Category: Jetë
Kuzhina 10:31

Smoothie me arra

Ushqimi në gotë ose ndryshe e njohur si “smoothie” është bërë një senzacion kohëve të fundit. Përveç se kanë përbërës të shëndetshëm dhe të freskët, smoothiet treten shumë lehtë. Vlerat e tyre ushqyese janë aq të larta sa që nuk është e nevojshme t’i kombinoni me ushqime...

Fun 10:20

Një nga psikiatrit më të mirë në botë i zbulon rregullat që jua ndryshojnë jetën për mirë

Përmirësimi i lidhjeve, gjetja e një pune më të mirë, zgjerimi i shoqërisë, lumturia dhe kënaqësia në jetë janë diçka që vërtetë kërkojnë përkushtim dhe shumë durim. Mbi të gjitha, janë gjëra të cilat të gjithë duam t’i arrijmë. Një nga psikiatrit më të mirë në botë...

Shëndet 15:51

Personat që vuajnë nga tensioni i lartë, duhet të përdorin këtë çaj

Çaji i vetëm që mund të ulë dhe të mbajë nën kontroll tensionin e lartë të gjakut është Hibiscus. Shkencëtarët kanë zbuluar se lulet Hibiscus, të cilat përdoren gjerësish në mjekësinë tradicionale mund të përdoren për të mbajtur nën kontroll tensionin e lartë. Tension i lartë...

Dashuri dhe seks 15:38

Përse mashkulli përjeton orgazmën më shpejt me femër të panjohur?!

Përgjigjja fshihet në parahistori, mirëpo kjo nuk është e gjitha! Kjo nuk është thirrje për përhapje të farës vetjake, mirëpo as dëshmi që lidhjet monogame janë të këqija. Hulumtimi i ri i Fakultetit në Vuster tregon që meshkujt me rastin e “seksit vetëm për një natë” prodhojnë...

Teknologji 15:26

Apple trazon bursat evropiane

Aksionet në bursat evropiane shënuan rënie, pasi kompania amerikane teknologjike, Apple, publikoi një paralajmërim të parë në këto 12 vjetët e fundit në lidhje me të ardhurat e planifikuara. Rënia e aksioneve e ka goditur më së shumti sektorin teknologjik, përkatësisht prodhuesit e çipave...

Shëndet 14:35

Shafrani me mjaltë: Antibiotiku i fuqishëm për të cilin as doktorët s’kanë shpjegim

Përderisa antibiotikët konvencionalë janë duke u përdorur së tepërti, ilaçet natyrale si mjalti dhe shafrani janë tejet fitimprurës dhe e përmirësojnë shëndetin në shumë mënyra. Mjalti në mënyrë efektive i lufton infeksionet pa shkaktuar baktere rezistente, ndryshe prej antibiotikëve...

Shëndet 14:21

Plani 3-ditor i pastrimit të organizmit nga sheqeri/ dieta më e shpejtë dhe efektive detoks

Sezonit të festave i erdhi fundi, por për t’u pastruar ‘nga mëkatet’ e ëmbla na duhet pak kohë ! Edhe nëse nuk jeni fans i të ëmblave, këtë periudhë e keni thuajse të pamundur t’i thoni jo sheqerit ! Por sa më shumë sheqer që hani, aq më shumë trupi juaj do ta kërkojë këtë...

Jetë 11:01

Vetëm një detaj ju zbulon që jeni damë e vërtetë: Nuk është ajo që mendoni!

Kështu konstatojnë edhe të gjitha materialet e revistave të modës Dukja shumë shpesh di të mashtrojë, mirëpo të gjitha damat gjithmonë njihen për një detaj. Kjo nuk ka të bëjë as me stilin e flokëve, as me veshjet, por me thonjtë, ndërkaq thonjtë e damës nuk duken ashtu siç i mendoni. Dhe...

Fun 19:23

Mosha 31-vjeçare do t’ju kushtojë më së shumti në jetën tuaj

Nëse i keni mbushur ose do t’i mbushni 31 vjet, atëherë përgatituni për të shpenzuar shumë para. Një anketim nga kompania ‘ClearScore’ ka zbuluar se për shkak të ngjarjeve të rëndësishme që ndodhin në këtë moshë, kjo periudhë është koha kur njerëzit fillojnë të ‘shtrydhen’...

Fun 15:33

Femrat e shkurta e kanë më të vështirë të humbin peshë

Ekspertët po thonë se femrat e shkurta e kanë më të vështirë procesin e humbjes së peshës. Siç duket, të qenurit e shkurtë i ka të mirat dhe të këqijat e veta. Përderisa mund të mbathni taka pa i mbuluar tjerët me hije, ana e keqe është se do ta keni më të vështirë humbjen e peshës. Eksperti...

