Tuesday, 19 September 2023
Lajme 19.09.23 | 19:28

Mickoski për “FAC”: Gruevski në komunikim të fshehtë me qeverinë për copëtimin e VMRO-DPMNE

Kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, akuzoi Nikolla Gruevski-në se është në komunikim të fshehtë me Qeverinë, me qëllim që të copëtohet VMRO-DPMNE që të kalojnë ndryshimet kushtetuese. Nën titullin “Vazhdimisht kërkesa të reja për Maqedoninë e Veriut” gazeta gjermane “FAC”...

Maqedoni 19.09.23 | 18:17

Një tjetër tender milion dollarësh për “Eurovia”

Kompania ndërtimore “Eurovia DOOEL Zhelino” është përzgjedhur për një tjetër tender miliona dollarësh, kësaj radhe për “Rregullimin e një pjese të kanalit rrethues në komunën e Haraçinës, komuna e Haraçinës”, shërbim që do t’i kushtojë shtetit 1.038.833 euro. . Në tenderin...

Shkup 19.09.23 | 15:37

NQP Shkup thirrje për punësimin e shoferëve

Ndërmarrja Publike NQP Shkup ka publikuar thirrje për punësimin e shoferëve. Në faqen e Ndërmarrjes kërkohen kandidat me minimum shkollë të mesëm të kryer, kategorinë D të lejes për vozitje, përvojë pune minimum dy vjeçare, fleksibilitet për punë në ndërrime dhe sjellje profesionale. Kandidatët...

Maqedoni 19.09.23 | 14:29

Maqedonia vendos marrëdhënie diplomatike me Afrikën e Jugut

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani njoftoi se Maqedonia dhe Afrika e Jugut kanë vendosur marrëdhënie diplomatike në kuadër të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork. “Konfirmim i angazhimit tonë për ndërtimin e marrëdhënieve miqësore dhe partneriteteve me vende...

Maqedoni 19.09.23 | 12:49

Nënshkruhet marrëveshja Maqedoni – Kosovë për pika të përbashkëta kufitare

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ka shkruar një marrëveshja se nga sot Kosova dhe Maqedonia do të kenë “pika të përbashkëta të kalimit kufitar”. Sveçla tha se ka nënshkruar marrëveshjen e cila do të mundësojë themelimin e pikave të përbashkëta të kalimit...

Bota 19.09.23 | 12:30

Presidenti i Koresë së Jugut kërkon miratimin e parlamentit për arrestimin e liderit të opozitës

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol, ka nënshkruar një mocion ku kërkon miratimin parlamentar për të arrestuar liderin e opozitës Lee Jae-myung me akuza të dyshuara për korrupsion, njoftuan mediat lokale të martën. Të hënën, prokurorët kërkuan një urdhër arresti për Lee nga...

Maqedoni 19.09.23 | 12:17

Dogana e Maqedonisë sekuestron pajisje ushtarake

Pajisje për gjetjen e arit dhe metaleve të tjera, si dhe helmeta ushtarake dhe kobure të vjetra – antike, janë sekuestruar në hyrje të pikës kufitare Tabanoc nga doganierët gjatë kontrollit të detajuar të automjetit me targa të Ukrainës, i drejtuar nga shtetas ukrainas. Tre detektor metalik...

Futboll 19.09.23 | 11:00

FIFA ka shpallur 12 kandidatët për futbollistin e vitit

Federata Ndërkombëtare e Shoqatave të Futbollit (FIFA) ka shpallur kandidatët për futbollistin më të mirë për vitin 2023. Lista e kandidatëve, ku ishin 12 emra, do të reduktohet në tre pas votimit të përzgjedhësve dhe kapitenëve të ekipeve kombëtare, si dhe tifozëve dhe gazetarëve....

Shëndet 19.09.23 | 11:00

Shqetësimet psikologjike, shkolla lituaneze ndalon celularët

Një shkollë në qytetin verior të Lituanisë, Akmene, ndaloi telefonat celularë për shkak të shqetësimeve psikologjike dhe arsimore, raportuan mediat lokale të martën. Gjimnazi Ventos në qytet u bë shkolla e parë në vend që vendosi ndalimin e përdorimit të telefonit nga nxënësit,...

Maqedoni 19.09.23 | 09:00

Kush është Erxhan Sulkoski?! Ahmeti do ta pyesë dhëndrin kush bën miliona! A është karakteri i ndarjes vëllazërore të biznesit BDI-LSDM?!

Kush është Erxhan Sulkoski?! Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, thotë se për këtë emër po dëgjon për herë të parë dhe i njëjti Sulkoski ka qenë ortak me dhëndrin e Ahmetit, Kushtrim Smajlaj. Vitin e kaluar në janar ata themeluan kompaninë “K.S.A. Ndërkombëtar” dhe arriti menjëherë...

Ekonomi 19.09.23 | 09:00

Ndryshimet klimatike ndryshojnë çmimin e kafesë

Inflacioni ka prekur pothuajse çdo aspekt të shpenzimeve të konsumatorit periudhën e fundit, dhe ka të ngjarë që edhe çmimi i kafesë të pësojë një ndryshim të madh, edhe atë si pasojë e ndryshimeve klimatike. Shpenzimet që duhet të përballojnë prodhuesit e mëdhenj për të...