Monday, 19 April 2021
Bota 19.04.21 | 18:24

Pandemia e Covid-19, gjysma e amerikanëve të rritur kanë marrë vaksinën

Gjysma e amerikaneve në moshë të rritur kanë marrë të paktën një dozë vaksinës kundër koronavirusit, në atë që konsiderohet si moment historik në luftën kundër pandemisë. Më shumë se 209 milionë doza janë injektuar në krahët e amerikanëve dhe 25 për qind e popullsisë është...

Maqedoni 19.04.21 | 18:06

REKORD: 62% të shqiptarëve e përkrahin Qeverinë

62 për qind e të gjithë shqiptarëve të anketuar e përkrahin punën e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut. Kështu thuhet në hulumtimin e fundit të realizuar nga Instituti maqedonas për bashkëpunim ndërkombëtar. Sipas hulumtimit të fundit të këtij instituti gjithashtu...

Ballkan 19.04.21 | 17:59

“Djali u lidh me një hoxhë, falej në xhami”, flet babai i 34-vjeçarit: Jena katolik, se ça i futën ca mjekrosha atje në Maqedoni

Babai i 34-vjeçarit, Rudolf Nikolli në një intervistë për News 24 ka folur në lidhje me ngjarjen që u regjistrua mesditën e kësaj të hënë në xhaminë ‘Dine Hoxha’. Ai ka deklaruar se djali i tij prej kohësh kishte kthyer besimin nga katolik në myslimanë. Dëshima e të atit: Unë...

Maqedoni 19.04.21 | 16:38

Sot 135 raste të reja dhe 35 viktima nga COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët e fundit janë bërë 841 testime për coronavirus, ndërsa 135 raste kanë rezultuar pozitiv. Prej tyre në Shkup-81, Tetovë – 15, Kumanovë – 13, Prilep – 8, Kavadar – 7, Makedonski Brod – 3, Shtip – 2, Manastir, Koçan,...

Maqedoni 19.04.21 | 16:36

Maqedoni: Gastronomia do të protestojë deri në plotësimin e kërkesave të tyre

Gastronomia prej nesër në mesditë do të fillojë me protesta para Ministrisë së Financave, të cilat do të zgjasin derisa të plotësohen kërkesat e tyre. Rreth 6,000 persona juridikë nga sektori turistik- hotelierik janë të përfshirë në protestë, ndërsa mbështetje kanë edhe nga këndet...

Maqedoni 19.04.21 | 12:35

Afrimi i rastit “Monstra” kërkon azil në Kosovë, për t’i shpëtuar dënimit të përjetshëm në Maqedoni?!

Agjencia e lajmeve MIA njofton se nga burime të veta në Kosovë ka marrë vesh se Afrim Ismailoviq është liruar nga arresti për shkak të pjesëmarrjes në një aksident trafiku dhe se i është shqiptuar masë e kujdesit të shtuar. Kjo agjenci poashtu merr vesh se Ismailoviq ndërkohë ka kërkuar...

Maqedoni 19.04.21 | 12:30

Filipçe: Gjendja me virus po stabilizohet

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe pas takimit me drejtorët e klinikave dhe kovid-qendrave ka shkruar në rrjetet sociale në lidhje me gjendjen epidemiologjike me pandeminë. Filipçe ka shkruar se egjendja me pandeminë po stabilizohet pasi numri i pacientëve të shtrirë nëpër spitale...

Teknologji 19.04.21 | 10:59

iPhone 13 do të vijë me kamera diagonale (VIDEO)

Apple është duke sjellë ndryshime të dukshme në dizajnin e modeleve të iPhone 13. Në një video të publikuar nga “EverythingApplePro” shihet se iPhone 13 dhe iPhone 13 CAD do të përmbajë kamera të reja mbrapa. Këto kamera pritet të vijnë me madhësi më të madhe. Videoja e publikuar...

Bota 19.04.21 | 10:57

Hakmerret Moska, dëbon 20 punonjës të ambasadës çeke

Përshkallëzohet përplasja diplomatike mes Rusisë dhe Cekisë. Moska dëbon 20 punonjës të ambasadës çeke si hakmarrje ndaj vendimit të Pragës, e cila dëboi më herët 18 diplomatë rusë. Kryeministri Andrej Babis dhe ministri i tij i Brendshëm dëbuan diplomatët rusë për shkak të akuzave...

Maqedoni 19.04.21 | 10:53

Maqedoni, paralajmërohen pasaporta për vaksinim kundër Covid-19

Autoritetet presin që interesi për vaksinim kundër Covid-19 të rritet periudhës në vijim, respektivisht para fillimit të verës, kur tek qytetarët rritet kërkesa për udhëtim, transmeton Alsat. Nga Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut thonë se BE ende nuk ka marrë një vendim...

