Thursday, 21 November 2019
Maqedoni 21.11.19 | 17:12

Qytetarët të kontrollojnë llogaritë e tyre për kthimin e TVSH-së

Drejtoria e të Ardhurave Publike sot u bëri thirrje qytetarëve që përdorin aplikacionin “TVSH-ja Ime” për të kontrolluar të dhënat e llogarisë së transaksionit për shkak të kthimit e 15 përqind të TVSH-së. Përdoruesit e aplikacionit duhet të hyjnë në llogari të transaksionit...

Maqedoni 21.11.19 | 17:08

E punësuara në URMV ka paraqitur sulm seksual nga kolegu i saj

E punësuar në Ushtrinë e Maqedonisë së Veriut ka paraqitur në SPB Kumanovë se kolegu i saj është përpjekur të kryej marrëdhënie seksuale në kazermën “Boro Menkov”, konfirmojnë nga MPB. Ngjarjen në policinë e Kumanovës e ka paraqitur e punësuara në URMV më 19 nëntor në orën...

Shkup 21.11.19 | 17:04

Shkup, arrestohen tre persona për tregti me lëndë narkotike

Gjatë ditës së djeshme zyrtarë policorë nga SPB-Shkup, kanë arrestuar personat me iniciale S.B. 23 vjeç dhe F.SH. 18, që të dy nga Shkupi. Gjatë kontrollit nga ana e zyrtarëve policorë tek personat në fjalë është gjetur dhe konfiskuar marijuanë. Pas dokumentimit të plotë të rastit,...

Jetë 21.11.19 | 15:19

Piu cigare për 30 vjet rresht, doktorët shokohen nga mushkëritë e pacientit

Janë publikuar pamjet tronditëse ku tregojnë mushkëritë e nxira nga katrani të një duhanpirësi. Në vend që të kishin ngjyrë rozë të shëndetshme, mushkëritë kishin ngjyrë qymyri dhe ekstremisht të përflakura nga dekada e mbetjeve të duhanit, duke i bllokuar ato, shkruan DailyMail. Mjekët...

Jetë 21.11.19 | 15:14

5 gjërat që duhet të lani më shpesh dhe më rrallë në shtëpi

Shumica e njerëzve përdorin detergjentët në mënyrë joefikase, sepse sipas staistikave 90% e rrobave që ne lajmë nuk janë të pista. Në të njëjtën kohë, teksa i lajmë shpesh disa veshje, ne harrojmë gjëra të tjera pa larë. Ne do t’ju vjmë në ndihmë duke ju treguar sa herë duhet...

Maqedoni 21.11.19 | 14:15

Gjysmëvjetori i parë, nxënësit në Maqedoni akoma pa libra

Edhe pse afrohet fundi i gjysmë vjetorit të parë, në shumë Shkolla akoma mungojnë librat. Nxënësit detyrohen që të mësojnë nga tekste të fotokopjuara. E për gjendjen e krijuar me mungesën e librave, ministri i arsimit Ademi kërkon mirëkuptim. Premton se problemi me mungesën e librave...

Maqedoni 21.11.19 | 14:06

Gripi sezonal, nga nesër fillon vaksinimi pa pagesë

Nga nesër fillon vaksinimi pa pagesë kundër gripit sezonal. 28,000 vaksinat falas janë të dedikuara për pensionistët mbi 65 vjeç, të sëmurët kronik, gratë shtatzëna, fëmijët e moshës nga 6 muajsh deri në 5 vjeç si dhe për punonjësit shëndetësor. Rreth 6000 persona vetëm gjatë...

Maqedoni 21.11.19 | 13:20

Zaev kontra Zekirit: Me BDI-në raporte të shkëlqyera

Kryeministri Zoran Zaev është pyetur rreth raporteve me parnertin e koalicionit qeveritarë BDI. Me këtë rast është shprehur se me “integristët” kanë bashkëpunim stabil dhe se kanë sjellë vendime të rëndësishme për shtetin. “Më BDI-në kemi raporte stabile, falënderim Zotit për...

Bota 21.11.19 | 13:09

Në gjendje të dehur, pasagjerja 26-vjeçare tenton të hapë derën e avionit në fluturim

Chloe Haiens 26 vjeçe nga Buckinghamshire i Britanisë, në gjendje të dehur është përpjekur të hapë derën e emergjencës të një avioni të Jet2, gjatë udhëtimit nga Stanstedi drejt Londrës. 26-vjeçarja është ndaluar me forcë nga ekuipazhi dhe stafi i avionit. Pas incidentit në drejtim...

Sport 21.11.19 | 12:21

Liga e Kombeve/ Maqedonia e Veriut beson se mund ta mposhtë Kosovën

Te përfaqësuesja e Maqedonisë së Veriut kanë si qëllim kualifikimin në “Euro 2020” nëpërmjet “Paly Off-it” të Ligës së Kombeve, por një pengesë e madhe për tu kaluar do të jetë Kosova. Trajneri i Maqedonisë së Veriut, Igor Angelovski, pas përfundimit të fazës eliminatore,...

