Thursday, 27 February 2020
Bota 27.02.20 | 17:06

Dramatike në Romë; Papa sëmuret një ditë pas vizitës së solidaritetit me pacientët e koronavirusit

Papa Françesku është detyruar sot të anullojë meshën në Romë me klerin pasi po vuan nga një “sëmundje e vogël”. Megjithse Vatikani e përshkroi zhvillimin si një “mungesë dispozite” ngjarja ka shkkatuar panik pasi një ditë më parë kryeprifti 83-vjeçar ishte në sheshin Shën...

Maqedoni 27.02.20 | 17:04

Çulev: Kemi informacione se prej 7 deri 10 ditë do të arrijnë pasaportat

Ministri i Punëve të Brendshme, Naqe Çulev sot njoftoi se situata me pasaportat po stabilizohet dhe pritet që para 24 marsit të arrijnë një pjesë e pasaportave. “Kemi informacione se prej 7 deri 10 ditë do të arrijë dërgesa e parë me pasaporta dhe gjendja me pasaportat do të relaksohet”,...

Bota 27.02.20 | 16:57

Itali, shërohen plotësisht 42 persona të prekur me virusin Korona

Në Itali bilanci i të infektuarve nga koronavisusi vazhdon të rrite duke e tejkaluar numrin me mbi 530 të prekur dhe 14 viktima. Por, nga ana tjetër sot janë shpallur 42 persona plotësisht të shëruar nga koronavirusi dhe janë lëshuar nga spitali për në shtëpi, raportojnë mediat italiane....

Maqedoni 27.02.20 | 14:31

Klinika Infektive në Shkup: Pacientja që ka udhëtuar nga Roma nuk ka koronavirusin

Ministria e Shëndetësisë njofton se rezultatet e pacientes tek e cila kishte dyshime për korona virus janë negative. Pacientja është njëra nga dy rastet të cilat gjatë ditës së sotme janë testuat në Klinikën Infektive në Shkup, respektivisht bëhet fjalë për një grua e cila ka udhëtuar...

Jetë 27.02.20 | 13:44

Ja çfarë i bën coronavirusi trupit të njeriut

Ende nuk dihet shumë për coronavirusin, por dihet mirë se sa shkatërruese mund të jetë për trupin e njeriut. Çfarë ndodh në të vërtetë me trupin e njeriut për shkak të luftës kundër coronavirusit? Le të shohim nga organi në organ. Coronavirusi, gjenetikisht i ngjashëm me SARS-in,...

Maqedoni 27.02.20 | 13:27

Mediumet greke për rastin e parë të koronavirusit në Maqedoninë e Veriut

Rasti i parë i regjistruar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut u kumtua vetëm disa orë pasi Ministria e Shëndetësisë e Greqisë informoi se edhe tek fqinji jugor është zbuluar rasti i parë i konfirmuar i Kovid-19, që rezultoi që mediumet greke në mënyrë më konkretisht vetëm edicionet...

Jetë 27.02.20 | 12:00

Ja cila është kategoria më e klikuar në sajtet pornografike

“Pornografia me mësues” është kategoria më e klikuar nga të rriturit në sajte pornografike, me 14,570 kërkime në muaj. Duke u bazuar nga disa kërkime të “My Job Quote” faqja “porn” është kërkuar në Google 40,556,200 herë në muaj në Mbretërinë e Bashkuar, raporton “Metro”. Mësuesit...

Jetë 27.02.20 | 11:55

Vezët kanë kolesterol por nuk e rrisin atë

Është e vërtetë që vezët janë të pasura me kolesterol.Në fakt, një vezë e vetme përmban 212 mg, që është mbi gjysmën e asaj që duhet marrë në ditë të rekomanduar prej 300 mg. Sidoqoftë, është e rëndësishme të mbani në mend se kolesteroli në një dietë jo domosdoshmërisht...

Shkup 27.02.20 | 11:51

Koronavirususi, po kryhen teste plotësuese ndaj një gruaje në Shkup

Një grua e cila ka udhëtuar me bashkëshortin e tij në Rome dyshohet për koronavirus. Te dy janë testuar mëngjesin e sotëm në Kliniken Infektive. Për burrin rezultatet janë negative, ndërsa gruas po i bëhen disa analiza plotësuese për te verifikuar rastin. Deri me sot numri i të prekurve...

Maqedoni 27.02.20 | 11:48

Rasti “Monstra”, dëshmitë e Musa Xhaferit, Blerim Bexhetit, Mijallkovit dhe Aleksovskit

Procedura e përsëritur gjyqësore për lëndën “Mo nstra” në Gjykatën Pe nale të Shkupit vazhdon me dëshminë e dëshmitarëve Sinisha Aleksovski, Sasho Mijallkov, Blerim Bexheti dhe Musa Xhaferi. Nevoja për dëshminë e tyre del nga bisedimet në “bo mbat” e paraqitura paraprakisht në...

