Saturday, 23 January 2021
Maqedoni 23.01.21 | 18:05

11 viktima dhe 347 raste të reja me Kovid-19

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e undit janë kryer 2013 teste, ndërkohë që janë regjistruar 347 raste të reja të të infektuarve me Kovid-19 dhe atë: Shkup-179, Kumanovë-24, Tetovë-14, Prilep-5, Gostivar-8, Shtip-13, Manastir-1, Veles-11, Ohër-18, Strumicë-7, Kavadar-13,...

Bota 23.01.21 | 18:03

Italia mbyll TikTok-un pas vdekjes së 10-vjeçares në një sfidë

Prokurorët italianë kanë hapur një hetim për vdekjen aksidentale të një 10-vjeçareje që duket se mori pjesë në një sfidë në rrjetin e ndarjes së videove TikTok. Hetimi vjen ndërsa Italia njoftoi se kishte bllokuar përkohësisht aksesin në TikTok për përdoruesit, mosha e të cilëve...

Maqedoni 23.01.21 | 17:00

Bastoret e Maqedonisë kundër ndryshimeve në Ligjin për lojëra të fatit: Pa punë mbesin mbi 8.000 persona

Asociacioni i Bastoreve Sportive nuk i pranon ndryshimet në Ligjin për lojëra të fatit për shkak se me këtë, do të bëhet mbyllja e industrisë, humbja e mijëra vendeve të punës dhe humbje të mëdha për buxhetin shtetëror. Kryetari i këtij asociacioni, Vasko Ilijevski sot tha se nuk pajtohen...

Maqedoni 23.01.21 | 16:07

Maturantët e Maqedonisë nuk heqin dorë nga kërkesat

Mësimi në gjysmëvjetorin e dytë vazhdoi sipas të njëjtit model hibrid, ashtu si në pjesën e parë të vitit shkollor 2020/2021 sepse, sipas Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, rezultoi i suksesshëm dhe siguron vazhdimësi në procesin arsimor në kushte pandemie. Nxënësit deri në klasën...

Bota 23.01.21 | 12:27

AstraZeneca furnizon në BE më pak vaksina se plani

Nëse koncerni britaniko-suedez do të marrë licencën për vaksinën e tij në BE, sasia e furnizimit në fillim do të jetë më e ulët nga sa është parashikuar, tha zëdhënësja e sipërmarrjes. Arsyeja ka të bëjë me rendimentin më të ulët në një nga zonat e prodhimit „brenda rrjetit...

Shkup 23.01.21 | 12:21

Gjobiten 407 persona për mosmbajtje të maskës mbrojtëse

Nga Ministria e Brendshme njoftojnë se dje janë regjistruar 407 shkelje për mosmbajtje të maskës mbrojtëse. Gjatë 24 orëve të kaluara (22/23.01.2021) në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, lidhur me masën për mbajtjen e maskës mbrojtëse, janë regjistruar 409 kundërvajtje”,...

Maqedoni 23.01.21 | 11:28

Sanksionohen 130 vozitës në Komunën Qendër, 13 pa patentë shoferi

Ministria për Punë të Brendshme gjatë ditës së djeshme (22.01.2021) ka vazhduar me kontrollet e shtuara në trafik, me çrrastë vetëm në Komunën Qendër ka shqiptuar gjithsejtë 130 gjoba dhe atë: 13 për ngasje të makinës pa patentë shoferi, 8 për makina teknikisht të parregullta dhe...

Maqedoni 23.01.21 | 11:25

Në covid-qendrat në Shkup për 24 orë janë hospitalizuar 20 pacientë, gjithsej mjekohen 274

Në 24 orët e fundit në qendrat covid në Shkup janë shtruar 20 pacientë të rinj për shkak të komplikimeve me koronavirus. Gjithsej 274 persona të dyshimtë dhe të konfirmuar me Covid-19 po trajtohen në repartet infektive në kryeqytet, kumtoi Ministria e Shëndetësisë. Në Klinikat Interne...

Shkup 23.01.21 | 11:14

Shkup, në 24 orët e fundit hospitalizohen 20 pacientë me Kovid-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Qendrat Kovid në Shkup për shkak të komplikimeve nga koronavirusi janë hospitalizuar 20 pacientë. Gjithsejtë 274 persona të dyshuar dhe të konfirmuar me Kovi-19 po kurohen në repartet infektive në Shkup. Pjesa me e madhe e pacientëve janë me oksigjeno-terapi,...

Maqedoni 23.01.21 | 11:10

Maqedoni, pritet të zgjerohet lista e konsumatorëve të cilëve do t’ju ndihmohet financimi i energjisë elektrike dhe termike

Siç njoftojnë nga KRRE, tashmë ka filluar definimi i parimeve, në bazë të së cilëve do të zgjerohet lista ekzistuese e konsumtaroëve të ndjeshëm me qëllim të uljes së varfërisë energjetike. Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit, bashkë me Ministrinë e Ekonomisë,...

Maqedoni 23.01.21 | 11:00

Bie numri i rasteve të reja me COVID-19 në Maqedoni

Gjatë ditës së djeshme në Maqedoni kishte 307 raste të reja nga 1.854 testime, dhe po ashtu kishte 658 pacientë të shëruar dhe 14 të vdekur. Numri i përgjithshëm i të diagnostifikuarve me COVID-19 në Maqedoni që nga fillimi i epidemisë është 90.124, ku prej tyre 76.045 janë shëruar...

Maqedoni 23.01.21 | 09:03

Maqedonia arsyeton vonesën e arritjes së vaksinës kundër COVID-19

Maqedonia e Veriut ende po pret që të arrijnë vaksinat kundër koronavirusit, teksa autoritetet janë arsyetuar se vonesat për arritjen e tyre po bëhen për shkak se kompania amerikane, Pfizer është nën presion për të furnizuar edhe vende të tjera të botës me vaksinën e saj kundër COVID-19. Serbia...

Maqedoni 23.01.21 | 08:58

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me mjegulla dhe me të rreshura shiu në gjithë territorin e vendit, përcjell Telegrafi Maqedoni. Temperaturat do të lëvizin nga 3 deri në 10 gradë Celsius Edhe gjatë ditëve të ardhshme priten kushte të njejta.