Friday, 13 December 2019
Maqedoni 13.12.19 | 19:00

OBRM-PDUKM: Ndryshimi i modelit zgjedhor pak para zgjedhjeve është një precedent

Zoran Zaev është i frikësuar nga humbja e ardhshme zgjedhore sepse ai e di se do të nënkuptojë fundin të amnistisë së krimit dhe hapjen e të gjitha skandaleve të korruptuara të qeverisë, thonë nga OBRM-PDUKM. “Kjo është arsyeja pse Zaev po përpiqet të kontrabandojë, në kundërshtim...

Jetë 13.12.19 | 18:57

Receta që zhduk rrudhat në kohë rekord

Sapo femrat shohin ndonjë rrudhë në fytyrë, gjëja e parë që bëjnë është përdorimi i kremrave të shtrenjtë, të cilat janë të tejngopura me kimikate të rrezikshme, që në të vërtetë më shumë bëjnë dëm sesa dobi. Por në fakt, ekziston një recetë që dritare.net e sjell për...

Jetë 13.12.19 | 18:49

Shenjat zodiakale që copëtojnë zemra; urojmë mos ta gjeni veten në këtë listë

Nëse ju është thyer zemra nga partneri juaj, me shumë gjasa i përket njërës nga këto shenja zodiakale. Por zemerthyesi/sja mund të jeni edhe ju. Kështu që në të dy rastet, urojmë mos ta gjeni veten në këtë listë. 1. Demi Nëse jeni një Dem ka të ngjarë të jeni kokëfortë dhe këmbëngulës....

Bota 13.12.19 | 18:40

BE gati të rinegociojë marrëdhëniet me Londrën pas fitores së Johnson

Deputetët europianë u shfaqën të gatshëm sot të rinegociojnë marrëdhënien e ardhshme me Britaninë e Madhe, pas fitores së kryeministrit Boris Johnson në zgjedhjet parlamentare, që i hapën rrugën realizimit të Brexit më 31 janar. “I kemi përcaktuar pritshmëritë tona. BE është e...

Maqedoni 13.12.19 | 18:36

Maqedonia për herë të parë dërgon ambasador shqiptar në Kosovë, është nga Kumanova!

Në seancë të mbyllur, Qeveria miratoi listën me 19 propozime për emërimin e ambasadorëve të RMVsë në shtete të ndryshme. Pas çka lista pritet t’i dorëzohet Presidentit, Stevo Pendarovski. Jozyrtarisht mësohet se ndër propozimet për ambasadorë, që u miratuan nga Qeveria janë: Rami...

Skena 13.12.19 | 18:34

Kënga e Mozzik po bën namin, Fifi ka diçka për t’i thënë për tekstin

Sapo ora shënoi 00:00, Mozzik publikoi projektin e tij të ri të titulluar “Zemra ime”, për të cilin kishte lajmëruar edhe më herët. Në videoklip, reperi shfaqet në burg teksa i këndon dashurisë së tij të vetme, duke i thënë të mos mërzitet që ai ndodhet pak larg. Gjithashtu, Mozzik...

Jetë 13.12.19 | 15:36

Terapi me avull kundër stresit dhe dhimbjes së kokës

Terapia me avull daton që nga kohët e lashta. Që nga ajo kohë, kjo lloj terapie rekomandohet për trajtimin e disa problemeve shëndetësore kryesisht të lidhura me frymëmarrje si dhe me dhimbjen e kokës. Kjo lloj terapie mund të bëhet nëpërmjet dushit të nxehtë që e avullon tërë banjën,...

Maqedoni 13.12.19 | 15:31

Zaev: Teuta Arifi nuk është kandidate për ambasadore në Washington

Kryeministri Zoran Zaev sot deklaroi se kryetarja e Tetovës Teuta Arifi, nuk është kandidate për ambasadore në Washington. Duke u përgjigjur në pyetjet e gazetarëve, zaev tha se aspak nuk është diskutuar për Teuta Arifin si ambasadore në SHBA. “Për Teuta Arifin nuk është diskutuar fare....

Maqedoni 13.12.19 | 15:27

DAP: Pagesa e kthimit të TVSH-së është në rrjedhë

Drejtoria për Ardhura Publike (DAP) njoftoi sot se pagesa nga kthimi i TVSH-së ende është rrjedhë e sipër, e cila për tre mujorin e parë duhet të përfundojë deri më 31 të këtij muaji. Nga DAP kërkojnë që qytetarët të kontrollojnë nëse kanë dhënë numrin e saktë të xhirollogarisë...

Maqedoni 13.12.19 | 15:02

Maqedoni, studentët kërkojnë vaksina pa pagesë kundër Hepatitit B

Shoqata e studentëve të mjekësisë tek Ministria e Shëndetësisë ka dorëzuar peticion, përmes së cilit kërkojnë vaksinë papagesë për gjithë studentët e mjekësisë kundër virusit Hepatiti B. Studentët thonë se çdo ditë janë në kontakt me materiale të ndryshme infektuese, prej të...

