Wednesday, 25 November 2020
Bota 25.11.20 | 17:19

Biden flet si President: Mandati im, jo një mandat i tretë i Obamës

“Mandati im nuk do të jetë një mandat i tretë i Obamës”. Kështu u shpreh Joe Biden, në intervistën e parë televizive si president i zgjedhur i SHBA-së. Ai siguroi që administrata e tij jo vetëm që do të përfaqësojë një moment ndryshimi rrënjësor në krahasim me 4 vitet e Donald...

Maqedoni 25.11.20 | 16:27

Grubi sot qëndroi për vizitë në Prishtinë: Takoi zv/kryeministren e Kosovës, znj. Albulena Balaj-Halimaj

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive z. Artan Grubi sot në Prishtinë ka realizuar një takim pune me zëvendëskryeministren e Republikës së Kosovës, znj. Albulena Balaj-Halimaj. Në këtë takim u bisedua për mbajtjen e mbledhjes...

Maqedoni 25.11.20 | 16:21

Shkelja e të drejtave autoriale, gjykata rrëzon padinë e televizionit Telma

Prokuroria themelore publike, në mënyrë skandaloze e ka hedhur poshtë padinë e ngritur të Televizionit “Telma” të cilës i janë bashkëngjitur të gjitha mediat tjera kombëtare, për shkeljen e të drejtave autoriale dhe të krijimtarisë. Sipas avokatit Sasho Dukovski, prokuroria për 21...

Maqedoni 25.11.20 | 16:19

Zaev: Goce Dellçev është revolucionar si për maqedonasit ashtu edhe për bullgarët

“Goce Dellçev është një revolucionar, si për bullgarët, ashtu edhe për maqedonasit, të cilët luftuan për lirinë e Maqedonisë, dhe për njerëzit e Odrinës, dhe për gjithçka … Dhe ky është një realitet absolut”, thotë Kryeministri Zoran Zaev në një intervistë për median bullgare...

Ekonomi 25.11.20 | 15:45

Besimi: Me buxhetin për vitin 2021 sigurohet mbështetje më e madhe për ekonominë vendore

Për të mbështetur investimet, konkurrencën, ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, turizmin e brendshëm, si dhe të gjithë fushën e zhivillimeve ekonomike në vitin 2021, ofrohen 4.5 përqind më shumë pikë krahasuar me buxhetin e vitit 2019, pra me buxhetin për vitin 2021, 24% e shpenzimeve janë...

Jetë 25.11.20 | 13:06

Meghan Markle ndan dhimbjen me botën: Humba fëmijën e dytë

“Një dhimbje e papërshkrueshme”, Meghan Markle rrëfeu se ka humbur fëmijën e saj të dytë në muajin korrik, por për këtë ka vendosur të flasë vetëm tani. Dukesha 39-vjeçare ende nuk e ka marrë veten shpirtërisht, megjithatë tha se vendosi ta ndante me të gjithë eksperiencën e...

Maqedoni 25.11.20 | 13:03

Carovska me rastin e 16 ditëve të aktivizmit: Me arsim cilësor për parandalim në dhunën ndaj vajzave dhe grave

Ministrja e Arsimit dhe Shkencës Milla Carovska në video fjalimin me rastin e shënimit të 16 ditëve të aktivizmit tha se për dhunën me bazë gjinore duhet të flasim vazhdimisht, ndërsa jo vetëm në ditët kur zgjat fushata. Carovska e cila është aktiviste prej kohësh në luftën dhe forcimin...

Maqedoni 25.11.20 | 13:00

Aktivizimi i Armatës, Shekerinska: Presim vendimin e presidentit

E pyetur se kur do të nis aktivizimi i ushtrisë në sigurimin e disa prej institucioneve shëndetësore pas shpalljes së gjendjes së krizës, ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska tha se Qeveria ka dorëzuar kërkesë deri tek Presidenca dhe se pritet që presidenti Stevo Pendarovski të marr...

Maqedoni 25.11.20 | 12:16

Carovska: Pushimi i parakohshëm, propozim i paargumentuar i opozitës

“Gjysmë-vjetori i parë i vitit shkollorë 2020/2021 do të përfundoj në fund të vitit, ndërsa gjysmë-vjetori i dytë do të filloj më 21 janar 2021. Pushim i parakohshëm nuk është i nevojshëm sepse në shkolla nuk ka përhapje të virusit”, deklaroi ministrja e arsimit, Milla Carovska,...

