Friday, 22 November 2019
Maqedoni 22.11.19 | 11:15

Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe, festë dhe ditë jopune për shqiptarët në Maqedoni

Sot shënohet 22 Nëntori, Dita e Alfabetit Shqip, i cili u unifikua në Kongresin e Manastirit. Kjo festë është paralajmëruar të jetë tradicionale dhe sa më shumë të marrë jehonë në mbarë trevat shqiptare. Kongresi i Manastirit u zhvillua mes 14-22 nëntorit të vitit 1908. Në të morën...

Teknologji 22.11.19 | 11:09

Në Britani propozohet që interneti të jetë falas

Një plan i Partisë së Punës për të ofruar shërbim të gjerë të sponsorizuar nga qeveria ka ngritur pyetje se si do të funksionojë, dhe kush do të paguajë për të. Në një zgjedhje ku dalja nga Britania e Madhe nga Bashkimi Evropian, një debat për shpejtësitë e internetit do të duket...

Jetë 22.11.19 | 11:01

Nëse doni të kurseni para, mos bëni këto gjëra

Ka njerëz që kanë një aftësi për të jetuar jetën e tyre duke kursyer dhe nga ata që e teprojnë në ekstravagantë saqë përfundojnë duke u thyer. Nëse mund të lidheni më shumë me këtë të fundit, dijeni që ende mund të transformoni situatën tuaj financiare duke shpenzuar paratë...

Maqedoni 22.11.19 | 10:53

Urim nga kryeministri Zaev me rastin e Ditës së Alfabetit të Gjuhës Shqipe

Kryeministri Zoran Zaev sot në profilin e tij në Fejsbuk, publikoi një video urim deri tek pjesëtarët e komunitetit etnik shqiptar në Republikën e Maqedonisë së Veriut me rastin e shënimit të 22 Nëntorit – Ditës së Alfabetit të Gjuhës Shqipe. “Së bashku rritemi, mësojmë, zhvillohemi,...

Maqedoni 22.11.19 | 10:47

Pendarovski për vizitë zyrtare në Beograd

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski sot dhe nesër do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Republikën e Serbisë, ku do të pritet me nderimet më të larta shtetërore dhe ushtarake nga presidenti i Republikës së Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Pendarovski, në...

Skena 22.11.19 | 10:44

Tayna tregon në kënd është e dashuruar (FOTO)

Ajo është njëra prej këngëtarëve më të njohura në trojet shqiptare dhe normalisht më e kërkuara Reperja Tayna përpos që përflitet për formën e saj seksi dhe për këngët e saj, ajo shpesh përflitet edhe për lidhjet e saj. Megjithatë, reperja di ta ruajë shumë nga mediat këtë pjesë,...

Jetë 22.11.19 | 10:40

E nisi me 100 euro, studenti i mjekësisë bëhet milioner për dy vjet

Janë të paktë ata persona, të cilët investojnë shumë pak para për të ardhmen e tyre, por fitimet që përftojnë janë të mëdha. Mirëpo, fati i ka buzëqeshur një të riu, i cili e ka nisur karrierën e tij me shumë pak para dhe brenda një kohe të shkurtër ka arritur të kapë majat. Ai...

Bota 22.11.19 | 10:35

‘Vdiq gjatë seksit’: Zbardhet misteri që mbajti pezull botën

Zhdukja e një turisteje të re britanike më 1 dhjetor të vitit të shkuar tërhoqi vëmendjen e opinionit publik në mbarë botën. Teksa ngjarja nisi të merrte mbulim mediatik nga çdo cep i planetit, më 9 dhjetor u zbulua trupi i të ndjerës. Grace Millane ishte 22 vjeç kur u zhduk në Zelandën...

Shkup 22.11.19 | 10:28

Tre persona të lënduar në aksidente trafiku në Shkup

Tre persona janë lënduar më lehtë në dy nga gjithsej gjashtë aksidente që kanë ndodhur gjatë ditës së djeshme në rajonin e SPB Shkup. Në katër aksidente është shkaktuar dëm material. Nga MPB-ja informojnë se dje policia rrugore ka përjashtuar nga komunikacioni 13 shoferë të cilët...

