Friday, 17 January 2020
Maqedoni 17.01.20 | 15:39

Pendarovski: Qeveria teknike nuk veproi si ekip i përbashkët

Kryetari Stevo Pendarovski në intervistë për ‘MKD.mk’ vlerësoi se qeveria teknike filloi të funksionojë në mënyrë të keqe. “Qeveria teknike që nga momenti i parë, duke mos hyrë në atë se kush ka më shumë apo më pak faj, nuk veproi si ekip, thotë Pendarovski,. Në intervistë,...

Futboll 17.01.20 | 15:07

Formacioni i Interit me 5 afrimet e reja, Conte befason me sulmin!

Antonio Conte kërkon të përforcojë skuadrën e Interit që pjesën e mbetur të sezonit të “luftojë” me Juventusin për titullin kampion në Serie A. Yong, Lingard, Eriksen, Chong dhe Olivier Giroud janë 5 objektivat e mëdha të merkatos së zikaltërve, shkruan SYRI.net. Së fundmi tabloidi...

Maqedoni 17.01.20 | 15:05

Për një javë trefishohet numri i të prekurve nga gripi

583 raste të reja me grip janë regjistruar gjatë javës së dytë të Janarit, numër ky i cili është për gati tre herë më i lartë në krahasim me javën e parë të 2020-tës. Raporti javor i Institutit të Shëndetit Publik tregon se edhe javën që lamë pas moshat më të prekura nga gripi...

Skena 17.01.20 | 15:03

Kjo ishte arsyeja që e motivoi Adele të humbasë 45 kilogramë (FOTO)v

Autorja e hitit “Hello” Adele e transformoi fizikun e saj pasi i vuri vetes qëllim ta bëj për hir të djalit të saj shtatë vjeçar Angelon. Një burim për ‘People’ është shprehur se ajo donte të ndryshonte diçka të ishte nëna më e shëndetshme e mundshme. “I gjithë përqendrimi...

Maqedoni 17.01.20 | 15:00

Grubi me super lajm për administratën: Ju njohim fakultetet dhe ju mundësojmë avansim

📢 LAJM SUPER I MIRË 👏 që sjell 100% realizim të programit të premtuar nga ana e jonë në zgjedhjet e vitit 2016: Ashtu siç premtuam edhe dje, por edhe më herët, sot në Kuvend i ndryshuam ligjet për të punësuarit në administratë dhe në sektorin publik. Këto ndryshime mundësojnë: 👉...

Kronika e zezë 17.01.20 | 14:57

“Vjedhje e rëndë”, paraburgim për 47 vjeçarin nga Studeniçani

Prokurori Publik nga Prokuroria Themelore Publike –Shkup ka ngritur akuzë kundër një 47 vjeçari nga fshati Studeniçan, për veprën penale “vjedhje e rëndë”. Më 14 shtator të vitit 2019 në bulevardin “ASNOM” -Shkup, i akuzuari ka thyer xhamin e pasmë të një makine dhe ka vjedhur...

Maqedoni 17.01.20 | 13:38

Maqedoni, miratohen ndryshimet në Ligjin për përmbarim, kategoritë e rrezikuara lirohen nga pagesa

Kuvendi i votoi ndryshimet dhe plotësimet e Ligjit për përmbarim që i përpunoi Ministria e Drejtësisë. Ky është ndryshimi i dytë i këtij ligji, ndërsa nga Ministria e Drejtësisë theksojnë se dy ndryshimet kanë për qëllim ndërtimin e një koncepti pvr përmbarim të drejtë dhe mbrojtjen...

Kronika e zezë 17.01.20 | 13:34

Humb jetën 38 vjeçarja në aksidentin e djeshëm në rrugën Shkup – Veles

Humbi jetën J.V.M (38) nga Kavadari, e cila dje pësoi lëndime të rënda trupore në rrugën Shkup – Veles. Siç njoftojnë nga MPB, aksidenti ndodhi dje ndërsa të lënduar mbetën S.M dhe bashkudhëtarët J.V.M që të dy nga Kavadari, ndërsa me lëndime të lehta trupore mbetën dy persona. Këqyrjen...

Kronika e zezë 17.01.20 | 13:31

Shkup, grabitet me armë ekspozitura e Bankës NLB

Mëngjesin e sotëm në lagjen Gjorqe Petrov është grabitur me armë ekspozitura e Bankës NLB. Nga Banka NLB njoftojnë se të gjithë të pranishmit përfshi edhe punëtorët janë në gjendje të mirë shëndetësore dhe se Banka është në kontakt të vazhdueshëm me dëshmitarët e ngjarjes dhe...

Maqedoni 17.01.20 | 11:33

Elezi: Vazhdojnë investimet nëpër komuna!

Komunës së Sarajit i ndahen dhe 12,7 milion denarë për adaptim dhe zgjerim të ndërtesës së komunës, në suaza të projektit të MSIP të financuar nga Ministria e financave dhe Banka Botërore kurse para disa muajve është bërë furnizimi me maqinerinë speciale për mbledhjen e mbeturinave...

