Tuesday, 20 April 2021
Maqedoni 20.04.21 | 19:07

Në Manastir të Maqedonisë lind viç me dy koka

Në fshatin Lazhec të Manastirit më 16 prill ka lindur viç me dy koka, kafkë të ngjutur, dy palë sy dhe goja. Viçi merr frymë rregyllisht, por veterinerët thonë se mudnësitë e tij për të mbijetuar janë të vogla. Më poshtë mund t’i shihni fotografitë e viçit të siguruara nga Tomislav...

Maqedoni 20.04.21 | 18:39

Qytetarët serb nuk do të paguajnë në pikëpagesat e Maqedonisë

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, në konferencën me homologun e tij serb, Zlatibor Lonçar tha se qytetarët serb nuk do të paguajnë në pikëpagesa nga 15 qershori deri më 15 gusht. “Shtetasit serb nga 15 qershori deri më 15 gusht do të lirohen nga pagesa në pikëpagesa në Maqedonisë...

Maqedoni 20.04.21 | 18:26

Regjistrohet tërmet në pjesën perëndimore të Maqedonisë

Një tërmet është regjistruar sot në pjesën perëndimore të Maqedonisë. Bëhet fjalë për tërmet me fuqi 2.2 ballë me epiqendër 18 kilometra nga Gostivari, ndërsa thellësia ka qenë 5 kilometra. Ndryshe, vjet dhe sivjet tërmetet janë shpeshtuar në pjesën perëndimore të vendit.

Maqedoni 20.04.21 | 18:00

Gjithsej 1.667 të hospitalizuar për shkak të coronavirusit në Maqedoni

Në 24 orët e kaluara në kovid – qendrat në spitalet në të gjithë vendin është njoftuar se po trajtohen gjithsej 1.667 pacientëve pozitivë dhe të dyshuar ndaj COVID-19. Nga Ministria e Shëndetësisë thonë se 134 pacientë pozitivë dhe të dyshimtë ndaj COVID-19 u shtruan në spitalin...

Maqedoni 20.04.21 | 17:43

Vazhdohen masat kufizuese në Maqedoni deri më 27 prill

Qeveria e Maqedonisë së Veriut morri vendim që t’i pranojë rekomandimet e Shtabit të Krizës për vazhdimin e masave kufizuese deri më 27 prill. Sipas vendimi, deri më 27 prill do të ketë orë policore nga ora 20:00 deri në ora 5:00 të mëngjesit, ndërsa restorantet dhe kafenetë do të...

Maqedoni 20.04.21 | 14:12

Carovska: Gjatë verës do të vendosim se si do të vazhdojë mësimi

Ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Milla Carovska në paraqitjen e saj të sotme në shkollën “25 Maji” në Shkup nuk dha detaje rreth pritshmërive se si do të vazhdojë viti i ri shkollor. Carovska zhvillimin aktual të mësimit e cilësoi si të suksesshëm. “Procesi i arsimit në asnjë moment...

Skena 20.04.21 | 14:10

Kryemnistri Johnson mbështet Premierligën për t’i përjashtuar top gjashtë klubet angleze nga garat evropiane

Kryeministri Boris Johnson ka mbështetur Premierligën që t’i përjashtojnë top gjashtë klubet nëse janë pjesë e Superligës Evropiane. Gjashtë top klubet e Premierligës ndihmuan në formimin e Superligës Evropiane, që pritet ta ndryshojë botën e futbollit, shkruan lajmi.net. Mbështetësit,...

Ballkan 20.04.21 | 14:06

Sekretet që fshihen pas dokumentit që ngriti në këmbë Ballkanin

Një dokument që sugjeron ndryshimin e kufijve të shteteve të pavarura që u formuan pas shpërbërjes së Jugosllavisë dhe reduktimin e Bosnjës dhe Hercegovinës në një të tretën e sipërfaqes aktuale ka nxitur një debat të fortë në rajon. Dokumenti i cili nuk mban një firmë zyrtare dhe...

Maqedoni 20.04.21 | 14:00

Rreth 15 mijë qytetarë të RMV-së janë vaksinuar në Serbi

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, pas takimit të sotëm me homologun serb në Beograd, kanë folur në lidhje me imunizimin e popullsisë si dhe gjendjen me coronavirusin. Ministri i Shëndetësisë në Serbi, Zllatibor Lonçar pas takimit theksoi se shtetasit e Maqedonisë së Veriut mund...

Maqedoni 20.04.21 | 13:52

Me rastin e 26 vjetorit të marrëdhënieve diplomatike, Osmani realizon bisedë telefonike me homologun ukrainas, Kuleba

Me rastin e 26 vjetorit nga vendosja e raporteve diplomatike midis dy shteteve, bisedë miqësore telefonike me Ministrin Kuleba. Riafirmuam raportet jashtëzakonisht të mira bilaterale dhe shkëmbyem mendime për mundësitë e avancimit të tyre, si dhe për integrimet evropiane dhe euro- atlantike...

