Category: Maqedoni
Maqedoni 14:00

Dorëhiqet nga BDI, kryetari i Këshillit vendor në Bogovinë!

Kryetari i Këshillit Vendor të BDI-së në Bogovinë, Amir Zilbehari, ka dhënë sot dorëheqje nga gjitha pozicionet dhe aktivitetet pranë kësaj partie. Arsyet sipas tij janë politike dhe personale dhe deri në këtë vendim ka ardhur si pasojë e mospërfilljes së krerëve të BDI-së ndaj tij...

Maqedoni 13:36

Zaev: Akoma debatohet për zgjedhje të parakohshme, mund të ketë kandidat konsensual për president

Kryeministri Zoran Zaev, sot deklaroi se partia e tij akoma nuk ka qëndrim përfundimtar nëse do të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare, ose do të fokusohen në përfundimin e mandatin dhe marrjen e datës për fillimin e bisedimeve me BE-në. “Dilema për atë nëse duhet të shpallen...

Maqedoni 13:30

Fatimja kërkon të dënohen Menduh Thaçi e Sasho Mijalkov

Prokorja Fatime Fetai në seancën e sotme gjyqësore në rastin “Titanik2” ka paraqitur argumentet përmbyllëse duke kërkuar dënimin e të pandehurve. “Gjatë procesit të provave janë vërtetuar fakte të provuara që tregojnë se fajësinë e të pandehurve, theksoi prokurorja Fetai,...

Maqedoni 10:58

Sheqerinska: Nuk do të ketë dygjuhësi në ARM

Ministrja e Mbrojtjes e Republikës së Maqedonisë, Radmilla Sheqerisnka ka deklaruar se nuk do të ketë dygjuhësi në urdhrat dhe komandimin e ushtrisë. Ajo ka thënë për 1TV se kjo çështje nuk është diskutuar asnjëherë për dygjuhësinë. Gjuha shqipe me hyrjen në fuqi të Ligjit për...

Maqedoni 09:02

Sot pritet shpallja e zgjedhjeve presidenciale

Kuvendi sot pritet që t’i shpall zgjedhjet presidenciale të cilat do t’i cilat do të mbahen më 21 prill dhe 5 maj. Partitë edhe më tej kalkulojnë dhe bëjnë analiza rreth kandidaturave për president shteti, ndërsa e pasigurtë mbetet edhe mundësia e koalicioneve. Pezull mbetet poashtu...

Maqedoni 08:58

Mbi 1 mijë të infektuar me grip, dy raste të vdekjeve për tre ditë

Gjatë javës së kaluar (nga data 28 janar deri më 3 shkurt) janë regjistruar gjithsej 1.252 të infektuar me grip, që është dyfish më shumë krahasuar me javën para saj kur janë regjistruar 643 të prekur nga gripi. Pritet rritje e aktivitetit të virusit dhe arritja e kulmit e sezonit të...

Maqedoni 07:01

Moti sot me vranësira të ndryshueshme

Moti sot në mbarë vendin do të jetë me vranësira të ndryshueshme. Do të fryjë edhe erë në drejtimin verior. Temperatura e mëngjesit do të lëviz prej -1 deri 7 gradë Celsius ndërsa ajo e ditës do të lëvizë prej 4 deri 14 gradë Celsius. Në Shkup do të mbajë mot i ngjashëm me temperaturë...

Maqedoni 21:37

Ivanov: Të sundohet nuk do të thotë që të grabitet

Protestat janë pasqyrim i krizës së udhëheqësisë gjithkund në botë. Këtë e vërtetojnë edhe statistikat, ka theksuar sot presidenti Gjorge Ivanov në fjalimin e tij në sesionin presidencial të Samitit të 22-të Ekonomik të Euroazisë, që po mbahet në Stamboll. Në sesionin presidencial...

Maqedoni 18:39

Gripi merr viktimën e dytë brenda pak ditëve në Maqedoni

Regjistrohet viktima e dytë nga gripi sezonal. Pas pesëvjeçares nga Shutka e Shkupit, rasti i dytë është regjistruar në Ohër ku ka ndërruar jetë një 24 vjeçare cila ka qenë e shtrirë në Klinikën për anestezion, kujdes intensiv dhe reanimacion në Shkup. Ajo kishte ndërruar jetën para...

Maqedoni 15:57

I pandehuri ish kryetari Toni Trajkovski prezanton prova për rastin “TNT”

Me prezantimin e provave, të propozuara nga mbrojtja, në Gjykatën Penale në Shkup, vazhdon gjykimi i prishjes së kompleksit banues-afarist “Kosmos” të biznesmenit Fijat Canoski. Bëhet fjalë për rreth qindra dëshmi materiale, midis të cilave edhe ndryshimet dhe plotësimet e Planit të...

