Tuesday, 18 February 2020
Maqedoni 18.02.20 | 18:22

Zgjedhjet, nisin kalkulimet për koalicion

Partitë politike nuk do të mbyllin listat e kandidatëve për deputetë deri në ditët e fundit para dorëzimit të tyre në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve. LSDM-ja ka njoftuar tashmë se do të ketë kandidatë shqiptar në njësinë e parë, të dytë, të tretë dhe të gjashtë zgjedhore....

Jetë 18.02.20 | 18:19

Sa ujë duhet të pini në ditë për të mbajtur peshën ideale?

Dehidratimi është faktor kyç në shtimin në peshë, thonë studimet shkencore mbi rëndësinë e ujit në organizëm. Uji është i domosdoshëm për shëndetin. Ai nuk përmban as yndyrna, as kolesterol, as kalori. Por këto nuk janë arsyet e vetme përse njeriu duhet të pijë shumë ujë gjatë...

Skena 18.02.20 | 18:17

Morena nuk po mund t’i mbajë çantat e Louis Vuitton e Dolce&Gabbana pas blerjeve të reja

Morena ka postuar një video të re ku shihet duke pasur probleme me gjithë çantat e firmës Louis Vuitton që tenton t’i vendosë brenda shtëpisë së saj. Ajo shfaqet vazhdimisht vetëm në bikine, por Morena Taraku tashmë është pajisur me shumë rroba të reja të disa prej firmave më të...

Maqedoni 18.02.20 | 18:14

Koronavirusi, s’ka kontrolle në aeroportin e Ohrit

Edhe pas thuajse dy muajsh nga paraqitja e virusit vdekjeprurës korona, në aeroportin e Ohrit ku vijnë turistë të huaj ende nuk është vendosur kamerë termale për kontrollimin e temperaturës së udhëtarëve. Edhe pse numri i fluturimeve dhe pasagjerëve është në rritje të vazhdueshme, ndërsa...

Maqedoni 18.02.20 | 16:20

Bekteshi nesër në nënshkrimin e marrëveshjes për ndriçim publik në komunat Makedonska Kamenica dhe Çeshinovo-Obleshevë

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi të mërkurën (19 shkurt 2020) do marrë pjesë në nënshkrimin e Marrëveshjes për Partneritet Publik Privat sipas modelit ESKO për ndriçim publik mes komunave Makedonska Kamenica dhe Çeshinovo Obleshevo si shfrytëzues dhe kompanisë Telekomi i Maqedonisë...

Maqedoni 18.02.20 | 15:58

Lajm i rëndësishëm për personat pa dokumente identifikimi në Maqedoni të Veriut

Me ligjin i cili së fundmi u miratua para shpërbërjes së Kuvendit, është siguruar kornizë juridike institucionale me çka të gjithë personat pa dokumenta për identifikim në Maqedoninë e Veriut, do të bëhen me dokumenta personale. Të gjithë këta persona do të mund të regjistrohen në...

Jetë 18.02.20 | 15:29

Habit psikologia, tregon dëmin që i ndodh trurit të njeriut kur ha byrek

Psikologia turke, Nejla Avci ka bërë një deklaratë me të cilën i ka çuditur, por edhe frikësuar të gjithë. Ajo ka thënë se byreku ndikon negativisht në zhvillimin e trurit. Këtë deklaratë, ajo e ka bërë gjatë seminarit me temë “Mungesë vëmendjeje të çrregullimit hiperaktiv”. Më...

Maqedoni 18.02.20 | 15:23

Deri më 10 mars VMRO-DPMNE do t’i publikojë listat e kandidatëve për zgjedhjet e 12 prillit

Deri më 5 mars VMRO-DPMNE-ja pritet t’i publikojë emrat e bartësve të listave të kandidatëve në gjashtë njësitë zgjedhore në vend për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, derisa emrat e tjerë të listave jo më vonë se 10 marsi, deklaroi sot lideri i partisë Hristijan Mickoski. “Pjesa...

Skena 18.02.20 | 13:40

Cristiano Ronaldo e paguan Georginën për mirëmbajtjen e shtëpisë dhe kujdesin ndaj fëmijëve

Cristiano Ronaldo dhe Georgina Rodriguez janë çifti më i përfolur ditët e fundit. Festa dhe dhuratat e shtrenjta që Georgina i bëri Ronaldos për datëlindje ka fokusuar vëmendjen te dyshja. Së fundmi, televizioni spanjoll “Telecinco” ka zbuluar se sa është shuma që Georgina merr nga...

Maqedoni 18.02.20 | 13:38

A do të ketë debat mes Zaevit dhe Mickoskit?

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski përsëri e ftoi kryetarin e LSDM-së, Zoran Zaev në debat. “Dueli televiziv është mjet i mirë për ballafaqim gjatë zgjedhjeve. Unë shpresoj se Zaev do të merr guxim dhe do të dalë në duel televiziv. Unë tashmë kam pranuar disa oferta dhe jam...

