Category: Maqedoni
Maqedoni 15:20

Sonte mblidhet Komiteti Ekzekutiv i LSDM-së

LSDM ka thirrur vazhdimin e mbledhjes së Komitetit Ekzekutiv. Në rend dite, përveç zgjedhjeve presidenciale janë edhe pikat për zgjedhjet komunale në tre komuna, zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe regjistrimi i partisë. Burime të Alsat nga LSDM bëjnë të ditur se Komiteti Ekzekutiv sonte...

Maqedoni 14:28

Deputetja Stojçevska: Nuk e kam ditur se djali im ka aplikuar për punë në ELEM

Pas akuzave të OBRM-PDUKM-së se pushteti punëson persona të afërt me funksionarët qeveritar, ka reaguar edhe deputetja Mira Stojçevska, e cila u shënjestrua nga opozita, pasi djali i saj është punësuar në kompaninë shtetërore ELEM. Ajo në një deklaratë për A1on, thotë se nuk sheh asgjë...

Maqedoni 13:13

Ivanov mungon në ceremoninë e ngjitjes së flamurit të NATO-s

Sot gjatë ceremonisë solemne me rastin e ngritjes së flamurit të NATO-s përpara objektit të Qeverisë së Maqedonisë morën pjesë shumë ministra, deputetë dhe funksionarë të lartë shtetërorë, por u vërejt mungesa e presidentit të shtetit Gjorge Ivanov. Jozyrtarisht nga Kabineti i presidentit...

Maqedoni 12:58

Vjen nomini i dytë për çmimin Nobel, për Kryemnistrin Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras

Kryetari i partisë Socialdemokrate të Malit të Zi, Ranko Krivkoapiq ka dorëzuar deri të instituti norvegjez nominim formal për këtë vit për çmimin Nobel për paqë, që tu ndahet dy kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, për shkak të arritjes së Marrëveshjes së Prespës me të cilën...

Maqedoni 12:10

OBRM-PDUKM: Gjendje emergjente në shëndetësi, qeveria nuk ndërmerr asgjë

Nga partia opozitare OBRM-PDUKM-së thonë se Maqedonia në vazhdimësi po shembet me këtë qeveri dhe për këtë LSDM duhet të mbledh forcat dhe të vendos interesat shtetërore mbi ato partiake dhe të shpall zgjedhje të parakohshme parlamentare së bashku me ato presidenciale në pranverë. Nga...

Maqedoni 11:52

Maqedonia e Veriut me një këmbë në NATO, vendoset flamuri para Qeverisë (Foto/Video)

Sot para Qeverisë së Maqedonisë në mënyrë solemne është vendosur flamuri i NATO-s, pasi u nënshkrua protokolli për anëtarësimin e Maqedonisë në Aleancë. Të pranishëm në këtë ngjarje ishin kryeministri Zoran Zaev, ministrja e Mbrotjes Radmilla Sheqerinska dhe funksionarët tjerë qeveritar. Zaev...

Maqedoni 11:16

Sulejman Rexhepi feston ditelindjen me muzike live me Naimin dhe Mihrijen (VIDEO)

Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame, Sulejman Rexhepi ditë më parë e ka festuar  ditelindjen me muzike live me Naimin dhe Mihrijen Brahën. Videon e ka publikuar një porfil në Facebook Xhamia e Isabeut e cila thuhet se menaxhohet nga reforamtorët e BFI-së. Nuk dihet nëse edhe hoxhallarët...

Maqedoni 10:00

Osmani: Zgjedhjet presidenciale do të jenë të lira dhe të besueshme

Zv.kryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, sot ka realizuar takim me shefin e Misionit të OSBE-së në Shkup, ambasadorin Klemens Koja. Siç njoftojnë nga kabineti i tij, Osmani fillimisht potencoi rolin e rëndësishëm të misionit të OSBE-së në Republikën e Maqedonisë në veçanti...

Maqedoni 08:17

Sot ngrihet flamuri i NATO-s në Maqedoninë e Veriut

Sot prej orës 11 në oborrin e Qeverisë do të mbahet ceremoni solemne me rastin e ngritjes së flamurit të NATO-s përpara objektit të Qeverisë së Maqedonisë e cila së shpejti do ta bartë emrin “Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut”. Me rastin e ngjarjes, kryeministri Zoran...

Maqedoni 07:18

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë i ndryshueshëm, i ftohtë dhe me reshje të shiut, të cilat më të dendura do të jenë në pjesën perëndimore të vendit. Gjithashtu do të fryjë erë veriore. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej -8 deri -4 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të...

