Category: Jetë
Kuzhina 14:42

Bakllava tradicionale

Bakllava, një nga ëmbëlsirat tradicionale shqiptare, zakonisht përgatitet për festa dhe ceremoni familjare.  Përbërësit për një tepsi: Për petët * 1kg miell * 7 vezë (4 të plota dhe 3 të verdhat) * 1 filxhan vaj (230 ml) * 250 ml qumësht * 1/2kg gjalpë i shkrirë në mikrovalë * niseshte...

Jetë 13:24

Pse meshkujt vuajnë më shumë pas ndarjes?

Jo çdo lidhje mund të funksionoi e të përfundoj me martesë, janë me mijëra raste kur edhe pse dy njerëz kanë dashuri të madhe për njëri tjetrin ajo lidhje përfundon me ndarje. Pas çdo ndarje është një lloj krize që njeriu e kalon me vuajtje dhe ndoshta i rrethuar vetëm nga vetmia. Në...

Jetë 13:20

Historia e festës së Krishtlindjes

Mesi i dimrit ka qenë prej vitesh një kohë për të festuar në të gjithë botën. Shumë shekuj përpara mbërritjes së njeriut me emrin Jezu Krisht, evropianët e hershëm festonin dritën dhe lindjen në ditët më të errëta të dimrit. Shumica e njerëzve gëzonin gjatë solticit dimëror,...

Kuzhina 17:47

Recetë për simite e vjetër 6.000 vjet: Ëmbëlsira më e shijshme në botë!

Një recetë ëmbëlsire unike që do t’ju shijojë së tepërmi këto ditë të ngrohta. Ju nevojiten: ▪ 300 gr pastë prej susamit të pastër të bluar (quhet tahini) ▪ 300 gr mjaltë ▪ fara susami ▪ pak vaj susami (ulliri ose luledielli) Përgatitja: Përzieni mirë dhe bëni toptha. Lini...

Jetë 16:36

Vajza, kjo është koha më e mirë për t’i hequr qimet e këmbëve

Heqja e qimeve në këmbë mund të jetë ndër gjërat më të mërzitshme, më frustuese dhe më bezdisëse nga të gjitha ‘detyrat e bukurisë’ që ekzistojnë. Megjithatë, para se ta kapni briskun e rrojës, është mirë të dini diçka… Good Housekeeping raporton se ka një kohë të caktuar...

Teknologji 15:53

Dikush sapo i publikoi kodet për të hapur gjithçka në Netflix

Na ndodh të gjithëve shumicën e kohës. E hapim llogarinë në Netflix, fillojmë të kërkojmë, shikojmë një trailer, vazhdojmë të shtojmë filma dhe seriale në ‘My List’, derisa në fund të gjejmë diçka që dëshirojmë të shikojmë. Sipas Her, të gjitha problemet e kërkimit në...

Kuzhina 15:43

Çka ka sot për të ngrënë: Brinjë qengji në salcë shumë të shijshme (video)

Shoqërojini brinjët e qengjit me verë  dhe këtë salcë për një shije perfekte. Shijojeni! Përbërësit: ▪ 1 copë brinjë qengji ▪ 3 degë zhumbrice (Thymus serpyllum) ▪ 2 degë rozmarine ▪ 3 thelpinj hudhre ▪ 1 lugë kripë ▪ 1 lugë piper ▪ 1 lugë spec të bluar djegës ▪...

Fun 15:26

Ashpërsi e fuqi: Dhelpra zë lepurin, pastaj shqiponja i kap të dy (VIDEO)

Disa çaste në vazhdim të luftës së tendosur në ajër më së miri e tregojnë mizorinë e natyrës e të luftës për ekzistencë, deri sa edhe gjuetari edhe preja varen në kthetrat e një hrabitçari më të madh. Kamera në shtetin federal amerikan Uashington ka xhiruar një luftë të mahnitshme...

Moda dhe bukuri 15:08

Keni kruajtje koke? Shpëtoni njëherë e mirë me këto mënyra

Irritimi I lëkurës së kokës është një shqetësim i përhapur gjerësisht që shkakton acarim dhe siklet. Ekzistojnë një numër faktorësh që mund të shkaktojnë këtë problem: nga zbokthi dhe lëkura e thatë në dermatit dhe sëmundje të tjera të lëkurës që mund të kenë nevojë për...

Fun 14:39

Kështu mund ta shkrini akullin në xhamin e veturës brenda sekondave (VIDEO)

Duket se ekziston një mënyrë për ta shkrirë xhamin e veturës shpejt, pa përdorur ‘kruese’ akulli apo ndonjë pajisje tjetër për shkrirje. Videoja që do ta shihni më poshtë nga meteorologu Ken Weathers tregon një zgjidhje të thjeshtë duke përzier ujin me alkool (alkool fërkues) –...

