Monday, 30 March 2020
Bota 30.03.20 | 19:08

Një javë pas diagnostikimit me Covid-19, Princi Charles del nga izolimi

Princi Charles i Uellsit është në gjendje të mirë shëndetësore pasi përfundoi izolimin 7 ditor pas diagnostikimit me Covid-19. “Clarence House ka konfirmuar sot se, pasi ishte këshilluar me mjekun e tij, Princi i Uellsit tani është jashtë izolimit,” tha një burim mbretëror për CNN. Një...

Maqedoni 30.03.20 | 19:05

Filipçe raporton për gjendjen e pacientëve, disa prej tyre do të dërgohen në kurim shtëpiak

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, sot në konferencë për shtyp ka njoftuar rreth situatës së krijuar me pandeminë e coronavirusit. Ai tha se gjatë ditës së sotme janë konfirmuar 26 raste të reja dhe ka pasur një viktimë. Ai tha se lajmi i mirë është që nëntë pacientë janë...

Bota 30.03.20 | 18:34

Brenda gjysmë ore, merr kredi pa interes deri në 500 mijë franka, kjo është Zvicra

Zvicra i ka shpallur “luftë” koronavirusit. Shteti i fuqishëm evropian ka bërë planet e para ekonomike për të përballuar krizën që pritet të shkaktojë virusi pandemik. Ministri i Financave Ueli Maurer (69) ka prezantuar një pako shpëtimi të nxjerrur nga takimi me 300 shefat e bankave...

Maqedoni 30.03.20 | 18:15

Në Maqedoni janë mbyllur 22 objekte, ka pasur rritje të çmimit

Janë mbyllur 22 objekte hotelerie në Shkup, Kumanovë, Gostivar dhe Tetovë, kurse është vërejtur se 60 tregtarë i kanë rritur çmime pa bazë, veçanërisht të limonëve, kanë konstatuar inspektorët e tregut gjatë 5155 inspektimeve të realizuara gjatë javës së kaluar (22 – 27 mars 2020). Inspektime...

Bota 30.03.20 | 16:32

Trump: SHBA nuk do të paguajnë për sigurinë e princit Harry

Presidenti i Amerikës, Donald Tramp kumtoi sot se SHBA-ja nuk do ta paguajë sigurimin e princit britanik Hari dhe bashkëshortes së tij Megan. Sipas mediave amerikane, ata janë zhvendosur në Los-Anxhelos. “Ata tash janë zhvendosur nga Kanadaja në SHBA, megjithatë, SHBA-ja nuk do ta paguajë...

Maqedoni 30.03.20 | 16:25

Flamuri i Maqedonisë së Veriut u ngrit para selisë së NATO-s në Bruksel

Flamuri i Maqedonisë së Veriut pasdite është ngritur para selisë së NATO-s në Bruksel, në ceremoninë me të cilën u shënua inkuadrimi zyrtar i vendit në Aleancën Verialtlantike. Flamuri u ngrit derisa u interpretua himni i Republikës së Maqedonisë së Veriut. Para ngritjes solemne të...

Maqedoni 30.03.20 | 16:21

Vendim i ri i qeverisë, procedurat penale të mos vjetërsohen

Qeveria, përmes një dekreti që ka fuqi ligjore, ka vendosur, që të mos vjetrohen procedurat e ndjekjes penale, mëson Alsat. Ky dekret do të hyjë në fuqi, nga shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme dhe do të zgjasë deri sa të përfundojë. Shtyhet për më tej lëshimi i akteve të referimit,...

Maqedoni 30.03.20 | 15:29

Koronavirusi, 3 fshatra të Strugës mund të izolohen plotësisht

Pas pesë personave të infektuar me koronavirus në fshatrat Tatesh, Veleshtë dhe Labunishtë, komuna e Strugës nga Qeveria kërkoi që të izolohen këto vendbanime. Zv/ministri i shëndetësisë, Armend Arsllani, tha se nuk përjashtohet ky opsion. Ne si faktorë të jashtëm nuk duhet të përzihemi...

Maqedoni 30.03.20 | 15:01

Shkon në 285 numri i të prekurve me koronavirus, vdes 79-vjeçari nga Dibra

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë shënuar 26 raste të reja me koronavirus, ndërsa është shënuar edhe një rast vdekje. Bëhet fjalë për një 79-vjeçar nga Dibra që po trajtohej në Klinikën Infektive në Shkup. Numri i përgjithshëm...

Maqedoni 30.03.20 | 14:52

Seancë e Qeverisë, shqyrtohen masa shtesë si pasojë e Covid-19

Qeveria sot do të mbajë seancë në të cilën pritet të shqyrtohen masat shtesë pas gjendjes së jashtëzakonshme të krijuar si pasojë e pandemisë Covid-19. Siç mëson Alsat, në mbledhjen e sotme mes tjerash do të diskutohet për shpenzimet e rrjetit hekurudhorë në Maqedoninë e Veriut. Në...