Maqedoni 22.11.19 | 10:26

111 vjet nga Kongresi i Manastirit

– Mbushen 111 vjet nga mbajta e Kongresit të Manastirit, i cili trasoi rrugën e përdorimit të alfabetit të gjuhës shqipe. Kongresi i filloi punimet, më 14 nëntor 1908 dhe zgjati deri më 22 nëntor të po atij viti në Manastir, qendër e Vilajetit të Manastirit dhe një nga qendrat më të...

Maqedoni 22.11.19 | 10:24

RDK:Urime dita e alfabetit shqip

Të nderuar bashkëkombas, Kongresi i Manastirit përfaqëson kulminacionin e organizimit kulturor, shpirtëror dhe politik të kombit shiptarë, ku u bë njësimi i alfabetit të gjuhës shqipe, ashtu si e njohim ne sot. Rruga e shkronjave tona të arta nuk ka qenë e lehtë, por ne si popull në momentet...

Lajme 22.11.19 | 09:08

Dhurata, gati këngën e re

Dhurata Dora me në fund pas shtatë muajve pritet që të sjell këngë të re Sot gjatë tërë ditës këngëtarja ka postuar fotografi në Instagram ku ajo paralajmëron këngën e saj të re.   View this post on Instagram   Rruges… A post shared by...

Skena 22.11.19 | 09:04

Del fotografia e parë e të dashurit të Genta Ismailit, kështu duket ai

Prej disa ditësh, në media kanë qarkulluar foto e video të këngëtares Genta Ismajli me partnerin e saj të ri, një biznesmen turk. Ai quhet Husen, është 39 vjeç dhe jeton mes Turqisë dhe Zvicrës, ku ka bizneset e tij. Në rrjet qarkulloi një video e Gentës dhe Husen-it teksa kërcenin së...

Bota 22.11.19 | 09:03

300 mijë vende të reja të punës u hapën në Gjermani, nëse e keni vetëm këtë dokument ju mund të shkoni atje

Bëri shumë bujë kur kryeministri Edi Rama premtoi se do të hapte 300 mijë vende pune për shqiptarët. Dhe këto vende pune u hapën, por jo nga Rama u hapën nga Merkeli në Gjermani për shqiptarët. Ndërkohë që shifrat e shqiptarëve që ikin nga vendi rriten për ditë frikshëm. Deri më...

Maqedoni 22.11.19 | 08:59

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë i ndryshueshëm, me periudha me diell dhe vranësira. Në disa lugina do të ketë mjegull dhe reshje të shiut. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej -1 deri 11 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të jenë në interval prej 13 deri 16 gradë...

Maqedoni 22.11.19 | 08:58

Maqedoni, sot jepet çmimi shtetëror “22 Nëntori”

Sot në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut do të ndahet çmimi shtetëror “22 Nëntori”. Në orën 13:00 në Sallën e Kristaltë të Kuvendit Këshilli për Ndarjen e Çmimit Shtetëror “22 Nëntori”, do ta ndajë çmimin shtetëror “22 Nëntori” për vitin 2019 për mirënjohjen e njerëzve...

Maqedoni 22.11.19 | 08:56

Ademi: Kompromiset janë pjesë e politikës

Ministri për Diasporë, Edmond Ademi,në emisionin “Rruga drejt” duke u përgjigjur në pyetjen se a kanë të drejtë të rinjtë të largohen nga vendi, kur shohin heroizimin e deputetëve që hapën dyert më 27 prill, arratisjen e Gruevskit apo lirimin nga paraburgimi të Katica Janevës, thotë...

Maqedoni 22.11.19 | 00:00

Pas Zaevit, edhe komentuesit e bëjnë rezil Mukin

Kryeministri Zoran Zaev sot sërish ka kundërtshtuar deputetin e LSDM-së, Muhamed Zekirin në lidhje me raportin mes LSDM-së dhe BDI-së.  M“Më BDI-në kemi raporte stabile, falënderim Zotit për lirinë dhe kur kemi mospajtime ato dalin në sipërfaqe. Por kjo është edhe arsyeja që t’i...