Maqedoni 18.02.20 | 13:36

MPB ka gjithsej 3600 pasaporta të Maqedonisë, deri në mars do të jepen vetëm për rastet urgjente

Ministri i Punëve të Brendshme në Qeverinë teknike, Naqe Çulev, në konferencë pë shtyp përsëri akuzoi ish-ministrin e Punëve të Brendshme, tanimë kryeministër teknik Oliver Spasovski. Çulev tha se ministria që drejtohen ai ka evituar problemin me letërnjoftimit, por problemi i pazgjidhur...

Maqedoni 18.02.20 | 13:34

Vazhdon gjykimi për rastin “Reket”, opinioni largohet nga salla

Në seancën e sotme për rastin “Reket” në të cilën prezantohen materiale nga tre folderët e USB-së së Zoran Milevskit –Kiçeec, mediat largohen nga salla. Gjykatësja Vaska Nikollovska-Masevska, vendimin e arsyetoi me atë se nga materialet e incizuara mund tu shkaktohen dëme personave...

Maqedoni 18.02.20 | 12:40

Valon Bela: Pirdhuni të gjithë!

Asnjë fjalë për familjet pa asistencë sociale, pa nënshtetësi, me faktura të dyfishuara nga EVN, me tatim të dyfishuar, me përmbarues të çmendur, me shërbim bankar grotesk, me ujë jo cilësor, me kulm të dëmtuar, me fëmijë pa libra, me shëndet të rrënuar, me ushqim të skaduar etj. As...

Maqedoni 18.02.20 | 12:05

Qeveria e Maqedonisë sot mban mban mbledhjen e 10-të të rregullt

Qeveria sot do ta mbajë mbledhjen e 10-të të rregullt ku do të shqyrtohet raporti vjetor i punës së Drejtorisë për Siguri të Informacioneve të Klasifikuara për vitin 2019. Në mbledhje do të shqyrtohet Raporti vjetor i punës së Drejtorisë për Sigurinë e Informacioneve të Klasifikuara...

Skena 18.02.20 | 10:46

Tuna e rrit të pasmen, e shtrembëron shkallën

Këngëtarja Altuna Sejdiu-Tuna ka rënë pak në heshtje sa i përket jetës profesionale. Që nga lansimi i “Fortunë”, ajo ka zgjedhur thjeshtë ta shijoi suksesin. Pavarësisht faktit nëse është ose jo aktive në muzikë, Tuna është mjaftë e përfolur për jetën e saj private, që gjithmonë...

Maqedoni 18.02.20 | 10:27

Milloshoski do të dorëzojë ‘bombën’ në Prokurori te Ruskovska

Deputeti Antonio Milloshoski nga OBRM-PDUKM nesër do të shkojë te Prokurorja Vilma Ruskovska për t’ia treguar audio-incizimin që e lëshoi në foltoren e Kuvendit. Në këtë audio-incizim, sipas Milloshoskit, edhe kryeministri Zaev shpreh dyshime për financimin e Lidhjes ndërkombëtare. “Nesër...

Maqedoni 18.02.20 | 09:35

OBRM-PDUKM: Fundi i gjyqësisë Louis Vuitton është më 12 prill

Nëpërmjet një njoftimit të OBRM-PDUKM-së thuhet se “fundi i gjyqësisë Louis Vuitton është më 12 prill. “Më 12 prill përfundon padrejtësia e proceset e porositura nga Zoran dhe Vice Zaev. Shërbyesit e kartelit kriminal të familjes Zaev në Prokurori Publike dhe në gjykatë do të duhet...

Maqedoni 18.02.20 | 08:34

Përgatitjet e fundit për ngritjen e flamurit të Maqedonisë së Veriut si anëtarja e 30-të e NATO-s

Para selisë së NATO-s po bëhen përgatitjet e fundit për ngritjen e flamurit të Maqedonisë së Veriut si anëtarja e 30-të e Aleancës. Të dielën Kuvendi e miratoi Ligjin për mbrojtje, me të cilin janë definuar obligimet të cilat shteti i ndërmerr si anëtare e ardhshme e NATO-s, dhe me...

Maqedoni 18.02.20 | 07:31

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe relativisht nxehtë me erë mesatare në drejtim verior. Temperatura gjatë mëngjesit do të lëvizë prej -1 deri tre gradë celsius ndërsa temperatura gjatë ditës do të jetë nga 11 deri 19 gradë celsius. Në Shkup dhe rrethinë moti do të jetë i ngjashëm...

Ballkan 18.02.20 | 00:40

Ndihma për Shqipërinë, mblidhen plot 1.15 miliardë euro

Konferenca e Donatorëve në Bruksel për rindërtimin e Shqipërisë pas tërmetit shkatërrimtar të vitit të shkuar (26 nëntor) ka kaluar çdo pritshmëri. Në total janë mbledhur plot 1.15 miliardë euro që do t’i vijnë në ndihmë shqipërisë. Një shumë prej 1.15 miliard euro në formë...