Thursday, 23 January 2020
Maqedoni 23.01.20 | 16:13

Zaev: Propozim-ligji për Prokurori Publike është zgjidhje strukturore dhe sistematike

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev thotë se “Propozim-ligji për Prokurori Publike është bërë që politikanët të mos kurdisin prokurorë, por të jetë zgjidhje strukturore dhe sistematike larg duarve të politikanëve”. “Me këtë ligj garantohen të gjithë rastet aktuale, procedurat parahetimore...

Bota 23.01.20 | 16:09

Virusi korona, numri i viktimave shkon në 17

Qyteti kinez ku u paraqit për herë të parë një virus i ri, ka mbyllur përkohësisht transportin e tij publik. Autoritetet po mundohen të parandalojnë përhapjen e virusit, nga i cili deri më tani kanë vdekur 17 njerëz. Rreth 11 milionë banorë të Vuhanit janë këshilluar të mos lëvizin...

Maqedoni 23.01.20 | 16:02

Maqedoni, regjistrohen 1.100 të sëmurë nga gripi

Sipas raportit të Institutit për Shëndet Publike, gjatë javës së kaluar (nga 13 janari deri 19 janar) në Maqedoni janë regjistruar 1.100 të sëmurë nga gripi, që është një rritje prej 88.7% krahasuar me javën para saj ku u regjistruan 583 të sëmurë. Nga ISHP presin rritje të numrit...

Maqedoni 23.01.20 | 15:59

Gjykata e Kërçovës shpallë dënimin për “El Chekën”

Dënim prej 1 viti burg me kusht nëse në dy vitet e ardhshme nuk kryen vepër të re penale. Ky është aktgjykimi i Gjykatës së Kërçovës për Sheqerim Ahmetin i njohur si El Çeka. Në aktgjykim thuhet se El Çeka nga data 29 deri më 31 maj të vitit 2019 në Facebook ka publikuar më shumë...

Shkup 23.01.20 | 15:53

Vetëm 12 nga 100 studentë, të punësuar në profesion

Vetëm 12 nga 100 studentë të regjistruar pas përfundimit të studimeve punojnë sipas arsimit që kanë. Këtë e tregoi analiza e organizatës “Maqedonia 2020”. Reformë e tërësishme e sistemit arsimor, ndërtimi i besimit mes punëdhënësve dhe kërkuesve të punës, mësim praktik i nxënësve...

Maqedoni 23.01.20 | 15:47

Boki 13 nga paraburgimi 55 herë është dërguar në mjek,”nuk jam mi eksperimental”

Edhe në seancën e sotme gjyqësore, i akuzuari Boki 13 pohoi se nuk ka përmirësim në gjendjen e tij shëndetësore, dhe se gjendja e tij është e përkeqësuar, përcjell TV21. Për periudhën prej gjysmë viti sa është në paraburgim, Boki 13 para opinionit u ankua se në kontrolle mjekësore...

Bota 23.01.20 | 14:25

Tronditet SHBA-ja, nëna 22-vjeçare vret tre fëmijët e saj

Një ngjarje makabre ka tronditur SHBA-në, ku një nënë akuzohet për vrasjen e tre fëmijëve të saj. 22-vjeçarja, Rachel Henry u arrestua në 20 janar të këtij viti, pasi ajo pranoi se vrau fëmijët e saj nën moshën 4-vjeç. Vogëlushët që u mbytën nga nëna ishin dy vajza, 1-vjeç dhe...

Jetë 23.01.20 | 14:12

Rreth 40 për qind e të rinjve në Australi nuk kanë bërë kurrë seks, fajtor interneti

Adoleshentët australianë po bëjnë më pak seks se prindërit e tyre për shkak të mediave sociale, aplikacioneve për takime dhe pornografisë, sipas ekspertëve. Rreth 40 për qind e njerëzve midis 18 dhe 24 vjeç nuk kanë bërë kurrë seks dhe 15 për qind bëjnë seks një herë në muaj në...

Maqedoni 23.01.20 | 14:08

Maqedoni, hapet konkursi për çmimet vjetore të SHGM-së

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë tradicionalisht ndanë dy çmime për gazetarë çdo vit, çmimi për vepër jetësore “Krste Petkov Misirkov”, dhe për gazetari hulumtuese “Jashar Erebara”. Nga viti i kaluar, me vendim të Bordit Drejtues, SHGM filloi me ndarjen e çmimit për raportimin...

Maqedoni 23.01.20 | 14:02

Kuvendi më 11 shkurt do ta ratifikojë protokollin për NATO-n, të nesërmen shpërbëhet

Kryetari i Parlamentit Talat Xhaferi theksoi se që në të njëjtën ditë, menjëherë pas shpërbërjes së Kuvendit, do të mund t’i shpallë zgjedhjet e nënta të rregullta parlamentare dhe të pestat të jashtëzakonshme në vend. Kryetari i Kuvendit planifikon që në ditën e parafundit të...