Jetë 14:56

Receta e hudhrës me limon që pastron enët e gjakut për kohë rekord

Bashkimi bën fuqinë! Kjo është një shprehje që gjen vend edhe në kuzhinë, sidomos në rastin e hudhrës me limonin. Kura e mëposhtme me limon dhe hudhër mund të pastrojë organizmin dhe të parandalojë sëmundjet. Vlerat e Kurës me Hudhër dhe Limon Kura me limon dhe hudhër është efikase...

Jetë 14:53

Kjo është dieta detox që ju duhet pas festave

E tepruat me ushqimet ditët e festave!? Tani ndiheni të shëndoshë të fryrë dhe sigurisht pak në faj. Gjëja që secili prej nesh do të donte është që t’i heqim sa më parë ato kilogramët e padëshiruara që na i dha gjeli i detit. Për ata që i urrejnë dietat drastike kemi një lajm...

Fun 14:04

Zbulojeni tani, ja shenjat e horoskopit që do triumfojnë në dashuri dhe biznes

Ka disa shenja të zodiakut që do të triumfojnë në fushën e dashurisë dhe biznesit duke nisur nga ky vit. Një energji e mirë do të jetë në krah të tyre. Luani Do të jetë momenti më i mirë për të nisur një marrëdhënie të re ose projekt të ri. Meqenëse dielli, Mërkuri dhe Jupiteri...

Shëndet 12:50

Pas sa orësh uji i ndenjur bëhet i rrezikshëm për ne?

Ju ka ndodhur të pini ujin e lënë jashtë gjatë natës apo edhe para një dite? Keni vënë re një shije paksa ndryshe? Në fakt, uji nuk ka shije, por nëse ai qëndron për një ose disa ditë mund të marrë një shije të çuditshme. Edhe nëse lini rubinetin e ujit pa e hapur për një ose...

Fun 11:36

10 synimet që njerëzit e suksesshëm i vënë vetes çdo vit të ri sipas “Forbes”

Dëshironi të keni një Vit të Ri të suksesshëm?! Sipas “Forbes.com”, këto janë 10 synimet që bëjnë dhe mbajnë njerëzit që shqyhen për suksesin që kanëQë të jeni si ata duhet: • Të shpenzoni më shumë kohë për të hartuar listën tuaj të gjërave që nuk dueht të...

Fun 11:25

Horoskopi vjetor nga Paolo Fox, zbuloni ç’kanë parashikuar yjet për shëndetin, dashurinë dhe financat gjatë 2019-ës

Dashi: Sikurse Luani dhe Shigjetari që drejtohen nga Marsi, edhe Dashi është një shenjë që mbështetet tek ai. Muajt e parë do të jenë më të lehtë se viti që po lëmë pas, por pikërisht në këta muaj duhet të reflektoni mbi jetën tuaj. Gjatë katër muajve të parë do të paraqiten...

Fun 12:18

Ishte 17 vjeç kur shiti veshkën për një iPhone 4, zbulon se ka bërë gabimin më të madh të jetës

Kur në treg hyri gjenerata e smartfonëve “iPhone” teknologjia u duk sikur kishte avancuar shumë dhe njerëzit ishin të etur për ta pasur një iPhone në dorë. I tillë ishte rasti i kinezit 17-vjeçar Xiao Wang, i cili në vitin 2011 shiti njërën veshkë pa e menduar dy herë vetëm që...

Jetë 12:15

Fituan llotarinë marramendëse, veprimi i çuditshëm i çiftit

Një çift që ka fituar në lotari një vlerë prej thuajse 15 milion stërlinash e ka fshehur biletën e tyre fituese për dy javë, ndërsa ishin me pushime dhe më pas ata shkuan të kërkonin paratë. Alison dhe John Doherty, nga Elderslie në Renfrewshire Britani fituan në lotari, por ndërkohë...

Shëndet 10:25

Kujdes me ushqimin natën e madhe të ndërrimit të viteve, këshilla të thjeshta

Ajo që historikisht është konsideruar si darka e madhe, në të vërtetë nuk duhet të jetë kështu. Nata e Vitit të Ri duhet të jetë si të gjitha ditët e tjera edhe për ushqimin. Pra, ideja se nuk duhet të hash gjatë gjithë ditës është jashtëzakonisht e gabuar. Nata festive e ndërrimit...

Dashuri dhe seks 13:45

Vëmendje burrra: Gratë tregojnë 4 gabimet më të shpeshta që burrat bëjnë në shtrat

Megjithëse nuk preferojnë të flasin në lidhje me gabimet që mund të bëjë një mashkull në shtrat, ndoshta për shkak të demotivimit të këtij të fundit, ekzistojnë disa gabime që femrat mendojnë se partnerët e tyre bëjnë në shtrat. Gratë janë hapur për gabimet që bëjnë meshkujtnë...

Повеќе