Monday, 9 December 2019
Maqedoni 09.12.19 | 16:17

Mickoski: Ligji për gjuhët, marketing politik i Zaevit për votat e shqiptarëve

“Çdo ligj duhet të jetë në përputhje me Kushtetutën dhe në funksion të sundimit të ligjit”, deklaroi sot kreu i partisë më të madhe opozitare, VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, sipas të cilit Ligji për përdorimin e gjuhëve ishte një mashtrim i Zoran Zaevit, për votat e shqiptarëve. “Zoran...

Jetë 09.12.19 | 14:25

Si të pastroni trupin nga toksinat në vetëm 3 ditë

Pastrimi i organizmit nga toksinat që akumulohen rregullisht, është jo vetëm i rëndësishëm por edhe i domosdoshëm. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni se si të pastroni trupin tuaj në një fundjavë të vetme. LEXO EDHE: Ushqimet më të mira për të mbajtur nën kontroll diabetin Sapo...

Maqedoni 09.12.19 | 14:23

MSH: Buxheti për pacientët me diabet për vitin 2020 është 750 milionë denarë

Ministria e Shëndetësisë kumtoi se me propozim-buxhetin për vitin 2020, sigurohen insulina, shiringa insuline, glukagon, shirita për matjen e sheqerit dhe pompa për furnizim të vazhdueshëm të insulinës, në vlerë prej 750 milion denarë, që paraqet rritje në krahasim me vitet paraprake. Nga...

Shkup 09.12.19 | 14:21

Arrestohet një shkupjan i cili në Fejsbuk i është kërcënuar kryeministrit

Sektori për krim kompjuterik do të dorëzojë padi penale kundër M.S.(49) nga Shkupi për shkak të bazve të dyshimit për vepër penale “rrezikim të sigurisë”, i ndëshkuar sipas nenit 144 të Kodit Penal. “Dje pas raportit të marrë për kërcënimet serioze të publikuara përmes sistemit...

Jetë 09.12.19 | 11:38

Kanceri iu përhap në çdo pjesë të trupit: Gruaja tregon si e shëroi për 4 muaj me këtë pije

Ann Cameron në vitin 2012 iu nënshtrua një operacioni, për shkak të kancerit në zorrën e trashë. Sidoqoftë, sëmundja nuk iu heqë plotësisht, dhe duke mos përdorur metodat mjekësore, por vetëm lëngun e karrotës, ajo shëroi vetën për 4 muaj. Cameron e ka ndarë hisotrinë e saj me të...

Skena 09.12.19 | 11:32

Tayna i blen vetes veturë prej 70 mijë euro

Tayna i ka bërë vetes dhuratë një super veturë. Tayna i ka bërë vetes dhuratën e parë për festat e Krishtlindjes dhe Vitit të ri! Një automjet luksoz i markës “BMW X6” do të zërë vendin kryesor në parkingun e shtëpisë së reperes së njohur shqiptare. Lajmin e ka bërë vetë Tayna,...

Bota 09.12.19 | 11:29

Tërmet i fortë në Itali

Një tërmet me magnitudë 4.5 gradë të shkallës Rihter ka rënë në provincën e Firences. Pas këtij tërmeti, të tjera lëkundje janë regjistruar në këtë zonë, por me magnitudë më të vogël. Dëme janë raportuar në disa ndërtesa në komunat e zonës, ndërsa në Borgo San Lorenzo shkollat...

Jetë 09.12.19 | 11:27

Amerikania me 4 burra pret fëmijën e parë

Një grua nga Florida e Shteteve të Bashkuara, e cila jeton në lidhje poligamie me katër burra, është shtatzënë dhe thotë se do ta rrisin fëmijën së bashku. Tory Ojeda, 20 vjeçe, u takua me njërin nga partnerët, Marc-un, 18 vjeç, kur ishte në shkollë të mesme, ndërsa më pas hyri në...

Maqedoni 09.12.19 | 11:22

Gjysmë-vjetori i parë drejt përmbylljes, nxënësit në Maqedoni ende pa libra

Gjysmë vjetori i parë shkollor po përmbyllet me mungesë të teksteve mësimore ndërsa ato libra që posedojnë nxënësit thuajse janë të shkatërruara. Me këtë problematikë po përballen thuajse të gjitha shkollat, por çdonjëra prej tyre ka gjetur mënyra të ndryshme që nxënësit të...

Kronika e zezë 09.12.19 | 11:21

Zbardhet rasti i kidnapimit të shtetasit nga Maqedonia në Tiranë

Dëshmia e maqedonasit 23 vjeçar, i kidnapuar në Tiranë nga tre persona të cilët nën kërcënimin me armë kanë kërkuar 250.000 euro. “Davor V. në polici ka deklaruar se ka qenë i detyruar nga Sokol M. (42) dhe Albert Xh. (41) dhe dy banorë të Tiranës të hyjë në makinë pasditen e 6...

Shkup 09.12.19 | 11:10

Ambasadorja amerikane në Shkup: Jo kthim prapa, koha për të ecur përpara

Ambasadorja amerikane në Shkup, Kejt Bërns ka përsëritur se SHBA-të janë mbështetëse të fuqishme të aspiratave të Maqedonisë së Veriut për të qenë një vend prosperues, i sigurt, me demokraci inkluzive, e integruar plotësisht në NATO, BE dhe institucionet e tjera transatlantike. Ajo...

Maqedoni 09.12.19 | 09:23

Pendarovski: Në prag të anëtarësimit në NATO mund të presim propagandë politike dhe lajme të rrejshme

Presidenti Stevo Pendarovski thekson se në sy të hyrjes në NATO, mund të jemi objekt i fushatës së propagandës politike, ose “fake news”. “A thua në sytë e hyrjes në NATO, muajt e ardhshëm mund të jemi objekt i fushatës së propagandës politike, të ‘fejk njuz’ e tjerë, mendoj...

Maqedoni 09.12.19 | 08:15

Dukshmëri e zvogëluar prej 20 deri në 30 metra në rrugën Dibër-Strugë

Dukshmëri e zvogëluar për shkak të paraqitjes së mjegullës nga 100 deri në 150 metra ka në aksin rrugor Veles-Shtip, deri në 100 metra në aksin rrugor Tetovë-Shkup, nga 20 deri 30 metra në aksin rrugor Dibër-Strugë, deri në 50 metra në aksin rrugor Kumanovë-Shën Nikollë, deri në 50...

Maqedoni 09.12.19 | 08:10

Në mëngjes më ftohtë në Berovë, janë matur -6 gradë Celsius

Në mëngjes më ftohtë është në Berovë, ku janë matur minus gjashtë gradë Celsius, ndërsa temperatura maksimale 6 gradë është matur në Dojran, informon DPHM. Sipas të dhënave deri në orën tetë, minus dy gradë Celsius janë matur në Lazaropole dhe në Tetovë, minus një në Demir...