Maqedoni 25.11.20 | 11:40

Milloshoski për rastin “I pushtetshmi”: Aktakuza është politike, do ta dëshmoj në procesin gjyqësor

Deputeti i OBRM-PDUKM-së Antonio Milloshoski, i akuzuar në rastin “I pushtetshmi”, që ka të bëjë me shitjen e tokës në fshatin Izhishta, nën pronësi të Komunës së Makedonski Brod, në seancën e parë që u anulua, tha se aktakuza është e motivuar politikisht. Ai madje tha se këtë...

Maqedoni 25.11.20 | 11:38

Dy kompani turke konkurrojnë për ndërtimin e gazsjellësit në Maqedoninë e Veriut

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi informon se dy kompani turke kanë hyrë në garë për ndërtimin e gazsjellësit kryesor të gazit në Maqedoninë e Veriut. “Kompanitë “Aksa Dogalgas Dagiti AS” nga Republika e Turqisë dhe “Palmet Energy Anonymous Shirketi” gjithashtu nga Turqia...

Bota 25.11.20 | 11:35

Gjermania shtrëngon masat, “luftë për të shpëtuar” festat e fundvitit

Kancelarja gjermane Angela Merkel bisedon të mërkurën me shefat e landeve për masat që duhen marrë për festat e fundvitit. Shifrat e infektimeve në Gjermani janë ende të larta, por të qëndrueshme. E megjithatë, Gjermania synon t’i shtrëngojë edhe më shumë masat e mbylljes së lehtë,...

Lajme 25.11.20 | 11:31

Mjekët: Pacientët të informohen për efektet anësore të vaksinës kundër Covid-19

Autoritete shëndetësore dhe kompanitë e ilaçeve duhet të paralajmërojnë njerëzit për efektet anësore të vakcinës kundër koronavirusit, në mënyrë që ata ta dijnë çfarë të presin dhe që mos të frikësohen të marrin dozën e dytë, apelojnë nga Qendra për Kontroll dhe Parandalim...

Maqedoni 25.11.20 | 11:20

Kushte të mjerueshme në spitalin e Manastirit ku trajtohen pacientët me COVID-19

Pacientët me COVID-19 të cilët trajtohen në spitalin e Manastirit, kanë publikuar pamje brenda spitalit, në të cilin shihen kushtet e mjerueshme. Pacienti që e ka realizuar videon, thotë se kjo është pjesa e spitalit ku kushtet vlerësohen si më të mira, ndërsa për këtë dëshiron ta...

Maqedoni 25.11.20 | 11:19

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi, sot viziton Kosovën

NJOFTIM ZPKRMV Grubi sot me datë 25.11.2020, do të vizitojë Prishtinën dhe me këtë rast do të zhvillojë një takim pune me zëvendëskryeministren e Republikës së Kosovës, znj. Albulena Balaj-Halimaj. Pas takimit do të ketë konferencë për media. Vendi: Ndërtesa e Qeverisë së Republikës...

Shkup 25.11.20 | 10:51

MPB: Sanksionohen 396 vozitës në Shkup

Ministria për Punë të Brendshme (MPB) gjatë ditës së djeshme ka vazhduar me kontrollet e shtuara në trafik. Vetëm në territorin e Shkupit janë shqiptuar gjithsejtë 396 gjoba, mes të cilave 46 për ngasje të makinës pa patentë shoferi, 27 për makina teknikisht të parregullta dhe të...

Lajme 25.11.20 | 10:33

Vaksina nuk do të na shpëtojë nga pandemia, ekspertët bëjnë thirrje për kujdes

Pavarësisht pritjeve për qasje në vaksinë për koronavirus brenda disa javëve, Shteteve të Bashkuara dhe amerikanëve do t’iu duhen disa muaj – ndoshta edhe i tërë viti 2021 – përpara se gjërat t’i kthehen normalitetit dhe që njerëzit të mund të shkojnë nëpër kinema, të ndjekin...

Maqedoni 25.11.20 | 09:38

Mbi 20 mijë raste aktive me COVID-19 në Maqedoni, në spitale ka shtetër të lirë

Gjithsej 20.711 raste aktive me COVID-19 janë të evidentuar në Maqedoninë e Veriut, prej të cilëve 1.290 janë të shtrirë në spitale. Edhe përkundër rritjes së numrit të rasteve të reja dhe pacientëve që hospitalizohen, autoritetet shëndetësore thonë se ka shtretër të lirë. Ndërsa...

Maqedoni 25.11.20 | 07:33

Në pjesën më të madhe të vendit temperaturat e mëngjesit nën zero

Më ftohtë sot në mëngjes është në Berovë ku janë shënuar -9 gradë Celsius, ndërsa nën zero janë temperaturat edhe në pjesën më të madhe të vendit, përveç në Pretor dhe Gjevgjeli. Sipas informacionit nga Instituti Hidrometeorologjike, mëngjesin e sotëm në përgjithësi në vendet...