Bota 27.02.20 | 11:46

Princi Harry heq dorë nga titujt mbretërorë

Princi Harry dhe gruaja e tij, Meghan nuk do të përdorin më titullin “Sussex Royal” duke filluar nga pranvera, njoftoi zëdhënësja e çiftit, që do të nisë zyrtarisht jetën e re larg familjes mbretërore britanike. “Duke pasur parasysh rregullat specifike të qeverisë britanike në lidhje...

Bota 27.02.20 | 11:44

Ja “hodhi” koronavirusit, flet italiania: Mos u alarmoni!

Në Itali numri i viktimave ka shkuar në 12 teksa vijon të shtohet numri i të prekurve në 465. Ditën e djeshme kreu i emergjencave civile në Itali tha se më shumë se 50% e të prekurve nga koronavirus po kurohen në shtëpi pa qenë nevoja të shtrohen në spital. Ndërsa një grua nga Vo’...

Shkup 27.02.20 | 11:40

Çati të rrëzuara, fasada dhe automjete të dëmtuara mbrëmë në Shkup (foto)

Konstruksione të çrrënjosura të çative, fasada të dëmtuara të objekteve, pemë të rrëzuara, bilborde dhe automjete të dëmtuara, është bilnanci i erës së fuqishme që mbrëmë vonë ka fryrë në Shkup me shpejtësi prej mbi 100 kilometra në orë. Një pjesë e pasojave që i ka lënë...

Maqedoni 27.02.20 | 11:39

Koronavirusi i anuloi udhëtimet për 8 Mars, humbje të mundshme për agjencitë

Koronavirusi i detyroi një pjesë të madhe të agjencive turistike t’i anulojnë udhëtimet e planifikuara për 8 Mars, pasi Italia u bë vatër e re e sëmundjes. Anulime ka edhe nga vetë agjencitë. “Falkon travel” i njoftoi udhëtarët e tyre se i anulon të gjitha udhëtimet për 8 Mars...

Maqedoni 27.02.20 | 11:36

LSDM-ja dhe BESA do ta zyrtarizojnë marrëveshjen para zgjedhjeve

LSDM-ja dhe Lëvizja BESA sot në orën 12:00 në Muzeun për arte bashkëkohore do ta zyrtarizojnë marrëveshjen para zgjedhjeve për pjesëmarrje të përbashkët në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të caktuara për më 12 prill. Zyrtarizimi i koalicionit parazgjedhor vjen pasi liderët e dy...

Lajme 27.02.20 | 11:04

Era dëmton edhe fasadën milionëshe të MEPSO-s

Era e fuqishme që mbrëmë e kaploi Shkupin ka shkaktuar dëme të mëdha. Një nga objektet që ka pësuar është edhe godina e MEPSO-s, e cila ka qenë pjesë e projektit “Shkupi 2014”. Fasada e re e MEPSO-s me shtylla të stilit antik dhe çati të re, kishte kushtuar 11 milionë euro. Kryetari...

Bota 27.02.20 | 10:49

Vrau të bijën 20-vjeçare, rrëfimi tronditës i babait shqiptar: E godita tetë herë me thikë, deri sa ajo nuk po lëvizte më (FOTO)

Detaje tronditëse kanë dalë nga vrasja e 20-vjeçares, Sabrina Lekaj, e cila u qëllua për vdekje me thikë nga babai i saj, Petrit Lekaj. Ngjarja ndodhi verën e vitit të kaluar në Adelaide të Australisë, ndërsa arsyeja e krimit ishte “pse vajza dilte me shoqet”. Mediat australiane kanë...

Maqedoni 27.02.20 | 09:00

BDI mban konferencë shtypi për shkak të rastit të paraqitur me Kovid-19

Bashkimit Demokratik për Integrim sot në ora 12:00 në selinë në Shkup do të mbajë Konferencë urgjente për shtyp për arsye të rrethanave me Kovid-19. Në Konferencë do të flasin zëvendësministri i Shëndetësisë, Armend Arsllani dhe ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi, ndërsa...

Maqedoni 27.02.20 | 08:45

Koronavirusi edhe te ne

– Në vendin tonë dje u konfirmua rasti i parë i koronavirusit. Sipas kompetentëve, hapësirë dhe arsye për panik nuk ka. Situata është nën kontroll, vazhdimisht ndiqet, ndërsa institucionet janë të gatshme për reagim të shpejtë dhe i ndërmarrin të gjitha masat e nevojshme sipas protokolleve...

Maqedoni 27.02.20 | 08:32

MASH me rekomandime për institucionet pas paraqitjes së coronavirusit në Maqedoni

Udhëzime të hollësishme se si të mbrohen nxënësit, studentët dhe stafi nga infeksioni i mundshëm me coronavirus, u janë dorëzuar shkollave, universiteteve, institucioneve publike shkencore dhe arsimore. Nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës njoftojnë se institucionet arsimore udhëzohen që...

Повеќе