Thursday, 25 November 2021
Maqedoni 25.11.21 | 19:54

Prej nesër paralajmërohet ndërprerje të komunikacionit hekurudhor

Komunikacioni hekurudhor prej nesër në ora 7 do të jetë në ndërprerje për shkak të mospagesës së pjesës së dytë të rrogës për tetor, paralajmëruan kryetarët e sindikatave të personelit makinist dhe ekzekutiv në Hekurudhat e RMV Transport, Toni Dimovski dhe Dushko Çakarovski. Siç...

Maqedoni 25.11.21 | 18:52

Nesër pritet dorëheqja e Zaevit

Bordi Qendror dhe Ekzekutiv i LSDM-së nesër do të diskutojnë për dorëheqjen e kryeministrit dhe kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev. Nesër po ashtu pritet Alternativa të merr vendin nëse do të jetë pjesë e qeverisë. Mbledhja e LSDM-së u anulua për shkak të aksidentit në Bullgari ku humbën...

Ekonomi 25.11.21 | 17:57

Rreth 4% e qytetarëve të Maqedonisë janë varfëruar duke dhënë para për barna dhe mjek privat

Sipas analizës për mbrojtje financiare në sistemin shëndetësor të Maqedonisë që është zbatuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, rreth katër për qind e amvisërive në Maqedoni kanë prekur varfërinë ose janë me më pak të hyra për shkak të pagesave private, ndërkaq 6.5% e...

Maqedoni 25.11.21 | 17:54

Shqipëria ratifikon marrëveshjen me Maqedoninë e Veriut për kontrolle të përbashkëta në vendkalimet kufitare

Kuvendi i Republikës së Shqipërisë në seancën e sotme ratifikoi marrëveshjen për kontrolle të përbashkëta në vendkalimet kufitare me Maqedoninë e Veriut. “Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë kontrolle të përbashkëta kufitare sipas të njëjtit model siç e kemi me Kosovën dhe Malin...

Maqedoni 25.11.21 | 14:45

Spasovski: Hetimi duhet të zgjerohet dhe askush të mos lihet jashtë përgjegjësisë

Është në interesin e të gjithëve që hetimi të jetë i shkurtër dhe efikas, tha ministri i Brendshëm Oliver Spasovski në një intervistë për”TV24″. Ai tha se detajet e shkakut do të jenë të disponueshme së shpejti, por hetimi duhet të zgjerohet për të mbuluar të gjitha aspektet...

Bota 25.11.21 | 13:25

Certifikata e Covid-19 do të jetë e vlefshme për 9 muaj

Bashkimi Evropian ka propozuar një kufi nëntë mujor për vlefshmërinë e certifikatave të vaksinimit për udhëtimet brenda bllokut europian, si dhe prioritetin e udhëtarëve të vaksinuar. Vaksinimi me një dozë të tretë përforcuese do të kërkohet pas nëntë muajsh nga vaksinimi fillestar...

Maqedoni 25.11.21 | 13:20

Prokurorët: Gabimi njerëzor dyshohet të jetë shkaktar i aksidentit në Bullgari

Gabimi njerëzor është dyshimi kryesor që besohet të ketë shkaktuar aksidentin me autobusin e Maqedoninë së Veriut në një autostradë të Bullgarisë, ka deklaruar në Sofje, Zëvendëskryeprokurori dhe drejtori i Shërbimit Hetimor Kombëtar në Bullgari, Borislav Sarafov. “Për momentin...

Shkup 25.11.21 | 13:17

Bashkia e Shkupit ndan dy milion denarë për familjet e viktimave të aksidentit në Bullgari

Dy milionë denarë për familjet e viktimave të aksidentit tragjik në Bullgari, do t’i ndajë Bashkia e Shkupit. Kryetarja e Shkupit, Danella Arsovska, ka propozuar që në seancën e radhës të Këshillit, të vendoset për ndarjen e mjeteve financiare, në shenjë solidariteti dhe në nder të...

Jetë 25.11.21 | 12:24

Maska me shafran Indie që u jep jetë nga e para qelizave të fytyrës

I konsideruar prej dekadash si një SuperUshqim, (në fakt është një erëz) shafran i Indisë me dhjetra antioksidantë të fuqishëm është një përbërës çudibërës edhe për lëkurën tuaj. Karakteristikat e tij anti-inflamatore mund të ndihmojnë në qetësimin e skuqjes, trajtimin e shenjave...

Maqedoni 25.11.21 | 12:20

Boçvarski: “Besa Trans” tani nuk ka licencë për udhëtime

“Besa Trans” tani nuk ka licencë për të punuar, për të transportuar pasagjerë. Shërbimet tona aktualisht janë duke punuar, dje kam marrë dy raste të dy kompanive që kanë aplikuar për licencë, por të cilat janë refuzuar, thotë ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bllagoj Boçvarski...

