Tuesday, 19 November 2019
Maqedoni 19.11.19 | 12:31

Spasovski: Forumi Ministror BE- Ballkani Perëndimor dërgon porosi të qartë për perspektivën evropiane të rajonit

Ky Forum Ministror mbahet në një periudhë të rëndësishme për Republikën e Maqedonisë së Veriut. Në periudhën e kaluar zgjidhëm sfida të ndryshme, zgjidhja e të cilave dukej si e pamundur. Patëm sukses, sepse të gjithë kishim motivim të fortë – perspektivën evropiane për shtetin...

Ballkan 19.11.19 | 12:30

Sondazh interesant i raporteve Kosovë – Shqipëri: Bashkimi kombëtar, njohuritë, martesat…

Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile (KFOS) dhe Fondacioni Shoqëria e Hapur për Shqipëri (OFSA) – me qëllim që ta bëjnë matjen e qëndrimeve, perceptimeve dhe njohurive të qytetarëve të Shqipërisë dhe Kosovës për temat që kanë të bëjnë me ndërveprimet mes shteteve dhe qytetarëve,...

Jetë 19.11.19 | 11:34

Përse meshkujt i ndërpresin marrëdhëniet me vajzat e bukura?

Meshkujt jo rrallë ndërpresin lidhjet, madje edhe kur e dinë që vajzën që e kanë pranë i ka të gjitha atributet e femrës së përsosur Bukuria dhe mirësia ndonjëherë nuk janë të mjaftueshme që bandilli të qëndrojë pranë së dashurës së tij skofiare, ndërkohë disa gjëra të tjera...

Skena 19.11.19 | 11:26

Kylie Jenner shet gjysmën e kompanisë së saj për shumën marramendëse

Kylie Jenner sapo ka shtuar edhe 600 milionë dollarë në pasurinë e saj miliardëshe. Bukuroshja Kylie Jenner ka arritur që për një kohë shumë të shkurtër ka arritur të ndërtojë një kompani që e ka bërë atë miliarderen më të re në botë, tani ka shitur gjysmën e aksioneve. Ajo duket...

Jetë 19.11.19 | 11:04

Kjo është pesha ideale e trupit, sipas gjatësisë

Dëshironi të dini se cila është pesha ideale e trupit tuaj? Atëherë shikojini rezultatet më poshtë, pasi pesha ideale e trupit matet sipas gjatësisë së tij. Rezultatet bazohen në këtë lloj formule: (Gjatësia juaj – 100) – (10% x (Gjatësi – 100) = Pesha. 1- Nëse jeni e gjatë 1.50cm,...

Jetë 19.11.19 | 11:00

Çfarë thotë shkenca për vajzat që rriten pa babanë!?

A e dini se gratë që rriten pa babanë pranë vetes, rezultojnë të jenë më të forta dhe më inteligjente se gratë që e kanë figurën e babait përgjatë gjithë rritjes dhe jetës së tyre? Ky është një studim shkencor i kryer në Universitetin e Harvardit. Studiuesit e këtij universiteti...

Skena 19.11.19 | 10:58

Djaloshi në FOTO dikur piqte mish në zgar sot vlen më shumë se 1 miliard

Ai u kthye në sensacionin e internetit me videot e tij të gatimit dhe me gjestin e tij ikonik të hedhjes së kripës në gatimet e tij. Por shumë mbase nuk e dinë që Nusret Gokçe është në fakt një kuzhinier mjaft i njohur në Turqi me një rrjet restorantesh të quajtura Nusr-Et. Nusreti është...

Maqedoni 19.11.19 | 10:54

“Non-paper” francez, reformim apo fund i zgjerimit të BE-së?

Në tetor presidenti francez, Macron u kritikua shumë, kur bllokoi çeljen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Tani nga Parisi vijnë propozime të reja – gjithçka sa për të larë gojën? Me një “non-paper” – dokumentin gjashtëfaqësh, një propozim...

Bota 19.11.19 | 10:53

Analistët: Putini më i dobët se udhëheqësit e tjerë sovjetikë

Biseda e përgjuara telefonike që u publikuan javën e shkuar nga një grup hetuesish të udhëhequr nga Holanda dhe që tregojnë udhëheqësit seperatisë në Ukrainë që kërkojnë udhëzime dhe mbështetje praktike nga Moska në javët para goditjes dhe rrëzimit të avionit malajzian me pasagjerë,...

Maqedoni 19.11.19 | 10:12

Ndotja e ajrit në Shkup, mbi normën e lejuar

Stacionet matëse për momentin tregojnë se niveli i ajrit të ndotur në Shkup është i moderuar, mirëpo sërish mbi normalen. Ndotja e ajrit në Shkup për momentin shënon 55 migro gram grimca PM10 për metër kub, që është për 5 mikro gram mbi normalen. Cilësia aktuale e ajri në kryeqytet...

Bota 19.11.19 | 09:56

​Franca propozon metodë të re për zgjerimin e BE-së

Propozimi vjen disa javë pasi Parisi, i mbështetur nga Danimarka dhe Holanda, bllokoi hapjen e premtuar të bisedimeve të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ky veprim shkaktoi pakënaqësi në qeverinë e Maqedonisë së Veriut, që ndryshoi emrin e vendit nga Maqedoni, për të kapërcyer...

Maqedoni 19.11.19 | 09:54

Seanca të reja gjyqësore për lëndët “Monstra”, “Maxhar Telekom” e “TNT”

Në Gjykatën Themelore Penale Shkup sot duhet të mbahen seanca të reja gjyqësore për rastet “Monstra”, “Maxhar Telekom” dhe “TNT”. Gjykimi për vrasjen e pesëfishtë tek Liqeni i Smilkovës “Monstra” të Prokurorisë Publike gjendet në procedurë dëshmuese dhe nxirren dëshmi...

Maqedoni 19.11.19 | 07:34

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe vranësira. Nëpër luginat e vendit do të ketë mjegulla. Gjatë natës së sotme do të ketë kushte për reshje të shiut. Nga pjesa jugore e vendit do të fryjë një erë e lehtë. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej dy deri më 11 gradë, ndërsa temperaturat...