Tuesday, 10 December 2019
Maqedoni 10.12.19 | 18:02

Ademi: Do të mbyllen universitetet që nuk i plotësojnë kriteret

I pyetur rreth akreditimit të institucioneve të arsimit të lartë, ministri theksoi se Ligji i ri i Arsimit të Lartë është i qartë, universitetet apo grupet studimore që nuk i plotësojnë kriteret do të mbyllen. “Ata të cilët nuk i plotësojnë kushtet edhe do të mbyllen, dispozitat ligjore...

Skena 10.12.19 | 16:36

Vdes këngëtarja e hitit ‘Listen to your heart”

Këngëtarja e grupit Roxette, Marie Fredriksson, ka vdekur në moshën 61 vjeçare pas një sëmundje të gjatë. Këngëtarja suedeze, e famshme për këngët si ‘It must have been love’ dhe ‘Listen to your heart’, ka vdekur gjatë kësaj jave pas betejës së gjatë me një sëmundje. Ajo...

Ekonomi 10.12.19 | 16:20

Derivatet e naftës me çmime të reja në Maqedoni

Komisioni Rregullator për Energjetik ka njoftuar se nga mesnata çmimet e benzinave do të lirohen për 1.5 denarë, ndërsa dizeli mbetet i pandryshuar. Sipas vendimit të ri, çmimi i Eurosuper BS-95 do të jetë 67 denarë për litër, ndërsa Eurosuper BS-98 do të shitet për 69 denarë. Dizeli...

Maqedoni 10.12.19 | 16:14

Zaevi pas 3 janarit nuk do të jetë më kryeministër

Pas 3 janarit kryeministri Zoran Zaev do të mbetet vetëm lider i LSDM-së dhe nuk do të gëzojë postin e kryeministrit. Burime qeveritare bëjnë të ditur se Zaev do të largohet duke i hapur rrugë formimit të Qeverisë teknike, tre muaj para zgjedhjeve të 12 prillit. Kjo Qeveri në krye do të...

Ekonomi 10.12.19 | 16:00

Qeveria e Maqedonisë tërheq ligjin, tregtarët nuk do të kenë nevojë për licenca

Tregtarët pas vitit të ri nuk do tu duhen të kenë licenca. Në seancën e sotme, qeveria pranoi propozimin e Ministrisë së Ekonomisë për t’i dhënë fund ligjit për tregtinë në tregjet e gjelbërta, i cili përcaktonte që kushdo që shet në tregjet e gjelbërta do të duhet të marrë...

Maqedoni 10.12.19 | 14:16

Kamçeva: Janeva asnjëherë personalisht nuk ka kërkuar para dhe as nuk ka qenë e pranishme gjatë dorëzimit të tyre

Ana Kamçeva, gruaja e afaristit Orce Kamçev në seancën e sotme për rastin “Haraçi” tha se ish-prokurorja speciale Katica Janeva, asnjëherë personalisht nuk ka kërkuar para. Ajo gjithashtu tha se Janeva asnjëherë nuk ka qenë e pranishme kur janë dorëzuar paratë. Ajo sqaroi se “haraçi”...

Shkup 10.12.19 | 12:36

Pas bastisjeve në Haraçinë e Gërçec, ngritët një padi penale

Prokuroria Publike përmes një njoftimi për shtyp njofton se pas bastisjeve që ndodhën më 7 dhjetor në disa vendbanime, është ngritur padi penale vetëm ndaj një personi. “Pas bastisjeve nga ana e MPB-së më 7 dhjetor në Haraçinë, Gërçec dhe në disa vendbanime tjera në Shkup, Prokuroria...

Maqedoni 10.12.19 | 12:08

Dane Taleski kandidat për ambasador i Maqedonisë së Veriut në NATO

Këshilltari për Politikë të Jashtme të kryeministrit Zoran Zaev, Dane Taleski është kandidat për ambasador në NATO, konfirmojnë burimet qeveritare. Kandidaturën e Taleskit, ministri për Punë të Jashtme, Nikolla Dimitrov do ta paraqes në seancën qeveritare ditën e enjte. Vendi i ambasadorit...

Maqedoni 10.12.19 | 11:48

Kamçeva: Kam qarë kur më kërkuan miliona për lirinë e Orces, “Boki 13” ka kërkuar që të tërheq tekste nga portalet

Bashkëshortja e afaristit Orce Kamçev, Ana Kamçeva e ka filluar dëshminë e saj për rastin “Haraçi”. Kamçeva tha se më 9 nëntor 2018, gjysmë ore pas mesnate, burri i saj e ka zgjuar dhe i ka thënë se do të ketë kontroll në shtëpinë e tyre, pas informacioneve të Zoran Milevskit,...