Maqedoni 19.04.21 | 10:40

Ora policore dhe masat tjera restriktive mbeten në fuqi edhe një javë

Masat restriktive mbeten në fuqi edhe një javë. Jo zyrtarisht raportohet se një vendim i këtillë është sjellë në mbledhjen e sotme të Shtabit të Krizës, me propozim të ministrit të Shëndetësisë Venko Filipçe, gjegjësisht Komisionit për Sëmundje Infektive (KSI). Javën tjetër, pas...

Futboll 19.04.21 | 10:35

FIFA kundër Superligës: “Ne nuk e pranojmë atë, është separatiste”

FIFA ka reaguar pas formimit të Superligës Evropiane, duke e kundërshtuar atë por njëkohësisht duke bërë thirrje për qetësi dhe bisedime konstruktive për të mirën e lojës së futbollit. 12 klubet e mëdha evropiane, AC Milan, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter, Juventus,...

Maqedoni 19.04.21 | 10:28

Autostrada Kërçovë – Ohër, rrezik potencial për vozitësit

Nuk ka ditë, pa një aksident trafiku, shumë shpesh me viktima në njerëz. Qytetarët ankohen se autostrada në ndërtim Ohër – Kërçovë po bëhet gjithnjë e më e pasigurt për vozitje. Në një pjesë të madhe të seksionit ka një vonesë në punimet e ndërtimit, për shkak të së cilës...

Maqedoni 19.04.21 | 10:07

“Agimi i Bamirësisë” kujdeset për studentët dhe nevojtarët në Tetovë duke ju shtruar qindra iftare çdo ditë

Për të nëntin vit me radhë shoqata humanitare “Agimi i bamirësisë” është duke organizuar “Sofrën e Ramazanit”. Për çdo ditë po ndahen mbi 700 iftare falas. Iftaret ndahen për disa kategori, por një numër i madh shkon për studentët që janë duke qëndruar në Tetovë në kohë...

Maqedoni 19.04.21 | 09:51

Sot duhet të arrijnë 10 mijë vaksina Pfizer në Maqedoni

Në orët e pasdites priten që të arrijnë 10 mijë vaksina Pfizer në Maqedoni të cilat më herët ishin porositur nga vendi jonë. Transporti i këtyre vaksinave do të realizohet me një organizim special dhe i njejti kontingjent do të duhet të përsëritet edhe me 26 prill. Gjithashtu, priten...

Lajme 19.04.21 | 09:49

Moti sot me vranësira dhe reshje shiu, temperatura deri më 17 gradë

Moti gjatë ditës së sotme do të jetë me vranësira dhe reshje shiu. Në male dhe në vendet më të larta të pjesë veriperëndimore të vendit reshjet do të jenë me dëborë. Temperatura minimale do të jetë në interval prej 4 deri në 9 gradë, ndërsa ajo maksimale nga 10 deri në 17 gradë...

Maqedoni 19.04.21 | 08:41

Sot do të vendoset për masat restriktive, çfarë do të ndodh me orën policore?

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse sot do të vendos për masat restriktive që do të vlejnë pas 20 prillit. Këtë dje e bëri të ditur për TV21, ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe. Këto masa, duhet të tregojnë se nëse ora policore do të qëndrojë të vlejë në po të njëjtën formë...

Skena 19.04.21 | 01:29

“Pesë vite bëja gjilpëra si drogë”, Atdheu rrëfen momentin e sikletshëm të fëmijërisë

Konkurrenti i “Për’puthen”, Atdhe Xharavina, gjatë intervistës së fundit tregoi shumë gjëra rreth jetës së tij dhe për për fëmijërinë e tij të vështirë. Ai tregoi se kur ishte i vogël, kishte kaluar pesë vitet më të vështira të jetës së tij. Kjo pasi i kishin thënë se...

Skena 19.04.21 | 01:26

Pas ndarjes nga Ana, Arsimi merr vendimin e rëndësishëm

Dy ditë më parë, Ana zbuloi se ajo dhe Arsimi i kanë dhënë fund lidhjes. “Kam qenë dhe e kam pranuar disi, jo plotësisht. Ka qenë njohje më shumë. Ka qenë diçka midis nesh, por nuk është më”, tha ish-konkurrentja e Për’puthen. Pas ndarjes, Arsimi ka vendosur të ndryshojë këngën...

Bota 19.04.21 | 01:21

Studimi: A ka më shumë rrezik që banorët e qyteteve të dendura të infektohen me Covid-19?

Thoni çfarë të doni për rrugët e zhurmshme të Nju Jorkut, smogun e Los Anxhelosit dhe normat e krimit të Çikagos, por këto vende të mbushura me njerëz nuk kanë më shumë të ngjarë të vënë në rrezik banorët për të kontraktuar COVID-19. Të dhënat nga një aplikacion shëndetësor...

Повеќе