Saturday, 21 November 2020
Maqedoni 21.11.20 | 12:44

E thjeshtësuar për t’a kuptuar të gjithë, çfarë është testi PCR , e çfarë është testi SEROLOGJIK…?

Shkruan:Dr.Bujar Selmani-Specijalist-Neurolog 1.Testi PCR-deshmon-tregon pranin e struktures gjenetike te Virusit Covid 19…! Pra ky Test tregon qe pacienti ne kete moment eshte i infektuar me Covid 19…! 2.Testi Serologjik deshmon-tregon pranine e antitrupthave-Imunoglobulinave specifike IgG dhe igM...

Bota 21.11.20 | 12:42

Joe Biden mbushi 78 vjet, ja karriera e tij

Presidenti i zgjedhur Joe Biden mbushi të premten 78 vjeç. Pas dy muajsh, ai do të marrë në dorë frenat e një vendi politikisht të përçarë, që përballet me krizën më të rëndë të shëndetit publik prej një shekulli, një papunësi të lartë dhe një debat mbi padrejtësitë racore. Ndërkohë,...

Maqedoni 21.11.20 | 09:00

Shtabi kryesor për menaxhim me kriza në Maqedoni sot mban mbledhje

Shtabi kryesor për menaxhim me kriza sot në ora 16:00 do të mbajë mbledhje ku do të diskutohet Draft-plani aksional për luftën kundër pandemisë që e përgatit Qendra për Menaxhim me Kriza. Shtabi kryesor për menaxhim me kriza mbrëmë në Qendrën për Menaxhim me Kriza mbajti mbledhje dhe...

Maqedoni 21.11.20 | 07:32

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot pritet të jetë me erë dhe me vranësira. Në pjesën perëndimore të vendit dhe në veri në pjesët malore do të ketë kushte për reshje të borës, ndërsa më posht kushte për reshje të shiut. Temperatura minimale do të lëvizë nga -5 deri tre gradë celsius, ndërsa temperatura...