Kuzhina 25.11.21 | 12:02

Bollgur me perime

Kjo recetë u përgatit nga ARTI I GATIMIT Bollguri me perime është një recetë e thjeshtë dhe e shpejtë kur nuk kemi kohë për të gatuar. Zgjedhja e perimeve mund të jetë sipas dëshirës, mjaftojnë të jenë të freskëta. Përbërësit: 100 g bollgur, 160 ml ujë, 1 kokërr qepë, 1 kokërr...

Jetë 25.11.21 | 11:51

Shenjat zodiakale që janë menaxherët më të mirë të parasë, s’mbeten kurrë ngushtë

A dëshiron të dish se cilat janë shenjat e horoskopit të cilat i pëlqejnë shumë lekët dhe të cilët kanë prirjen për tu bërë të pasur? Më poshtë po ju listojmë 3 shenjat, të cilat konsiderohen si më të pasurat ndër të gjitha shenjat e zoodiakut. Vend i 1 –rë: Virgjëresha Në...

Jetë 25.11.21 | 11:47

Apple vendos të zhvillojë vetë teknologjinë celulare 5G

Apple ka planifikuar të bashkëpunojnë me Taiwan Semiconductor Manufacturing Co për të prodhuar modemët 5G për iPhone e ardhshëm. Gjiganti i iPhone do të përdorë teknologjinë 4-nanometër të TSMC që ende nuk është implementuar në asnjë produkt komercial. Si duket modemi 5G i iPhone është...

Skena 25.11.21 | 11:41

Pas Argjendit, tani edhe një tjetër konkurrente largohet nga “Për’puthen”

Ish-konkurrenti i “Për’puthen”, Argjend Rraci para disa ditësh vendosi të largohet nga ky emision, për të cilin foli sot ekskluzivisht në emisionin e mëngjesit, “#Gjesi” në T7. E që pas tij, tani edhe një tjetër konkurrente është deklaruar se ka lënë emisionin. Antonia Gjoka...

Maqedoni 25.11.21 | 11:32

Investuesit gjermanë me dekret kërkojnë saktësim të Propozim-ligjit për të dielën ditë jopune

Investuesit gjermanë në vend parashtruan kërkesë, në Propozim-ligjin me të cilin e diela do të shpallej ditë jopune të futet dekret për rregullim të saktë të një zgjidhje të këtillë. Ky dekret, siç informoi drejtori i Delegacionit të ekonomisë gjermane, Patrik Martens, do ta mbrojë...

Bota 25.11.21 | 11:30

Kontrabandoi serialin ‘Squid Game’ në Korenë e Veriut, dënohet me vdekje

Koreja e Veriut ka dënuar me vdekje një qytetar, që ka importuar në mënyrë ilegale kopje të serialit të famshëm “Squid Game”, ndërsa ka dënuar me pesë vjet punë të rëndë gjashtë të tjerë. Personi besohet se i ka shpërndarë USB me kopje të serive një studenti, të cilat më...

Bota 25.11.21 | 11:25

Mbi 100 mijë viktima me COVID-19 në Gjermani

Gjermania është bërë shteti i fundit që ka regjistruar mbi 100,000 viktima me koronavirus, prej shpërthimit të pandemisë. Sipas të dhënave të publikuara të enjten nga autoritetet gjermane, në periudhë 24-orëshe janë regjistruar 351 vdekje shtesë, duke e çuar totalin në 100,119. Në...

Maqedoni 25.11.21 | 11:21

VMRO-DPMNE: Nuk do ta politizojmë rastin, por qytetarët duhet ta mësojnë të vërtetën

VMRO-DPMNE për shkak se akoma në vend është ditë zie, dhe për shkak të respektit ndaj viktimave nuk ka ndërmend ta politizoj rastin, dhe as që do ta bëj në të ardhmen, thonë nga VMRO-DPMNE-ja. Megjithatë sipas partisë së Mickoskit opinioni pas mbarimit të zisë, nesër në një konferencë...

Maqedoni 25.11.21 | 10:25

Janev: Bullgaria nuk do të heqë dorë nga qëndrimi i saj për Maqedoninë

Politika e Bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut mbetet e pandryshuar, tha në intervistën pothuajse njëorëshe për BNT kryeministri i përkohshëm bullgar, Stefan Janev. Siç lajmëroi korrespondenti i MIA-s nga Sofja, sipas Janevit, Bullgaria shumë mirë e ka kumtuar qëndrimin e vet para shoqërisë...

Maqedoni 25.11.21 | 10:18

Identifikimi i viktimave do të zgjasë shtatë ditë, i merret licenca kompanisë së autobusit të aksidentuar

Identifikimi i 45 të vdekurve në fatkeqësinë e rëndë të 23 nëntorit do të bëhet pasi që të merret material biologjik nga të afërmit e viktimave. Pritet kjo të zgjasë së paku shtatë ditë dhe kur të përfundojë do të organizohet bartja e mbetjeve të tyre mortore nga Bullgaria në...

Повеќе