Dashuri dhe seks 14:33

Përse një mashkull i vërtetë asnjëherë nuk e tradhton gruan që e dashuron

Disa njerëz besojnë se çdo mashkull tradhton në lidhje. Kjo mund të jetë e vërtetë për disa meshkuj, por nuk bën të bëhet ky përgjithësim. Realiteti është se një mashkull i vërtetë asnjëherë nuk e thyen besimin e personit për të cilin ka ndjenja. Të vetmit njerëz që e thyejnë...

Dashuri dhe seks 13:34

Hoqi dorë nga masturbimi për 700 ditë, ja çfarë i ndodhi

Një burrë i cili hoqi dorë nga masturbimi për 700 ditë, tha se fitoi “superfuqi” duke mos masturbuar për kaq kohë. Ai është një nga 200,000 burrat të cilët iu bashkuan komunitetit online “NoFap”, anëtarët e së cilit betohen se nuk do të vetë-kënaqen (nuk do të masturbojnë). Anëtarët...

Fun 13:07

Kap vjehrrën “mat” me dashnorin, shikoni çfarë i bën nusja shqiptare

Një histori e padëgjuar ndoshta nga shumë prej nesh, është rrëfyer nga gazetarja “Aldo Morning Show”. Gazetarja e Korçës ka treguar sesi nusja ka zbuluar se vjehrra e saj kishte një lidhje jashtëmartesore, ndërsa herë pas here krijonte situata grindjesh për të dalë nga shtëpia, me...

Shëndet 11:47

Hani këto perime çdo ditë – do të rinoni trurin për 11 vjet

Një ose dy porcione të spinaqit, maruleve dhe sallatës së gjelbër mund të rinovojnë trurin tuaj për 11 vjet dhe të parandalojnë demencën. Një studim i fundit zbuloi se njerëzit që hanë të paktën një porcion të tillë çdo ditë, kanë një shkallë më të ulët të gabimit në testin...

Moda dhe bukuri 11:41

Mësoni disa nga sekretet e parfumeve

Sekretet e parfumeve që me siguri nuk i dinit, por do t’ju ndihmojnë për një aromë sa më të mirë. 1.Që parfumi juaj të zgjasë më shumë, mbrojeni atë larg nga dielli dhe drita 2.Reagimi alergjik është i paparashikueshëm. Kjo varet nga secili prej nesh. Pra, nuk ka parfume me shumë...

Jetë 13:02

Çokollata zviceriane bëhet “hallall”, acarohen ekstremistët

Certifikimi i çokollatës së famshme zviceriane Toblerone si hallall, nuk është pritur aspak mirë nga ekstremistët e djathtë.  Ka qenë zëdhënësi i partisë nacionale gjermane, AFD, ai që e ka cilësuar si ‘islamizim’ të Europës. Përmes një mesazhi në Twitter ai ka kërkuar bojkotimin...

Dashuri dhe seks 12:40

Keni dëgjuar ndonjëherë për pozicionin e shërbëtores në seks? Kujdes, mund të përfundosh…

Ky pozicion është një mundësi e mirë për t’iu larguar rutinës së shtratit. E vetmja gjë që duhet bërë është ulja e partneres në një sipërfaqe të barabartë me lartësinë e mesit tënd, për shembull, mbi një tavolinë, mbi lavatriçe, mbi piano apo mbi pjesën e përparme të makinës. Në...

Kuzhina 12:33

Pica më e mirë për vetëm 15 minuta: Të këtilla nuk mund të gjeni në asnjë piceri!

Racion i shpejtë, i shijshëm, krokant dhe i mrekullueshëm. Përbërësit: – 20 g tharmë, – 250 – 300 g miell, – kripë, – 50 ml vaj, – 1 presh, – 100 g djathë të fortë, – 100 g kaçkavall, – pak domate qershi, – 200 ml qumësht, – rigon, – 200 g mish të thatë, sipas dëshirës, –...

Dashuri dhe seks 12:17

Flet Mia Khalifa: Ja si të zgjasni më shumë në seks dhe kush janë meshkujt që kënaqin më shumë

Nëse do të donit të pyesnit një njeri për të marrë këshilla seksi, kush do të ishte ai? Me siguri që nuk do të zhgënjeheni nëse do t’ju themi se këtë herë këshillat do t’i marrim nga ish-pornostarja Mia Khalifa. Në një interviste për “Men’s Health”, ajo ka treguar disa...

Moda dhe bukuri 12:14

Nëse doni të shkëlqeni si gratë franceze, përdorni vetëm këtë produkt kozmetik

Ndoshta ju keni dëgjuar për ujin micellar. Ndoshta jo. Por edhe nëse ke dëgjuar për këtë produkt francez, mund të mos e dini sa mahnitëse është ai. Si fillim duhet të dini se çfarë është uji micellar? Nëse e keni parë atë në farmaci ose në dyqane, atëherë do ta dini që ky produkt...

Повеќе