Maqedoni 20.04.21 | 13:01

Raporti javor i ISHP-së: Shënohet ulje e rasteve të reja me COVID-19

Instituti për Shëndet Publik e ka publikuar raportin javor për gjendjen me coronavirusin në vend, për periudhën prej 12 deri 18 prill. Siç thuhet në raport, në këtë periudhë janë testuar gjithsej 21.763 materiale në laboratorët ku bëhen analiza molekulare për vërtetimin e pranisë së...

Skena 20.04.21 | 11:31

Flaka Krelani befason me transformimin e bërë në dukje

Ajo prej disa muajsh është zhvendosur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe duket se ka ndërruar tërësisht stilin e jetesës. Fjala është për këngëtaren shqiptare, Flaka Krelani, e cila së fundmi ka bërë një ndryshim drastik edhe në pamje. Krijuesja e hitit “Zjam” ka prerë thuajse...

Maqedoni 20.04.21 | 11:28

Bastisen qelitë e Grupit të Kumanovës në Idrizovë

Në orët e hershme të mengjesit, policia sot ka bastisur qelitë e pjesëtareve të Grupit të Kumanovës. Sipas policisë, gjatë bastisjes janë gjetur celularë dhe “gjësende tjera” të palejuara, transmeton gazeta Lajm. Ato janë dërguar për ekspertizë. “Bastisja është kryer pa asnjë...

Maqedoni 20.04.21 | 11:04

“E Majta” dorëzon kallëzime penale ndaj dy deputetëve dhe Talat Xhaferit

Partia politike “E Majta”, e cila në Kuvend përfaqësohet me dy deputetë, ka dorëzuar kallëzim penal ndaj deputetëve Miroslav Bogdanovski nga Shkupi dhe Bisera Kostadinova-Stojçevska, si dhe ndaj kryetarit të Kuvendit Talat Xhaferi. “E Majta” së bashku kallëzimet penale, ka dorëzuar...

Bota 20.04.21 | 10:51

BE, gati 651.000 vaksina Pfizer për Ballkanin Perëndimor, ministri austriak: Ky është hapi i parë!

Ministri i Jashtëm austriak, Alexander Schallenberg, që e koordinon aksionin e ndihmës së BE për vaksinat në Ballkan, tha se ky është hapi i parë. Dozat nuk do të shpërndahen sipas popullsisë, por sipas nevojës në Ballkan. Bashkimi Europian do të ndihmojë gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor...

Maqedoni 20.04.21 | 10:46

Regjistrohet tërmet në Maqedoni

Në Maqedoninë e Veriut sot është regjistruar tërmet në lartësi prej 2.2 ballë të shkallës së Rihterit. Lëkundjet e tokës u regjistruar në ora 02:12 pas mesnatës, me epiqendër 18 kilometra në jugperëndim të Gostivar, në thellësi prej 5 kilometrave.

Maqedoni 20.04.21 | 10:38

Bekteshi: Në fund të majit mund të hapen restorantet për dasma

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi në Click Plus, tha se nga fundi i majit mund të hapen restorantet e dasmave. Ai tha se hapja e restoranteve për dasma është temë diskutimi në Qeveri dhe nëse ulet numri i infektimeve, restorantet do të hapen. “Besoj edhe në diskutimet të cilat i...

Ballkan 20.04.21 | 10:32

Sulmi në xhaminë e Tiranës, Rudolf Nikolli akuzohet për “akt terrorist”

Rudolf Nikolli i arrestuar për sulmin në xhaminë “Dine Hoxha” në Tiranë ndonëse është me probleme shëndetësore është arrestuar për akuzën e “aktit terrorist”, shkruan Euronews. Kjo akuzë e ngritur ndaj tij vjen për shkak se i riu ka sulmuar një kult fetar siç është xhamia. Ngjarja...

Jetë 20.04.21 | 10:08

Pse është e mirë të ecurit vetëm?

Shumë prej nesh dalin në shëtitje të paktën një herë në ditë. Por nëse keni tendencë të dilni për një shëtitje me një shok ose partner rregullisht, do të ishte një ide e mirë të mbani vëzhgimin e ritmit. Si pjesë e një studimi të ri, studiuesit nga Universiteti Purdue analizuan...

Maqedoni 20.04.21 | 10:05

Ilire Dauti: Kuvendi bllokohet sepse shumica nuk ka numra, jo nga opozita

Deputetja nga koalicioni ASH-AAA, Ilire Dauti, në Click Plus theksoi se Kuvendi bllokohet pasi që sipas saj shumica parlamentare nuk ka numra dhe jo nga opozita. Ajo tha se është i çuditshëm fakti se sukses kanë filluar ta llogarisin momentin kur e arrijnë kuorumin. “Kjo është e dhimbshme...

Повеќе