Friday, 7 May 2021
Maqedoni 07.05.21 | 20:46

Hollshtajn: Për Berlinin është e pakonceptueshme BE të jep dritë jeshile për Tiranën, ndërsa jo edhe për Shkupin

Për Gjermaninë është e pakonceptueshme të jepet dritë jeshile për negociatat me BE vetëm për Shqipërinë, ndërsa jo për Maqedoninë e Veriut, tha ambasadorja gjermane në Shkup, Anke Hollshtajn. “Për udhëzime vendimtare në procesin e zgjerimit të BE-së është i nevojshëm pëlqimi...

Teknologji 07.05.21 | 18:59

Microsoft më në fund ridizajnon ikonat që prej Windows 95

Microsoft më në fund do të rifreskojë disa ikona në Windows të cilët datojnë që prej Windows 95. Gjiganti i softuerit gradualisht ka nisur një rimodelim të ikonave në Windows 10 si pjesë e një përditësim madhor që do të vijë këtë vit. Në Mars kemi parë disa ikona të reja sistemi...

Shkup 07.05.21 | 18:58

Vazhdimisht ulet ndotja e ajrit në Shkup

Në kuadër të aktiviteteve të Bashkisë së Shkupit, Qeverisë së RMV-së dhe komunave në kryeqytet, sipas analizave të fundit në bazë të të dhënave zyrtare të cilësisë së ajrit dhe mjedisit jetësor, numrat tregojnë për ulje stabile të ndotjes së ajrit në Shkup Sipas analizës, gjatë...

Shkup 07.05.21 | 17:47

Nesër në Shkup shënohet Dita e Evropës

Lëvizja Evropiane në RMV që vepron në kuadër të Lëvizjes Evropiane Ndërkombëtare në Bruksel, për të shënuar Ditën e Evropës, 9 majin, organizon marshin tradicional në Vodno nesër 08.05.2021 me fillim në ora 09L00. Fillimi i marshit është caktuar para Shtëpisë Evropiane (Europe House)...

Maqedoni 07.05.21 | 16:50

Humbin jetën 25 pacientë me COVID-19 në Maqedoni, regjistrohen 234 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 2.907 testime dhe janë regjistruar 234 raste të reja. Prej rasteve të reja 83 janë në Shkup, Kumanovë 27, Manastir 16, Tetovë 14, Strumicë 13, Shtip dhe Vinicë 9, Kërçovë 7, Prilep dhe Veles 6, Gostivar,...

Maqedoni 07.05.21 | 16:44

Filloi takimi mes Pendarovskit dhe Mickoskit

Në Vila Vodno filloi takimi mes presidentit Stevo Pendarovski dhe kryetarit të OBRM-PDUKM-së, Hritisjan Mickoski. Sipas OBRM-PDUKM-së, në takim do të bisedohet edhe për rastin e 27 prillit dhe për gjendjen aktuale politike. Pendarovskit pas njoftimit për takim tha se është mirë që pas nëntë...

Skena 07.05.21 | 15:24

Ana Cheri ngacmon imagjinatën e ndjekësve me rroba-larje ngjyrë rozë

Modelja e njohur ka ngacmuar ndjekësit me paraqitjen e fundit. Modelja e njohur Ana Cheri ka provokuar ndjekësit e Instagramit sërish. Ana nuk lë që fansat e saj të mërziten pa praninë e saj, duke qenë aktive në këtë rrjet social ku edhe ndan me ta imazhe nga më të ndryshmet. Së fundmi...

Bota 07.05.21 | 15:22

Japonia shqyrton zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme

Qeveria japoneze do të shqyrtojë mundësinë e shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme në Tokio dhe tri rajone tjera, deri në fund të muajit maj, me qëllim të uljes së numrit të rasteve të infektimit, që janë duke u rritur pak para se të nisin Lojërat Olimpike Verore. Ministri japonez...

Maqedoni 07.05.21 | 14:53

Nga java e ardhshme hapen kufijtë e Greqisë për shtetasit e Maqedonisë

Nga 14 maj qytetarët e Maqedonisë do të mund të hynë në Greqi me PCR test negativ jo më i vjetër se 72 orë ose me vërtetim se janë vaksinuar kundër coronavirusit. Këtë e vërtetoi edhe ministri Filipçe. Këto informacione ia ka dhënë ministri grek për Turizëm, Haris Teogaris në bisedën...

Jetë 07.05.21 | 14:43

Si të kuptoni nëse rënia e flokëve në këtë periudhë është normale apo e tepërt; 3 mënyra që mund t’i provoni menjëherë

Flokët tona humbasin 50 deri në 100 qime në ditë dhe është normale të shohim disa qime në jastëk në mëngjes ose në kabinën e dushit. Sasia e flokëve që po humbisni mund të varet nga gjatësia dhe trashësia e tyre, madje edhe nga lloji i jastëkut në të cilin flini. Si të kuptoni nëse...

