Wednesday, 23 June 2021
Bota 23.06.21 | 15:12

Me lejen e gruas/ Gjermani martohet me dy të dashurat e tij: Shokët më kanë “zili” (Foto)

Marco Santo Silva, 35 vjeç, nga Këlni i Gjermanis është martuar ligjërisht me Daniela Silva, 35 vjeç, dhe ata kanë qenë në një martesë të hapur që nga 2012. Tani ai po planifikon të martohet me dy të dashurat e tij në një ceremoni simbolike, me bekimin e gruas së tij. Marco u takua...

Lajme 23.06.21 | 15:05

Maqedonia në fazë të portokalltë, gratë shtatzëna dhe të moshuarit mbi 60 vjet lirohen nga puna

Gjatë dy ditëve të ardhshme në gjithë territorin e vendit do të ketë temperatura të larta nga faza e portokalltë. Nga Ministria e Shëndetësisë njoftojnë se sipas Planit aksional për parandalim nga pasojat e valëve të nxehta ndaj shëndetit të popullatës, nevojiten respektimi i masave...

Maqedoni 23.06.21 | 14:59

Kovid 19 RMV/ 1 humbje jete, 5 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët e fundit janë bërë 2.466 testime për coronavirus, ndërsa 5 raste kanë rezultuar pozitiv. Prej 5 rasteve të reja, 3 janë në Shkup dhe nga 1 në Tetovë dhe Kumanovë. MSH informon se ka ndërruar jetë vetëm një pacient, i cili...

Maqedoni 23.06.21 | 14:55

Arrestohet një person nga Tetova, fitoi mbi dy mijë euro duke mashtruar për aksidente të rrejshme

Zyrtarët policorë të SPB Tetovë dje rreth orës 13:50 e kanë arrestuar personin R.M (44), nga Tetova, për shkak të dyshimeve se ka kryer veprën penale “mashtrim”. Siç informojnë nga MPB, ai dyshohet se gjatë muajve janar, mars dhe prill të këtij viti me paraqitjen e dëshmive të rrejshme,...

Maqedoni 23.06.21 | 14:36

Sot 5 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët e fundit janë bërë 2.466 testime për coronavirus, ndërsa 5 raste kanë rezultuar pozitiv. Prej 5 rasteve të reja, 3 janë në Shkup dhe nga 1 në Tetovë dhe Kumanovë. MSH informon se ka ndërruar jetë vetëm një pacient, i cili...

Maqedoni 23.06.21 | 14:06

Rama i thotë Zaevit: Ne nuk dështuam, ky është dështim i BE-së

“Ne sërish do të duhet të presim, por do të vazhdojmë ta bëjmë të njëjtën gjë dhe të mbështetemi te vetvetja, dhe jo vetëm tek ajo që thotë Brukseli”. Këtë e deklaroi kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, gjatë fjalimit të tij në Forumin e Parë Ekonomik në Shkup, në të cilin...

Maqedoni 23.06.21 | 13:39

Vazhdon bllokada nga Sofja, Shkupi ende sheh mundësi në samitin e liderëve të BE-së

Bullgaria edhe një herë e ka bllokuar miratimin e kornizës negociuese për fillimin e negociatave për pranimin e Maqedonisë së Veriut në BE në Këshillin për çështje të përgjithshme të Unionit të mbajtur dje në Luksemburg. Për Shkupin, megjithatë, një mundësi tjetër teorike për...

Maqedoni 23.06.21 | 11:53

Xhaferi në takim me Shentop: RMV dhe Turqia ndajnë vlera të përbashkëta për paqen dhe stabilitetin në rajon

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, në margjinat e Sesionit të Tetë Plenar të AP-së së PBEJL-së të mbajtur më 22 qershor 2021 në Antalia, realizoi takim bilateral me Mustafa Shentop, kryetar i Kuvendit të Madh Nacional të Turqisë. Siç njoftojnë...

Maqedoni 23.06.21 | 10:52

Autoritetet e Maqedonisë thonë se në fund të verës do të arrihet imuniteti kolektiv

Autoritetet shëndetësore të Maqedonisë konsiderojnë se deri në fund të verës në Maqedoni do të mund të arrihet përqindja e personave të imunizuar për të cilët mund të thuhet se ka imunitet kolektiv nga coronavirusi. Sipas ministrit Venko Filipçe, deri në fund të verës mund të vaksinohen...