Maqedoni 13.12.19 | 15:01

“Makkanabis”: Partitë politike të sjellin ligjin për kanabisin para shpalljes së zgjedhjeve

Shoqata e Prodhuesve të kanabisit medicinal “Makkanabis” sot bëri apel deri tek tre partitë politike më të mëdha në vend që urgjentisht të sjellin ndryshimet në Ligjin për kontrollin e drogave narkotike dhe substancave psikotrope. Nga shoqata kërkuan që ligji, siç është dorëzuar...

Futboll 13.12.19 | 14:51

Siguria e klasikes/ Barcelona-Real Madrid do zhvillohet me forca speciale

Klasikja e parë e sezonit, e programuar për t’u zhvilluar më 18 dhjetor në “Camp Nou”, nuk pritet të ketë një shtyrje të dytë, pavarësisht rrezikut për protesta të reja politike që mund të kërcënojnë sigurinë e saj. Edhe presidenti i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu, konfirmoi...

Maqedoni 13.12.19 | 14:47

Vitin e ardhshëm Maqedonia e Veriut do të bëhet anëtarja e Organizatës për bashkëpunim ekonomik të Detit të Zi

Gjatë presidencës rumune Maqedonia e Veriut do të bëhet anëtare e Organizatës për bashkëpunim ekonomik të Detit të Zi, tha shefja e diplomacisë bullgare Ekaterina Zaharieva, në konferencën e sotme për shtyp pas takimit të 41-të të Këshillit të Ministrave për Punë të Jashtme të...

Maqedoni 13.12.19 | 14:41

Spasovski nga Sofja: Bashkëpunimi i ndërsjellë është imperativ për siguri efikase kombëtare

Bashkëpunimi i ndërsjellë dhe partneriteti sot, në këtë moment aktual është imperativ pa të cilin është e pamundur të pretendohet për siguri kombëtare efikase në pikëpamje të formave të reja dhe të dëmshme dhe formave të kanosjes me të cilat ballafaqohemi jo vetëm ne këtu në...

Jetë 13.12.19 | 14:39

Bluza me “Babadimrin duke thithur kokainë”, produkti më i shitur në Amazon

Pak ditë pasi Walmart tërhoqi një triko, në të cilën shfaqej një karikaturë e Babadimrit duke bërë kokainë nga faqja e saj në internet, artikulli tani është bërë një artikull më i shitur në Amazon. Sipas Daily Mail, përcjell Telegrafi, zinxhiri i supermarketeve u përball me reagime...

Jetë 13.12.19 | 13:43

Tri super ushqimet kundër kancerit dhe diabetit: Përzieni bashkë për ta krijuar ilaçin më të fuqishëm në planet!

Ushqimet të cilat i përkasin kategorisë së super ushqimeve janë ato të cilat i tejkalojnë mundësitë e ushqimeve tjera. Tri super ushqime të cilat janë dëshmuar për aftësitë e tyre shëruese dhe të nutricionit janë: xhenxhefili, shafrani dhe karotat Një prej vetive të përbashkëta...

Skena 13.12.19 | 13:37

Bukuroshja nga Komorani që nuk ia lëshon udhën as Kim Kardashianit

Sa herë përmendet Kim Kardashian, mendja na shkon tek të pasmet e saj të famshme. Falë të pasmeve të saj ‘bombë’ ajo është bërë model i shumë vajzave të reja. Njëra ndër to është edhe vajza bukuroshe nga Komorani, Uresa Zogu. Rrjetet sociale janë të mbushura me fotot e saj të...

Skena 13.12.19 | 13:14

Fëmijët nuk duan t’i kalojnë Krishtlindjet me Brad Pitt

Aktori do të festojë festat e fund vitit i vetmuar. Fatkeqësisht, të parehatshme festat do të jenë edhe për Brad Pittin, i cili as nuk flet me dy nga fëmijët e tij momentalisht. Një prej shumë pasojave të divorcit me Angelinan është zemërimi i disa prej fëmijëve të çiftit. Maddox,...

Lajme 13.12.19 | 13:08

VMRO-DPMNE: LSDM-ja për më shumë se tre vjet nuk zbatoi asnjë reformë

Reagim të kumtesës së LSDM-së Kanë kaluar më shumë se tre vjet si LSDM-ja është në pushtet, ndërsa nuk ka asnjë reformë dhe masë të zbatuar nga ana e tyre. Jo vetëm që kjo Qeveri nuk punon për të mirën e qytetarëve, por pa kurrfarë turpi lavdërohet se kujdeset për punonjësit...

Maqedoni 13.12.19 | 13:02

OSMANI: INTEGRIMET EVROPIANE MBETEN PRIORITETI MË I LARTË I VENDIT

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Bujar Osmani, mbajti takim me Ministrin për Çështje Federate, Evropiane dhe Ndërkombëtare në Qeverinë e krahinës Federale të Rajnës Veriore Vestfalia, ShtefanHolthof- Pforner transmeton Tetova sot. “Marrëdhëniet e shkëlqyera bilaterale...

Повеќе