Category: Jetë
Teknologji 15:53

Me kohën që e shpenzoni në rrjete sociale çdo vit, ju mund t’i lexoni 200 libra

Dikush një herë e kishte pyetur Warren Buffett-in për sekretin e tij drejt suksesit. Buffet kishte drejtuar gishtin kah një grumbull librash dhe kishte thënë: “Lexoni 500 faqe çdo ditë. Kështu i krijoni njohuritë. Të gjithë ju mund ta bëni këtë, por ju garantoj se shumë prej jush nuk...

Jetë 15:03

Ata që jetojnë jashtë vendlindjes zbulojnë gjëra të reja për veten dhe kanë më pak stres

Të jetoni jashtë vendlindjes është diçka që ju sjell shumë përfitime, duke përfshirë mundësinë për të vizituar vende të reja, takuar njerëz të ri dhe për të provuar gjëra të reja. Por, ndoshta përfitimi më i madh që mund ta keni nga jetesa jashtë vendit mund të jetë zbulimi...

Jetë 14:43

195cm e gjatë, bukuroshja e dëshpëruar që s’po gjen të dashur për shkak të gjatësisë

Një ish-atlete britanike që është e gjatë 195 cm ka deklaruar se nuk po gjen dot “shpirtin binjak”. Gjatësia ka ndikuar për keq në jetën e Jade Slavin, e cila ka përjetuar bul.lizëm prej vitesh. 26-vjeçarja ka pranuar se e ka urryer gjithmonë ‘shtatin’ e lartë falë ngacmimeve...

Jetë 14:37

A quhet flirti tradhti? Flasin ekspertët

Të qenit ‘single’ të jep një mundësi për të flirtuar me këdo që ju kap syri, ndryshe nga ç’mund të ndodh kur je në një marrëdhënie. Flirtimi është një art më vete, që shumë njerëz e humbasin kur bëhen pjesë e një lidhjeje. Por a duhet të heqësh dorë nga flirtimi dhe...

Teknologji 14:31

Mercedes-Benz mposht BMW, AUDI, zgjidhet vetura luksoze më e mirë për vitin 2018

Mercedes-Benz edhe për një vit tjetër është marka me shitjet më të mëdha të automjeteve luksoze në SHBA, duke mposhtur rivalët gjermanë BMW dhe Audi. Gjatë gjithë vitit 2018, Mercedes-Benz shiti 315,959 automjete luksoze, duke kryesuar ndaj BMW, e cila shiti 311,014 në të njejtën periudhë. Përkundër...

Jetë 12:57

Burrat i stresojnë gratë më shumë se fëmijët dhe arsyet janë të mëdha

Gratë e martuara janë më të stresuara se ato beqare. Ato kanë punë më të mëdha për të bërë: rritjen fëmijëve, kujdesin ndaj partnerit dhe sigurisht karriera që nuk mund të lihet pas. Gratë e stresuara kanë më shumë dhimbje koke, lodhje dhe ankth. Rritja e fëmijëve është gjithashtu...

Jetë 12:47

A e dini se pse në avion hipim në anën e majtë

Udhëtimi me avion shpesh kërkon t’i bëjmë vetes disa pyetje të reja, kryesisht për shkak të procedurave specifike që shpesh nuk i vërejmë. Njëri prej tyre është hyrja në avion. Pse është gjithmonë në anën e majtë të aeroplanit? Zgjedhja bie në njërën anë kryesisht për shkak...

Shëndet 11:37

Arsyeja përse vaji i ullirit apo yndyrnat e shëndetshme duhet të zëvendësojnë gjalpin, armikun nr 1 të zemrës

Gjalpi nuk është alternative më e shëndetshme për të gatuar, kjo për shkak të acideve yndyrore të ngopura, përgjegjëse për bllokimin e arterieve. Gjalpi përmban 82% yndyrë, 16% ujë dhe 2% kripë inorganike. Ndonëse konsumi i 10 deri në 20 gr gjalpë në ditë nuk sjell asnjë shqetësim...

Jetë 10:57

Dieta e mandarinës: Si të humbasësh 4 kilogramë për 1 javë

Nëse jeni duke pyetur veten se si mund të humbisni peshë në 7 ditë, e dini se tashmë është e mundur? Këtu është fruti juaj më i preferuar i sezonit. Është shija dhe zgjidhja që ju duhet. Mandarina është ndër frutat më të dëshiruar gjatë vjeshtës dhe dimrit. Është e shijshme,...

Jetë 12:45

Baza e jetës është respekti!

Baza e jetës nuk është dashuria, por respekti, sepse ka dashuri vetëm aty ku ka respekt. Askush nuk do pa respekt. Të duash pa respekt nuk është dashuri. Është mungesë respekti. Është një abuzim, është interes. Kjo është e gjitha, përveç asaj që dëshironi. Asgjë e rëndësishme...