Jetë 10.12.19 | 11:16

Femrat kineze i ndajnë sekretet e rinisë: Si të dukeni gjithmonë si 25-vjeçare

Në Kinë, femër e bukur nuk është vetëm ajo që ka pamje të mirë fizike. Kultura e lashtë kineze thotë se trupi dhe shpirti janë të pandashëm, ndërkaq pamja fizike është vetëm një prej karakteristikave të bukurisë Hobit, harmonia shpirtërore dhe vet-përmbushja janë gjërat që kanë...

Jetë 10.12.19 | 11:09

Mjalti dhe soda e bukës: Ilaçi për sëmundjen më vdekjeprurëse në botë

Një numër i konsiderueshëm anembanë globit vuajnë nga gjendja shëndetësore. Trajtimet e sotme të kancerit janë shumë të shtrenjta, dhe gjithashtu të rrezikshme e  joefektive në disa raste. Përfitimet e pakufizuara mund të sigurohen nga soda e bukës dhe mjalti. Mjalti përdoret për...

Skena 10.12.19 | 11:03

Këta janë artistët më të paguar në botë gjatë vitit 2019

Forbes ka publikuar listën e artistëve më të paguar në botë për vitin 2019 Edhe këtë vit Taylor Swift dhe Kanye West janë në një konkurrencë të ashpër me njëri-tjetrin për titullin e artistit më të paguar në botë. Këtë vit është këngëtarja, Taylor Swift e cila qëndron në...

Maqedoni 10.12.19 | 10:57

MPPS: Kompanitë t’ua paguajnë K-15 punëtorëve të tyre

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale (MPPS) ju bën thirrje kompanive private t’i respektojnë detyrimet e Ligjit për marrëveshje kolektive, në mesin e të cilave edhe pagesën e K-15 deri në fund të vitit. Siç thonë nga MPPS, pagesa e regresit për pushim vjetor (K-15), është e drejtë...

Maqedoni 10.12.19 | 10:53

Seanca të shtatë komisioneve kuvendore

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë të Veriut sot seanca do të mbajnë komisionet për çështje evropiane, për politikë të jashtme, financim dhe buxhet, për arsim, shkencë dhe sport, shëndetësi, sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive dhe Komisioni ligjdhënës-juridik. Pika...

Ballkan 10.12.19 | 10:49

Elvis Naçi: I kemi gati 6 milionë euro për banesa të reja, jemi në pritje të shtetit

Kreu i fondacioonit humanitar “Firdeus”, imami i njohur Elvis Naçi, tha se po pret që shteti t’i hapë “dritën jeshile” për të nisur ndërtimin e banesave për të pastrehët e tërmetit, e kjo pas mbledhjes afro 6 milion eurove. “Fondacioni “Firdeus” ka mbledhur 6 milion 370 mijë...

Maqedoni 10.12.19 | 09:00

Ndotja e ajrit në nivel shqetësues, 75 fëmijë të hospitalizuar

Aktualisht 75 fëmijë janë në spitalin Kozle dhe dhjetëra tjerë po trajtohen çdo ditë në ambulancë. Drejtori i Kozles, Andonovski, thotë se ky numër i fëmijëve është i zakonshëm për këtë periudhë. Ai nuk mund të konfirmojë nëse sëmundjet janë shkas i drejtpërdrejt nga ndotja...

Maqedoni 10.12.19 | 07:59

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me vranësira dhe reshje të shiut. Në vendet më të larta malore do të ketë reshje të borës. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 0 deri 7 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të jenë në interval prej 3 deri 12 gradë celcius. Gjatë...

Teknologji 10.12.19 | 02:10

Instagram me rregulla të reja

Instagram do të kërkojë nga anëtarët e saj të rinj të regjistrojnë datën e lindjes, pasi planifikon të prezantojë më shumë përmbajtje që i përshtaten grup-moshave specifike. Ky rrjet i ndarjes së fotografive sociale tashmë kërkon që përdoruesit të jenë të paktën 13-vjeç për...

Skena 10.12.19 | 02:09

Pas ‘Këngës Magjike’, merr fund ‘miqësia’ mes Fifit dhe Enedës

Pasi Eneda ‘ia mori’ vendin e parë Fifit në këtë edicion të Këngës Magjike, marrëdhëniet siç duket nuk janë mirë mes artistëve. Më 7 Dhjetor u mbajt nata finale e festivalit të këngës “Kënga Magjike”. Fituesja e çmimit kryesor u shpall Eneda Tarifa me këngën “Ma zgjat dorën”. Vendin...

Ballkan 10.12.19 | 02:07

Babai shqiptar që vrau vajzën po mbahet në spital psikiatrik. Çfarë deklaroi sot në gjyq përmes Skype

Petrit Lekaj e ka pranuar se e ka vrarë vajzën e tij. Kështu raportojnë mediat e huaja sot, duke shkruar se shqiptari u shfaq përmes një lidhje me Skype në Gjykatën Supreme ku e ripranoi fajin për vrasjen e Sabrina Lekaj. Ai eshte i mbyllur tashme ne nje spital psikiatrik ku raportohet se gjendja...

Повеќе