Maqedoni 17.01.20 | 11:28

Dy seanca kuvendore

Kuvendi i Republikës të Maqedonisë së Veriut sot do t’i mbajë seancat e 126 dhe 127-të, në rend dite të së cilës janë një numër i madh i ndryshimeve dhe plotësimeve të ligjeve nga shumë fusha. Siç është paralajmëruar në agjendën e seancës së 123-të është Propozim-ligji për...

Jetë 17.01.20 | 11:26

Pse nuk i rezistojmë dot dëshirës për të kafshuar njerëzit që duam

Ju ka ndodhur që gjatë momenteve të përkëdheljeve me partnerin ose dikë që doni shumë të keni dëshirën ta kafshoni dhe të mos i rezistoni dot kësaj dëshire? Përse e bëjmë? A është e pavetëdijshme? Çfarë do të thotë në veçanti? Disa njerëz mendojnë se të kafshosh një person...

Bota 17.01.20 | 11:11

Gjermani, deputetët refuzojnë projektligjin e diskutueshëm për dhurimin e organeve

Pas debatesh të shumta, deputetët gjermanë votuan sot kundër një projektligji që automatikisht do të bënte çdo qytetar dhurues organi, nëse nuk e revokonin atë duke kërkuar për një ligj më të moderuar. Projektligji, i mbështetur nga ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn, u refuzua me...

Maqedoni 17.01.20 | 10:18

Pritje e presidentit Pendarovski për përfaqësuesit e korit diplomatik

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski mbrëmë mbajti fjalim në pritjen e organizuar për përfaqësuesit e korit diplomatik në vendin tonë. Pendarovski, anëtarëve të korit diplomatik u dëshiroi mirëseardhje në pritjen tradicionale të Vitit të ri. Të gjithëve,...

Maqedoni 17.01.20 | 09:11

OBRM-PDUKM: Çdo deklaratë e Zaev duhet të merret me rezervë

Nëpërmjet një njoftimi të OBRM-PDUKM-së, thuhet se “Zaev është turpi Maqedonisë. Opinioni dëgjoi se e ka nëpërkëmbur Republikën e Maqedonisë shumë më herët para se të nënshkruajë Marrëveshjen e Prespës”. “Që nga viti 2017 ai ka sharë emrin e shtetit. Kjo tregon se ky njeri,...

Ekonomi 17.01.20 | 09:00

TVSH-ja ime, në shkurt bëhet pagesa për qytetarët që skanuar llogari fiskale

Qytetarët të cilët kanë skanuar llogari fiskale gjatë muajit tetor nëntor dhe dhjetor do të mund t’i marrin paratë gjatë muajit shkurt. Sipas DHP-së, qytetarëve do t’u kthehen 233.176.601 denarë apo 3.791.000 euro. Sipas të dhënave të DHP-së, gjithsej janë skanuar 28.9478.878 llogari...

Maqedoni 17.01.20 | 08:08

Shkupi përsëri në top 10 qytetet me ajër më të ndotur në botë

Qyteti i Shkupit përsëri u gjet në listën e qyteteve me ajër më të ndotur në botë. Kryeqyteti i Maqedonisë së Veriut, sipas ‘Airvisual‘, u gjet në top 10 qytetet me ajër të ndotur, apo më saktë në vendin e nëntë në botë. Vendet me ajër më të ndotur sot në mëngjes ishin Aerodromi,...

Maqedoni 17.01.20 | 08:02

Mjegull në Tetovë dhe Ohër

Dukshmëri të zvogëluar për shkak të mjegullës në mëngjes ka në Tetovë dhe Ohër. Nga NP “Rrugët e Maqedonisë” kumtuan se dukshmëria në aksin rrugor nga Tetova drejt fshatit Gajre është 20 metra ndërsa në Ohër është 30 metra. Komunikacioni në rrugët shtetërore zhvillohet rrjedhshëm...

Skena 17.01.20 | 07:24

Çfarë skandali! Prokuroi kosovar takohet me reperin që u shfaq në foto me 5 qese të mëdha me drogë

Çfarë skandali! Prokuroi kosovar takohet me reperin që u shfaq në foto me 5 qese të mëdha me drogë Kryesuesi i Këshillit Prokurorial të Kosovës, Bahri Hyseni, ka pritur sonte në zyrën e tij reperin Mozzik. Takimi ka ndodhur pikërisht në natën kur artistit iu publiku një fotografi në...

Maqedoni 17.01.20 | 07:06

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoni do të jetë me mjegull dhe me diell. Temperatura gjatë mëngjesit do të lëvizë nga -1 deri -7 gradë celsius ndërsa temperatura ditore nga gjashtë deri 12 gradë celsius.. Në Shkup moti do të jetv i njëjtë, me diell dhe me mjegull ku temperatura maksimale do të arrijë...