Fun 19:44

Ilaçi që mund të na bëjë të rinj

Një ilaç që ndihmon sistemin imunitar të largojë qelizat e vjetra mund të risjellë rininë, sipas një studimi të ri. Hulumtimi sugjeron se mund të jetë e mundur të ndryshohet procesi i plakjes dhe potencialisht të hapë rrugën për trajtimet kundër plakjes. Hulumtuesit në Institutin...

Teknologji 19:36

Njihuni me të riun që fiton 500,000 dollarë në muaj nga Fortnite

Të jetosh dhe të bësh shumë para duke luajtur video lojëra, është me të vërtetë gjë e mirë. Për 27 vjeçarin Tyler Blevins, i njohur si Ninja, 2018 ishte viti më i mirë i jetës së tij, tregoi ai në një intervistë për CNN. Dhe kush mund ta mohojë këtë? Ninja në fakt ka arritur...

Jetë 19:27

Trupi juaj e kupton kur vdekja është afër, gjithçka fillon nga hunda

Shkencëtarët janë ende duke tentuar të kuptojnë se si dhe pse gjërat funksionojnë ashtu siç funksionojnë. Ne ende nuk e kuptojmë fare mirë se nga vijnë ndjenjat dhe emocionet dhe pse jemi tamam si jemi ne. Një gjë tjetër që është ende një mister është momenti para se të vdesim. Shumë...

Fun 19:24

Ja cilat janë gjërat që e bëjnë të lumtur çdo shenjë Horoskopi

Ekzistojnë sjellje, sfida, veprime ndaj të cilave, çdo shenjë e horoskopit reagon në mënyra të ndryshme. Për një shenjë horoskopi mund të jetë një kompliment që e bën të lumtur, ndërsa për një tjetër mund të jetë qetësia dhe rehatia. Më poshtë mund të shihni çfarë i bën të...

Fun 15:49

5 shenjat e HOROSKOPIT që dijnë të dashurojnë vërtetë me gjithë zemër

Janë disa shenja të zodiakut, të cilat në sajë të një karakteristike ose të një pjese të karakterit, kanë më shumë gjasa të duan të tjerët. Dashi Edhe pse në fillim është e vështirë për ta që të zbulojnë veten dhe të shprehin ndjenjat e tyre, gjithmonë përfundojnë duke kuptuar...

Kuzhina 15:40

Speca të mbushur që ende nuk i keni provuar: Drekë e shpejtë që do t’ju bëjë t’i lëpini gishtat!

Kjo është një recetë e shëndetshme e që mund të përgatitet lehtësisht nga kushdo Përbërësit: – 1 kg mish të bluar të përzier, – 10 speca të madhësisë mesatare, – kripë, – piper, – erëza sipas dëshirës, – 1 lugë e vogël spec të kuq, – 1 lugë e vogël hudhër pluhur, –...

Fun 14:15

Vendos hudhra nën jastëkun tënd dhe shiko se sa përfitime do të kesh

Hudhra është një nga përbërësit që përdoret më shumë në ushqim, dhe gjithashtu ka një pafundësi përdorimesh të tjera, nga largimi i insekteve dhe deri tek mbrojtja nga energjitë negative. Një nga përdorimet më të habitshme për hudhër është si një ndihmues shumë i mirë për...

Fun 13:14

Tri shenjat e Horoskopit që do të jenë gratë më të mira

Njerëzit i kanë përdorur shenjat e Zodiakut për vite të tëra si mënyrë për t’i kuptuar njerëzit tjerë. Këto shenja na japin një pasqyrë të shpirtit të tjerëve për të parë se kush janë ata në të vërtetë në thellësitë e tyre. Çdo shenjë e horoskopit është unike, dhe që...

Teknologji 13:00

Mediat sociale shkaktare të depresionit te vajzat adoleshente

Vajzat adoleshente kanë dy herë më shumë gjasa se djemtë të tregojnë simptoma të depresionit, të lidhura me përdorimin e mediave sociale- kryesisht për shkak të ngacmimeve online dhe gjumit të çrregulluar, thotë një studim i ri, raporton Reuters. Sipas të dhënave, vajzat adoleshente...

Kuzhina 10:34

Mënyrat për të mbajtur nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak

Një nga mënyrat më të domosdoshme për të mbajtur nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak është përzgjedhja e një regjimi të shëndetshëm ushqimor. Ky i fundit është i dobishëm për të parandaluar progresin e diabetit të tipit dy dhe efektet anësore të ushqimeve të përpunuara dhe...

Повеќе