Maqedoni 30.03.20 | 14:16

PDSH-ja kërkon orë policore 24 orëshe dhe vetëm një orë kohë për furnizime

Orë të mundshme maksimale të vendosen si orë policore në dy javët e ardhshme, kërkoi Menduh Thaçi kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH). Në konferencën për shtyp në selinë partiake ai theksoi se me këtë do t’u tregohet qytetarëve se në dhjetë ditët e ardhshme apo dy javëve...

Sport 30.03.20 | 14:10

E përfunduar, princi arab do të bëhet pronarë i skuadrës angleze

Pasi dështoi të marr nën kontroll Manchester United, princi i Arabisë Saudite, Mohamed bin Salman tani është shumë afër të bëhet pronar i një tjetër skuadre në Premierligë. Sipas “Sun Sport”, Newcastle United do të bëhet shumë shpejtë pronë e 34 vjeçarit, shkruan Indeksonline. Princi...

Maqedoni 30.03.20 | 14:06

NATO, flamuri i Maqedonisë së Veriut do të valojë në Bruksel dhe Norfolk

Ceremonia e ngritjes së flamurit të Maqedonisë së Veriut do të mbahet pasdite në selinë e NATO-s në Bruksel, me çfarë do të shënohet aderimi i vendit në Aleancën Veriatlantike. Ceremonia e ngritjes së flamurit do të mbahet njëkohësisht në të njëjtën kohë në selinë e Komandës...

Maqedoni 30.03.20 | 14:00

Dënim me nga 2.000 euro për dy shkupjanë, nuk respektuan rregullat gjatë pandemisë

Kundër dy personave, Prokuroria themelore publike Shkup sot parashtroi propozime për dënime për shkak të veprave të kryera penale – mosveprim sipas rregullave shëndetësore gjatë epidemisë, informojnë nga Prokuroria publike. “I akuzuari i parë, më 18 mars, në vendkalimin kufitar Deve...

Maqedoni 30.03.20 | 13:24

Nga e mërkura ftohje dhe reshje të mëdha të shiut e borës

Nën ndikimin e një vale të lagësht dhe të ftohtë ajrore të mërkurën do të ketë reshje të shiut, ndërsa nëpër male reshje të borës. Në disa vende reshjet do të jenë të mëdha, mbi 25 litra në metër katror.

Bota 30.03.20 | 12:43

“Pini vodka”, presidenti i Bjellorusisë: Më mirë të vdesësh në këmbë sesa të jetosh në gjunjë

“Pinë vodka, shkoni në sauna dy herë në javë dhe të vazhdoni të punoni në fermat tuaja, pasi “traktori mund të kurojë gjithçka””. Kjo është deklarata befasuese e presidentit të Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, të cilën ai e ka ripërsëritur për qytetarët. Ndonëse shumë...

Maqedoni 30.03.20 | 12:18

Dimitrievski kërkon mbylljen e qytetit të Kumanovës

Ne në vazhdimësi po kërkojmë mbylljen e qytetit, mirëpo nuk kemi arritur të kuptohemi. Ne do t’i respektojmë masat dhe shpresoj që së shpejti do të gjejmë zgjidhje, tha Maksim Dimitrievski, Kryetar i Komunës së Kumanovës për “Utrinski Brifinng”. Ai shtoi se ishte planifikuar të...

Maqedoni 30.03.20 | 12:12

Flamuri i Maqedonisë së Veriut sot do të ngritet para selisë së NATO-s

Ceremonia e ngritjes së flamurit të Maqedonisë së Veriut do të zhvillohet në mesditë (15:00) para selisë së NATO-s në Bruksel, duke shënuar pranimin e vendit në Aleancën e Veriatlantikut. Ceremonia e ngritjes së flamurit do të zhvillohet njëkohësisht përpara selisë së Operacioneve...

Maqedoni 30.03.20 | 12:08

Tetovë:Arrestohen nëna dhe dy vajzat

Dje rreth orës 18 e 30 minuta, pjesëtarët e policisë nga SPB Tetovë, e kanë privuar nga liria 39-vjeçaren N.I. dhe dy vajzat e saj, për arsye se gjatë bastisjes së kryer në banesën e tyre në Bllokun 82 në Tetovë, është gjetur kokainë. Merren masat për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë...

Ekonomi 30.03.20 | 11:57

Publikohen çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

Komisioni për Energjetik në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka marrë vendim për uljen e çmimeve të derivateve të naftës mesatarisht për 0.031%. Benzina lirohet për 1.00 denarë, ndërsa dizeli shtrenjtohet për 0.50 denarë. Nga mesnata çmimi i EUROSUPER BS-95 do të shitet për 48,50...

Повеќе