Maqedoni 13:48

Mijallkov kërkon shpëtim përmes Gjykatës së Lartë, i refuzohet kërkesa për ndërprerje të procesit gjyqësor

Sasho Mijallkov, i akuzuar në rastin “Tortura” për arrestimin çnjerëzor të Ljube Boshkovskit kërkoi që aktakuza për këtë rast të hidhet poshtë për shkak se PSP-ja është vonuar 25 ditë dhe nuk ka respektuar afatin për të njëjtën. Avokatët e të akuzuarve, Mijallkov dhe 6 anëtarët...

Maqedoni 13:46

Hungaria përshëndet nënshkrimin e protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Qeveria e Hungarisë ka përshëndetur nënshkrimin e protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO. Prej atje thonë se ky është hap i rëndësishëm në procesin e integrimit të Maqedonisë në Aleancë dhe kontribuon për forcimin e stabilitetit dhe sigurisë, jo vetëm të vendit por...

Maqedoni 12:18

Hiqet gardhi i hekurt para Qeverisë së Maqedonisë (Video)

Sot para objektit të Qeverisë së Maqedonisë ka filluar të largohet gardhi i hekurt. Vendimi për largimin e gardhit është marrë në seancë qeveritare, me qëllim që siç thanë, të lirohet pjesa publike rreth ndërtesës qeveritare, në mënyrë që të shfrytëzohet nga ana e qytetarëve. Zëdhënësi...

Maqedoni 09:21

Shekerinska: Anëtarësimi në NATO do të na kushtojë rreth 1.2 milionë euro

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska, dje deklaroi se tarifa e regjistrimit për anëtarësimin në NATO, Maqedonisë në vit do t’i kushtojë 1.2 milionë euro. “Sipas bisedimeve që kemi pasur në NATO, vlerësimet janë diku rreth 1.2 milionë euro, shumë me të cilat Maqedonia do të kontribuojë...

Maqedoni 08:20

Kocijançiq: Gazetarët në Maqedoni duhet të punojnë pa pengesa

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq, të gjithë aktorëve politikë në Maqedonia ua kujton se liria e mediave dhe gazetarëve është e një rëndësie të veçantë për BE-në, njofton AIM nga Brukseli. Komisioni i Evropës, nëpërmjet zëdhënëses Maja Kocijançiq, kanë reaguar...

Maqedoni 15:50

Do të hapet Ambasadë në Athinë dhe konsull në Selanik

Maqedonia do të hapë ambasadën e parë në Athinë dhe konsullin në Selanik, pas hyrjes në fuqi të ndryshimeve kushtetuese për emrin. Me këtë përmbyllet edhe një pikë tjetër e Marrëveshjes me Greqinë dhe dy vendet për herë të parë vendosin themelet e marrëdhënieve zyrtare diplomatike. Ndërkohë,...

Maqedoni 15:46

“Ti je një lule dielli” mbyll fushatën humanitare në Maqedoni

Iniciativa humanitare “Ti je një lule dielli” sot mbylli fushatën e saj humanitare. Në përmbylljen e kësaj fushate humanitare morën pjesë edhe kryetari i Kuvenit, Talat Xhaferi dhe ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, njofton Telegrafi Maqedoni. Xhaferi tha se fondacion i cili kishte...

Maqedoni 15:26

OBRM-PDUKM përshëndet nënshkrimin e protokollit, thonë se Qeveria ka shitur identitetin

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, ka përshëndetur nënshkrimin e protokollit qasës për në NATO. Ata thonë se kjo është ditë e rëndësishme për shtetin dhe se po përfundon një padrejtësi ndaj shtetit për më shumë se dhjetë vite. Zëdhënësi i kësaj partie Dimçe Arsovski, sot...

Maqedoni 15:14

KSHZ: Rreth tre mijë qytetarë rrezikojnë të mbeten jashtë Listës Zgjedhore

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka ftuar qytetarët që t’i marrin letërnjoftimet e përgatitura nga MPB, pasi në të kundërtën rrezikojnë të mbeten jashtë Listës Zgjedhore. Sipas informatave jozyrtare nga MPB, bëhet fjalë për rreth 2 deri 3 mijë persona. Sipas Ligjit Zgjedhor, një ditë...

Maqedoni 14:55

1350 vdekje e qeveria shumë e ngadalshme në betejën kundër ndotjes së ajrit

Sipas raporteve vendore e të konfirmuara nga ato evropiane rreth 1350 qytetarë të Maqedonisë vdesin nga sëmundjet që shkaktohen nga ndotja e madhe e ajrit, mirëpo me të bërat dhe të pabërat e qeverisë reportet e reja evropiane tërheqin vërejtjen se ka pak gjasa se gjendja të ndryshojë...

Повеќе