mesatare veriore. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej -5 deri -1 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të jenë në interval prej 0 deri 6 gradë...

Повеќе