Lajme 23.06.21 | 10:43

Haaland mund të shkojë te Bayern

Rregulli i pashkruar i futbollit gjerman në dekadat e fundit është se kush shkëlqen në radhët e Borusia Dortmund, herët e vonë do të përfundojë duke luajtur me fanellën e Bajenr Mynih. Kështu ka ndodhur shpesh me shumë lojtarë që kanë prodhuar “kanarinat” ndër vite, duke ndezur...

Shkup 23.06.21 | 10:38

Pa ujë një pjesë e Kisella Vodës dhe Studeniçanit

Ndërprerje të furnizimit me ujë sot prej orës 09:15 do të kenë konsumatorët e rrugëve “Petar Deljan” dhe “Mihaill Çakov”, në Komunën e Kisella Vodës, ndërsa nga ora 09:30 pa ujë do të jenë konsumatorët e Studeniçanit.

Maqedoni 23.06.21 | 10:33

Varhelyi: Fillimi i negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë mbetet prioritet

“Fillimi i negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, mbetet çështje prioritare”, ka thënë eurokomesari për zgjerim dhe fqinjësi Oliver Varhelyi, pas mbledhjes së Këshillit për Punë të Përgjithshme në Luksemburg. “Në lidhje me situatën me Shqipërinë dhe Maqedoninë e...

Maqedoni 23.06.21 | 10:22

MPB: 106 gjoba në territorin e Sarajit

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së djeshme (22.06.2021) në territorin e Komunës së Sarajit në periudhën prej 12:00 deri në 20:00 kanë kryer kontrolle të shtuara, me çrrastë janë sanksionuar 106 vozitës, prej tyre: 18 kanë drejtuar makinën pa patentë shoferi,...

Maqedoni 23.06.21 | 10:16

Partitë politike në Maqedoni afër arritjes së marrëveshjes për Kodin Zgjedhor

Siç raporton MIA, Ministria e Drejtësisë njofton se Grupi i punës për përgatitjen e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor i formuar nga Ministria e Drejtësisë është afër arritjes së marrëveshjes. Ata theksojnë se ka mbetur edhe pak kohë për shkak se propozimi duhet të çohet në Kuvend, ndërsa...

Maqedoni 23.06.21 | 10:07

Valë e nxehtë në Maqedoni, rekomandime për mbrojtje nga temperaturat e larta

Siç njoftojnë nga Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike, gjatë ditëve të ardhshme temperaturat do të jenë mbi 35 gradë celsius. Më nxehtë do të jetë të enjten dhe të premten kur temperaturat në disa vende do të tejkalojnë 40 gradë celsius dhe do të aktivizohet niveli i portokalltë,...

Maqedoni 23.06.21 | 10:00

Pendarovski: Nëse duhet të shpërfytyrohemi, nuk na duhet BE-ja

“Problemi kyç në BE është marrja e vendimit me konsensus”, thotë presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski. Sipas tij, pa ndryshime në këtë pjesë, BE nuk mund të jetë lojtari kyç gjeopolitik, duke shtuar se kjo çon në rritje të euroskepticizmit në Ballkanin Perëndimor...

Maqedoni 23.06.21 | 09:53

OBRM-PDUKM: Në BE nuk shkohet me kriminelë të LSDM-së dhe BDI-së

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, ka reaguar pas dështimit për të marrë datë për nisjen e negociatave me Bashkimin Evropian. Nga kjo parti thonë se Maqedonia nuk merr datë, pasi në BE nuk duan të kenë punë me kriminelët e LSDM-së dhe BDI-së. “Maqedonia është në vendin e 111...

Maqedoni 23.06.21 | 09:51

Në Shkup sot mbahet Forumi i parë Ekonomik – pjesëmarrës Zaevi, Rama dhe Varhelyi

Sot, me fillim prej orës 09:00 në Shkup do të mbahet Forumi i Parë Ekonomik. Në ngjarje paraqitje do të ketë kryeministri Zoran Zaev. Mes pjesëmarrësve në Forum është edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, eurokomesari për zgjerim, Oliver Varhelyi i cili do të paraqitet nëpërmjet...

Maqedoni 23.06.21 | 07:46

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe shumë i nxehtë. Do të ketë edhe vranësira mesatare. Ndërsa pasdite në disa vende do të ketë kushte për reshje të shiut. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 11 deri 20 gradë celcius, ndërsa ato maksimale do të jenë në interval...