Maqedoni 23:23

Irfan Buçi kujdeset për shpenzimet e shërimit të një të riu (FOTO)

“E kam nënën e sëmurë, e kam dhe një vëlla, vet jam gati pesë vite në spital i palëvizshëm, kurë shpinë tonë nuk kemi pasur”. Kanë mjaftuar vetëm këto fjalë nga i sëmuri Enver Jahiji, për të aktivizuar një funksionar të Bashkimit Demokratik për integrim, konkretisht Irfan Buçi,...

Maqedoni 20:11

Greqia dorëzoi notën verbale, Marrëveshja e Prespës hyn në fuqi

Greqia i dorëzoi notën verbale Maqedonisë. Përmes kësaj note Greqia informon se ka plotësuar obligimet e saja që të mund Marrëveshja e Prespës të hyjë në fuqi. Pritet që sonte në Gazetën Zyrtare të shpallet data kur hyjnë në fuqi ndryshimet kushtetuese dhe ligjet kushtetuese, me të...

Maqedoni 18:19

Mickoski: Edhe sa jetë duhet të humben që këta njerëz të marrin përgjegjësi

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski so tha se “për fat të keq, sot ne po përjetojmë humbje masive jetë njerëzish për shkak të cilësisë së dobët të shëndetit. Është shqetësuese për të gjithë ne. Kjo nuk është politikë ditore, edhe pse politikanët që udhëheqin me departamentin...

Maqedoni 16:17

Bakoyannis: Vendin fqinjë do ta quajmë Maqedonia e Veriut, por jo edhe maqedonase

Ish-shefja e diplomacisë greke, tani deputete e Demokracisë së Re, Dora Bakoyannis, në një intervistë për radion greke “News247” tha se vendi ynë do të përdorë emrin e ri Maqedonia e Veriut, por nuk do të mund të thuhet një kryeministër maqedonas ose një ministër maqedonas, njofton...

Maqedoni 16:14

Marrëdhëniet Maqedoni-Kosovë në nivelin më të lartë si kurrë më parë – së shpejti projekte të reja të përbashkëta në sektorin energjetik

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi sot priti një delegacion nga Republika e Kosovës të kryesuar nga ministri i Zhvillimit Ekonomik Valdrin Lluka. Nga pala maqedonase në takim morrën pjesë edhe drejtori dhe zv.drejtori i  ELEM-it, Dragan Minovski dhe Fatmir Limani, drejtor i NP për rugët...

Maqedoni 15:51

Nesër, flamuri i NATO-s para ndërtesës së Qeverisë së Shkupit

Me fillim në ora 11:00 nesër para godinës së Qeverisë do të mbahet një ceremoni solemne me rastin e vendosjes së flamurit të NATO-s para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, e cila së shpejti do të mbajë emrin Republika e Maqedonisë së Veriut, informuan nga shërbimi informativ i...

Maqedoni 14:54

Edhe 7 persona të tjerë të prekur nga fruthi

Shtatë raste të reja të të prekurve nga fruthi janë paraqitur për kontroll në Klinikën e sëmundjeve infektive, njoftojnë nga ky Institucion shëndetësorë. Nga 7 raste të reja, 3 janë ndaluar për kurim në Klinikë dhe atë një 32 vjeçare nga Saraji, një fëmijë i moshës 1 vjet...

Maqedoni 14:33

Xhaferi-Zhidan: Sllovenia është mbështetëse e fuqishme e Maqedonisë në rrugën e integrimeve euroatlantike

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferi, i shoqëruar nga Frosina Tashevska-Remenski, Nada Cipusheva dhe Shpresa Hadri, sot ka filluar vizitën zyrtare në Slloveni, ku edhe ka realizuar takim me kryetarin e Kuvendit, Dejan Zhidan. Siç njoftojnë nga Kuvendi, Zhidan e përuroi kryetarin Xhaferi...

Maqedoni 14:00

Ja kur do të munden qytetarët të pajisen me dokumente të Maqedonisë së Veriut

Dokumentet personale me emrin e ri të Republikës së Maqedonisë së Veriut, gjegjësisht pasaportat, letërnjoftimet, patentë shoferët etj., qytetarët do të munden t’i marrin pasi që, Qeveria ta publikojë në Gazetën Zyrtare datën për hyrje në fuqi të ndryshimeve kushtetuese, gjegjësisht...

Maqedoni 12:22

Kumanova qyteti më i ndotur në Maqedoni

Sot dhe mbrëmë Kumanova ka qenë qyteti më i ndotur në Maqedoni. Niveli i grimcave PM 10 është shumëfishuar dhe kanë arritur 242 mg/m3. Mbrëmë, ishin edhe më të larta dhe lëviznin prej 411 deri në 380 mg/m3. Në orët e vona të mbrëmjes në Kumanovë kundërmonte erë tymi, por shpërndahej...

Повеќе