Shkup 07.05.21 | 14:27

Mbi tre mijë qytetarë aplikuan për subvencione për biçikletë në Bashkinë e Shkupit

Për shkak të interesit të madh për subvencionim të blerjes së biçikletave të reja dhe përmbushjes së mjeteve të parapara, Bashkia e Shkupit njoftoi se thirrja publikuar tashmë është e mbyllur. Thirrja publike u shpall më 19 prill ndërsa aplikimi bëhej onlajn. Që nga shpallja e thirrjes...

Maqedoni 07.05.21 | 10:26

MSH Maqedoni: 12,606 qytetarë janë vaksinuar vetëm dje

Ministria e Shëndetësisë (MSH) në Maqedoni ka njoftuar se vetëm gjatë ditës së djeshme (6 maj, 2021) janë bërë 12606 vaksina për qytetarët e vendit. Deri tani sipas MSH-së janë vaksinuar 84.312 qytetarë gjithësejt. 28% e popullatës mbi 70 vite kanë pranuar të paktën një dozë të...

Futboll 07.05.21 | 10:10

Murinjo harton listën e përforcimeve, i pari është Matiç

Mesfushori serb në radhët e Man. Junajtedit, Nemanja Matiç është në listën e përforcimeve të reja të Hoze Murinjos për sezonin e ardhshëm te AS Roma. Siç mësuar më parë, trajneri portugez do të ulet në pankinën e skuadrës italiane në fund të sezonit aktual dhe zgjedhja e parë e...

Jetë 07.05.21 | 10:02

Çfarë është Nata e Kadrit, nata më e rëndësishme e Ramazanit

Nata e Kadrit konsiderohet nga myslimanët si nata më e shenjtë e Ramazanit. Data e saktë e Natës së Kadrit është e paspecifikuar, por besohet se ndodh në një nga 10 ditët e fundit gjatë këtij muaji të shenjtë. Shumë myslimanë besojnë se është ose nata e ditës së 27-të të Ramazanit,...

Bota 07.05.21 | 09:57

Vazhdon ‘lufta’ Twitter-Trump, media sociale mbyll një llogari që shpërndate postimet e ish-presidentit

Twitter ka pezulluar një llogari që shpërndante poste nga platforma e re e komunikimit të ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump. Një zëdhënës i kompanisë tha se llogaria @DJTDesk ka shkelur politikat e sigurisë nga shpërndarja e përmbajtjeve në “bashkëpunim...

Maqedoni 07.05.21 | 09:54

Pendarovski–Mickoski do të flasin për shumë tema por terrorizmi në Kuvend më 27 prill do të jetë kryesore

Presidenti Stevo Pendarovski dhe lideri i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski do të takohen sot në orën 15 në vilën Vodno, ku, sipas paralajmërimeve të partisë, do të diskutohen të dënuarit në rastin “27 prilli” dhe situata aktuale politike dhe ekonomike. Takimi ishte caktuar pas bisedës...

Skena 07.05.21 | 09:44

E quajti “rrugaçe”, çfarë nuk u transmetua në ekran nga përballja e ashpër Sindi-Arjan

Pak ditë më parë në emisionin “Për’puthen” ndodhi një situatë e pazakontë pasi për herë të parë janë përballur analisti i programit dhe një konkurrente. Për të gjithë tensionin e krijuar prej kohësh mes tyre, Sindi dhe Arjan Konomi janë vënë përballë njëri-tjetrit. Ajo...

Shkup 07.05.21 | 09:41

Pa ujë sot këto lagje të Shkupit

Një pjesë e shfrytëzuesve nga rruga “Vanço Mickov” në Komunën e Karposhit sot nga ora 9:30 do të mbesin pa furnizim me ujë. Siç informojnë nga Qendra Rajonale për Menaxhimin e Krizave të Qytetit të Shkupit, arsyeja e ndërprerjes në furnizimin me ujë është ndarja në shahtin e një...

Maqedoni 07.05.21 | 09:37

MPB e Maqedonisë ka arrestuar personin e kërkuar për vrasje në Turqi

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se gjatë ditës së djeshme, rreth orës 17:00 në rajonin e Karposhit policia ka privuar nga liria 47-vjeçarin Z.S. nga Republika e Turqisë. MPB njofton se personi në fjalë po qëndronte përkohësisht në Shkup. 47-vjeçari kërkohej nga autoritetet turke...

Maqedoni 07.05.21 | 09:00

Kaleska Vançeva: Të mos harrojmë se për 27 prillin ka vendime gjyqësore

Nëse kthehemi dhe i analizojmë veprimet e 27 prillit, do të shohim se veprime të tilla krijuan dhunë, e cila krijoi frikë, shqetësim tek qytetarët, në përgjithësi dhe jo vetëm tek deputetët, gazetarët dhe të tjerët që ishin në Kuvend, theksoi deputetja e LSDM-së Snezhana Kaleska Vançeva...

Повеќе