Jetë 21.11.19 | 12:08

Ilaçin e ‘zemrës së thyer’ mund ta blini në farmaci

Pilulat që përdoren më shpesh për problemet e tensionit të lartë janë efektive në shtypjen e kujtimeve të pakëndshme. Propranololi, i cili është një pjesë integrale e shumicës së ilaçeve për presionin e lartë të gjakut, mendohet se vepron në proteina në tru dhe mund të jetë një...

Jetë 21.11.19 | 12:02

Ky dokumentar po i bën njerëzit të heqin dorë nga mishi

Në Netflix mund ta gjeni një dokumentar me titull “The Game Changers” që mesa duket, po përflitet shumë Ata që e kanë parë, kanë vënë në dyshim regjimet e tyre ushqimore dhe kanë marrë në konsideratë një dietë vegane, pra që bazohet vetëm në ushqime me natyre bimore. Ja çfarë...

Maqedoni 21.11.19 | 11:54

Franca ratifikon protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Edhe Franca ka ratifikuar protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO, njoftoi zv. kryeministrja Radmilla Sheqerinska. Ratifikimi është bërë nga 28 vende anëtare të NATO-s, tani ka ngelur vetëm Spanja që të bëjë ratifikimin. Në Spanjë duhet të formohet qeveria, pas...

Jetë 21.11.19 | 11:45

Hotel i pazakonshëm në Polin e veriut: 100.000 euro për dy net

Hotelin North Pole Igloos do ta përbëjnë dhjetë kupola qelqi në të cilat mysafirët mund ta kalojnë natën nën yje në qendrën e akullt të oqeanit Arktik “Poli i Veriut është një ndër destinacionet më ekskluzivenë botë tashmë shumë vite, mirëpo atje nuk ekziston asnjë vendosje...

Maqedoni 21.11.19 | 11:28

Vazhdon debati kuvendor për hua prej 179 milionë dollarëve për autostradën Kërçovë-Ohër

Deputetët në Kuvend sot do ta vazhdojnë seancën e 116-të në të cilën debatohet për Propozim-ligjin për garanci nga shteti për Marrëveshje për hua prej 179 milionë dollarë për financim shtesë të autostradës Kërçovë – Ohër e cila do të arrihet mes Eksport – import bankës së...

Shkup 21.11.19 | 11:21

Në Çair sot zbulohet busti i Presidentit të 28 të SHBA-ve Woodrow Wilson

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi ka bërë të ditur se, sot në Çair me fillim në ora 12:30 zbulohet busti i Presidentit të 28 të SHBA-ve Woodrow Wilson (1913-1921). “Uillsonianizmi si frymë është syth i marrëdhënieve miqësore shqiptaro – amerikane që po zgjasin tashmë një shekull”,...

Ballkan 21.11.19 | 11:06

Del ne qarkullim video, ambasadori i vendit mik seks me zyrtaren e ministrisë, videon e ka edhe Ilir Meta

Një video shumë e përfolur ditët e fundit, ku një ambasador i huaj kryen marrëdhënie seksuale me një zyrtare të administratës shqiptare, po mbahet si mjet presioni dhe shantazhi nga disa persona që e zotërojnë në dorë këtë video. Në fakt videoja, ka dalë për qarkullim mes shokësh,...

Bota 21.11.19 | 10:43

Publikohen video me përmbajtje erotike, dyshohet se janë të Presidentes së Bolivisë

Këtyre ditëve është publikuar një video me përmbajtje erotike në internet, që po dyhohet se është Presidentja e Bolivisë, Jeanine Anez. Në fotografitë provokuese mund të shihet një grua bionde lakuriq, dhe shumë shpejt përmbajtja u shkarkua nga faqja XVideos. Megjithatë shumica pajtohen...

Maqedoni 21.11.19 | 10:28

Mickoski në takim me Borissov: Anëtarësimi në BE është përcaktim strategjik i partisë sonë

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, në Konkresin e Partisë Popullore Evropiane në Zagreb ka realizuar takim me kryeministrin bullgar Boyko Borissov, i cili në rrjetet sociale ka shpërndarë video nga ky takim. Në takim, Borissov Mickoskin e ka pyetur për euro-integrimet, ndërsa ai i...

Maqedoni 21.11.19 | 10:23

ISHSSH: Nga 16 korriku deri më 13 nëntor për Bojan Jovanovski janë evidentuar 25 kontrolle

Inspektorati shtetëror sanitar dhe shëndetësor (ISHSSH) kumtoi se dje ka kryer kontroll inspektues të jashtëzakonshëm në ordinancën e cila gjendet në korrniza të INP Burgut Shkup, ndërsa është pjesë e ISHP-së Shtëpia shëndetësore Shkup. Kontrolli, siç potencojnë nga ISHSSH ka vijuar...