Maqedoni 23.01.20 | 13:49

Ivanovska: Nëse zgjidhet rasti “Reket” do të përmirësohet perceptimi për korrupsionin në vend dhe do të rritet besimi i qytetarëve në institucione

Nëse zgjidhet rasti “Reket” do të përmirësohet perceptimi për korrupsionin në vend, por do të rritet edhe besimi i qytetarëve në institucione, ka thënë sot kryetarja e Komisionit shtetëror për parandalimin e korrupsionit (KSHPK), Biljana Ivanovska. Sipas Ivanovskës, nëse edhe gjithçka...

Maqedoni 23.01.20 | 12:56

Kasami për ‘Abc News’: Duhet rregulluar gjithçka që BDI e ka bërë keq

Bilall Kasami, kreu i Lëvizjes Besa në Maqedoninë e Veriut, partia kryesore opozitare, thotë për emisionin Ballkan se po bëhen përpjekje për të krijuar një bllok opozitar në kampin shqiptar për tu vënë përballë BDI-së së Ali Ahmetit, për të rregulluar gjithcka që BDI “ka bërë...

Jetë 23.01.20 | 12:32

I uritur, i keqtrajtuar fotot e këtij luani kanë shokuar opinionin (FOTO)

Pamjet e një luani të dobësuar kaq shumë, sa i duken vetëm kockat dhe lëkura, po bëjnë xhiron e botës. Luani ndodhet në një kopsht zoologjik në kryeqytetin e Sudanit. Ai është një nga pesë kafshë të këtij lloji në këtë kopsht. Të hënën u raportua se një tjetër luan në kopshtin...

Maqedoni 23.01.20 | 12:27

Xhaferi: Më 11 shkurt seancë për NATO, të nesërmen shpërndahet Kuvendi

Kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi planifikon që në ditën e parafundit të kësaj përbërje kuvendare, apo më 11 shkrut, të mbahet dita e parafundit e punës së kësaj përbërje kuvendare ku i vetmi rend ditë do të jetë ratifikimi i Protokollit për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në...

Jetë 23.01.20 | 12:23

Pse një mollë në ditë e ngadalëson plakjen dhe e zgjat jetën

Tanimë dihet që të gjithë llojet e frutave janë shumë të rëndësishme në mirëmbajtjen e shëndetit. Ato përmbajnë substanca natyrale, që luftojnë infeksionet, inflamacionet si dhe i mbrojnë qelizat nga procesi i plakjes. Një nga faktorët kryesorë në procesin e plakjes është “përkeqësimi...

Shkup 23.01.20 | 12:04

Persona të armatosur grabisin një kazino në Shkup

Një dramë e vërtetë ka ndodhur në qendrën tregtare “Porta Vllae” në Shkup. Disa persona të armatosur kanë grabitur një kazino afër rrugës “Aradhat partizane”, të cilët pasi kanë kërcënuar të punësuarit, e kanë marrë qarkullimin ditor brenda kazinos. Personat e panjohur paratë...

Skena 23.01.20 | 11:47

Mozzik këngën e re me Taynan ia dedikoi Loredanës dhe këtë e tha hapur

Mozzik dhe Tayna publikuan sot bashkëpunimin e tyre të shumëpritur. Kënga mban titullin “Edhe ti” dhe u pëlqye shumë nga publiku. Mirëpo menjëherë kanë nisur edhe komentet e fansave të cilët shkruajnë se kjo këngë është diss ndaj Loredanës pasi Mozzik këndon: “Lakmitare, ke mendu...

Maqedoni 23.01.20 | 11:43

Boki 13: Po luani me jetën time

I akuzuari i parë për rastin ‘Haraçi’ sot deklaroi se 55 herë është dërguar në spital. “Ju lus të mos luani me jetën time”, tha Jovanovski i cili shtoi se për gjendjen e tij janë të nevojshme disa kushte të posaçme higjienike e që nuk i ka burgu i Shuto Orizares. Gjyqtarja the...

Jetë 23.01.20 | 11:39

Dy javë rresht në operacione, shih gjendjen e këtij kirurgu (VIDEO)

Një kirurg i rraskapitur nga puna e tij është rrëzuar dy herë, duke thyer edhe dhëmbët. Pas dy javë operacione rresht, kirurgu shfaqet e lodhur. Ai është rrëzuar një herë në ashensor dhe një herë tjetër në vedparkimin e makinave. Incidenti ndodhi natën e Vitit të Ri në Provincën...

Skena 23.01.20 | 11:36

‘Po zjen rrjeti’, Elvana Gjata do përfaqësojë një tjetër shtet në Eurosong (FOTO)

Ndonëse nuk mundi të fitonte Festivalin e 58 në RTSH, një lajm qarkullon në rrjetet sociale për Elvana Gjatën. Publiku vijoi të mos fshihte zhgënjimin pasi Arilena do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurosong, ndërsa zhurma në rrjetet sociale, duket se po na zbulon një plan të ri. Dikush...

Повеќе