Sunday, 22 November 2020
Bota 22.11.20 | 21:00

Eksperti zviceran: Vetëm të vaksinuarit të udhëtojnë jashtë vendit

Rezistenca ndaj vaksinimeve është e konsiderueshme në Zvicër. Një studim i bërë në nëntor 2020 sugjeron që vetëm 16% e popullsisë do të vaksinohej menjëherë nëse do të kishte një vaksinë të aprovuar Covid-19, raportoi 20 Minuta. Më shumë se një e katërta (28%) e të anketuarve...

Maqedoni 22.11.20 | 20:59

Për 17 ditë janë shit mbi 44 mijë Summamed në Maqedoni (VIDEO)

Frika nga infektimi me virus korona ka shtyrë qytetarët që të insistojnë më shumë që mjekët t’u japin receta mjekësorë për blerje të antibiotikëve. Të dhënat e Fondit Shëndetësorë tregojnë se vetëm gjatë 17 ditëve të para të muajit nëntor janë blerë 44.550 pako “Sumamed”...

Maqedoni 22.11.20 | 20:30

Regjistrohen 1.112 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni, humbin jetën 24 pacientë

Ministria Shëndetësisë bëri të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 2.553 testime dhe janë regjistruar 1.112 raste të reja me coronavirus. Prej rasteve të reja 321 janë në Shkup, Kumanovë 69, Dibër 10, Shtip 38, Prilep 77, Tetovë 79, Strugë dhe Veles 44, Manastir 65, Ohër...

Bota 22.11.20 | 20:02

OBSH paralajmëron për valë të tretë të pandemisë në Evropë në fillim të vitit 2021

David Nabiro, këshilltar special për Kovid-19 në Organizatën botërore të shëndetësisë, paralajmëroi për valë të tretë të pandemisë së koronavirusit në Evropë në fillim të vitit 2021, nëse qeveritë nuk arrijnë të bëjnë gjithçka që është e domosdoshme, siç ishte rasti...

Maqedoni 22.11.20 | 12:52

685 gjoba për mosmbajtje të maskës mbrojtëse

Gjatë 24 orëve të fundit (21/22.11.2020) në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut janë regjistruar 722 shkelje për mosmbajtje të maskës mbrojtëse. Nga MPB-ja në vazhdimësi apelojnë deri tek të gjithë qytetarët që të respektojnë masat dhe protokollet e miratuara nga Qeveria...

Maqedoni 22.11.20 | 12:00

Xhaferi: Alfabeti shqip është dhuratë e madhe, amaneti që të ruhet kjo dhuratë është akoma më i madh

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi dërgoi sot mesazh urimi me rastin e Ditës së Alfabetit Shqip – 22 Nëntorin. “Qytetarë të nderuar, pjesëtarë të kombit shqiptar me gëzim të veçantë dua t’ju uroj festën 22 Nëntorit, Ditën e alfabetit shqip, që është vendosur sipas ditës kur...

Shkup 22.11.20 | 09:37

Dënohen 334 shoferë në Shkup

Ministria e Punëve të Brendshme gjatë ditës së djeshme vazhdoi me aksionet përforcuara në komunikacion. “Vetëm në territorin e Shkupit janë shqiptuar 256 gjoba, prej të cilave 17 janë për mosregjistrim ose probleme teknike në automjete, 12 për vozitje nën ndikimin e alkoolit, 9 për...

Maqedoni 22.11.20 | 09:35

Angellov: E shqyrtuam nevojën e pjesëmarrjes së armatës në sigurimin e spitaleve

Udhëheqësi i Shtabi kryesor për menaxhim me kriza, Stojançe Angellov pas mbledhjes së parë dhe se në mbledhje është shqyrtuar Plani aksional. Shtabi kryesor i krizës, me të cilin udhëheq drejtori i Qendrës për Menaxhim me Kriza, Stojaçe Angellov, në mbledhje përgatiti planin aksional...

Maqedoni 22.11.20 | 08:34

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti në vendin tonë do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla deri mesatare që do të ulen gjatë ditës. Në orët e mëngjesit do të fryjë erë e lehtë deri mesatare veriore, por gjatë ditës do ta ndryshojë drejtimin e saj në juglindje dhe do të jetë me intensitet më të ulët. Temperatura...